Badania w ciąży

Niezwykle ważne jest, aby przyszła mama sumiennie pilnowała terminów badań w ciąży. Systematyczne badania pozwalają monitorować przebieg ciąży oraz odpowiednio wcześnie wykryć wady rozwojowe dziecka. Wszelkie nieprawidłowości wymagają natychmiastowego podjęcia leczenia. Niektóre badania są charakterystyczne tylko dla konkretnego etapu ciąży, a inne wymagają powtórzenia w poszczególnych tygodniach.

Jak często ciężarna powinna odwiedzać lekarza? Które badania w ciąży są kluczowe i kiedy trzeba je wykonać? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań związanych z przebiegiem ciąży udzieliła prof. UM dr hab. Beata Pięta, położna, konsultant wojewódzka w dziedzinie pielęgniarstwa położniczego i ginekologicznego, ekspertka kampanii społecznej Przyjaźni Mamom Rh(-). Zapraszamy do obejrzenia webinaru.
To stosunkowo młoda technika podglądania dziecka w łonie mamy, a jednak zawojowała świat. Rodzice chcą mieć zdjęcia 3D, aby mieć pamiątkę z okresu ciąży, lekarze - aby dokładniej obejrzeć maluszka pod kątem jego zdrowia. Kiedy wykonać USG 3D, aby miało sens? Znany ginekolog wyjaśnia.
Badania w ciąży, także badania USG, to podstawowe elementy opieki nad każdą ciężarną. Każdy lekarz zleca taką liczbę badań, jaką uważa za słuszną, jednak istnieje pewne minimum wyznaczone przez standardy opieki okołoporodowej. Ile badań USG w ciąży trzeba koniecznie wykonać?
Nieodłącznym elementem ciąży są wizyty u lekarza i badania. Aby je uzyskać, nie musisz płacić: każda ciężarna, bez względu na to, czy jest zatrudniona, czy nie, ma prawo do bezpłatnej opieki medycznej w ramach ubezpieczenia. Zobacz listę badań w ciąży, przysługujących ci na NFZ. 
Kobieta w ciąży ma swoje prawa i przywileje w miejscu pracy. Jednym z nich jest możliwość wykonania badań w godzinach pracy, bez konieczności brania urlopu. Jakie warunki trzeba spełniać, żeby móc z tego skorzystać?
Tylko dwa badania prenatalne zlecane kobietom np. po 35. roku życia są refundowane przez NFZ, Dlatego wiele kobiet rezygnuje z wykonania trzecich. Eksperci twierdzą, że to błąd, a my wyjaśniamy dlaczego.
"Jak będzie wyglądać moje dziecko?" - który rodzic się nad tym nie zastanawia? Bez problemu możemy to sprawdzić. Czy jednak te obrazy mają przełożenie na rzeczywisty wygląd dziecka? Porównujemy zdjęcia z USG 3D, 4D i 5D do wyglądu tego samego dziecka po narodzinach.
Hematokryt w ciąży podlega pewnym zmianom, które jednak nie powinny niepokoić przyszłej mamy. Wyjaśniamy, czym jest hematokryt i kiedy się go oznacza, a także kiedy ten parametr może być u ciężarnej za niski lub za wysoki i jakie mogą być tego przyczyny.
W czasie ciąży dochodzi do głębokich zmian w układzie krwiotwórczym matki. Wszystko po to, aby zaspokoić potrzeby dziecka rozwijającego się w macicy. Typowe dla okresu ciąży jest niski poziom erytrocytów, ale – do pewnego momentu. Zbyt mało krwinek czerwonych może świadczyć o problemach zdrowotnych przyszłej mamy.  
Każda kobieta w trakcie ciąży powinna mieć wykonany doustny test obciążenia glukozą. Sama myśl o wypiciu bardzo słodkiego napoju przyprawia wiele przyszłych mam o mdłości. Wychodząc naprzeciw przyszłym mamom producenci wprowadzili na rynek smakowe glukozy. Czy substancje w nich zawarte mają wpływ na wynik badania?
Badania prenatalne z krwi matki - PAPP-A, NIFTY, HARMONY - są źródłem wiedzy o zdrowiu rozwijającego się dziecka. Sprawdź, co powinnaś wiedzieć o nieinwazyjnych badaniach prenatalnych. Ile kosztują badania prenatalne z krwi i jakie choroby wykrywają?
Badaniu przezierności karkowej wykonuje się u każdej przyszłej mamy, podczas obowiązkowego badania USG między 11. a 14. tygodniem ciąży. Nie każda ciężarna jednak wie, co to jest przezierność karkowa i dlaczego badanie to jest tak ważne dla oceny stanu płodu.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza

Należy wykonać m.in. następujące badania: morfologia krwi, badanie moczu, przeciwciała anty Rh, badanie stężenia glukozy we krwi na czczo, VDRL, na nosicielstwo wirusów HIV i HCV, w kierunku toksoplazmozy i różyczki, cytologia, stopień czystości pochwy. Morfologia krwi i badanie ogólne moczu będą powtarzane wielokrotnie. Lekarz może wystawić skierowania także na inne badania (np. hormonów tarczycy), jeśli jest taka potrzeba. Podczas każdej wizyty u ginekologa ciężarna ma mierzone ciśnienie, a ocenie podlega jej  przyrost wagi. Na każdym etapie ciąży ważne jest badanie ultrasonograficzne. USG w ciąży pozwala ocenić stan rozwoju dziecka. Zazwyczaj wykonuje się je trzy razy. W przypadku zwiększonego ryzyka przeprowadza się też dokładniejsze badania prenatalne w celu wykrycia chorób wrodzonych u płodu, takie jak test PAPP-A czy test potrójny. Bardzo ważnym badaniem jest również KTG, które pozwala monitorować czynność serca płodu oraz częstotliwość skurczów macicy.