Bakteriomocz bezobjawowy w ciąży: przyczyny, objawy, leczenie. Potrzebna antybiotykoterpia?

Bakteriomocz

Nie bez powodu badanie moczu wykonuje się podczas ciąży wielokrotnie. Pozwala to na wykrycie wielu nieprawidłowości, które mogłyby zagrozić zdrowiu matki i dziecka, w tym groźnych infekcji układu moczowego. Co oznacza bakteriomocz w ciąży i jak się go leczy?

Bakteriomocz nazywamy wykrycie w badaniu ogólnym moczu bakterii, które wskazują na rozwój infekcji w układzie moczowym. Normalnie, w drogach moczowych (powyżej zwieracza) nie powinny znajdować się żadne drobnoustroje. Wniknięcie ich powoduje tworzenie się stanów zapalnych. Co ciekawe, nie zawsze istnieniu bakterii w moczu towarzyszą inne niepokojące objawy, więc regularne badanie moczu w ciąży może uratować przyszłą mamę przed groźnymi powikłaniami.

Bakteriomocz może być objawem zapalenia pęcherza moczowego a nawet początkiem odmiedniczkowego zapalenia nerek (gdy bakterie wnikną do nerki) - bardzo groźnego dla przebiegu ciąży i samej ciężarnej.  Powikłaniami może być ostra niewydolność oddechowa, sepsa, ARDS, przedwczesny poród, roponercze, kamica moczowa.

Czytaj także: Żurawina na dolegliwości w ciąży: zapalenie pęcherza, kłopoty trawienne, żylaki

Bakteriomocz w ciąży - przyczyny

Ze względu na budowę układu moczowego, to kobiety częściej zapadają na infekcje w jego obrębie. Sprzyja temu krótka cewka moczowa oraz mała odległość cewki od odbytu i tym samym - łatwiejsza droga przeniesienia bakterii do układu moczowego. W ciąży staje się to jeszcze łatwiejsze, bowiem hormony ciążowe powodują osłabienie napięcia mięśni miedniczek i moczowodów, a to sprzyja zastojowi moczu, w którym łatwiej namnażają się bakterie. Dodatkowo, powiększająca się macica uciska na moczowody i tym samym powoduje odpływ moczu z nerek.

Najczęstszym źródłem bakteriomoczu, przy tych wszystkich "sprzyjających okolicznościach", jest bakteria E.Coli czyli tzw. pałeczka kałowa. Jest to bakteria zamieszkująca jelito grube, groźna staje się dopiero w układzie moczowym, do którego można ją łatwo przenieść np. przy podcieraniu się w toalecie. Bakteria przez cewkę dostaje się do pęcherza, a w nielicznych przypadkach także do nerek. Innymi bakteriami, które mogą być wykryte w moczu są Klebsiella, Enterobacter, Staphylococcus.

Czytaj także: Badanie moczu w ciąży: interpretacja wyników

Nie przegap

Bakteriomocz w ciąży - objawy

Wykrycie bakterii w moczu bywa czasem jedynym znakiem, że w drogach moczowych doszło do stanu zapalnego. Jeśli ciężarna nie skarży się na żadne inne dolegliwości, mówimy wówczas o bakteriomoczu bezobjawowym.

Jeśli mamy do czynienia z zapaleniem pęcherza, bakteriomoczowi towarzyszą jednak inne dolegliwości w obrębie układu moczowego. Przyszła mama może skarżyć się nieprzyjemne pieczenie w okolicach cewki moczowej a nawet ból nasilający się podczas oddawania moczu. Innym objawem może być dość nieprzyjemny zapach moczu, inny kolor (np. różowy) lub często odczuwalne parcie na pęcherz oraz kłucie w dole brzucha.

Jeśli bakteriomocz bezobjawowy nie zostanie wykryty badaniem, może dojść do odmiedniczkowego zapalenia nerek. Wówczas pojawiają się objawy takie jak: gorączka, dreszcze, ból w okolicach nerek, mdłości, brak apetytu, wymioty, złe samopoczucie.

Czytaj także: Ćwiczenia Kegla w ciąży: dlaczego warto ćwiczyć? Wszystko na temat mięśni Kegla

Bakteriomocz w ciąży - leczenie

Bakteriomocz bezobjawowy, ze względu na ryzyko odmiedniczkowego zapalenia nerek, powinien być również leczony. Po wykryciu bakterii w moczu, lekarz zwykle zleca wykonanie posiewu moczu, by ustalić rodzaj bakterii i dobrać właściwy antybiotyk - następnie wdraża się antybiotykoterapię. Tak samo postępuje się w przypadku zwykłego zapalenia pęcherza.

Trudnością w leczeniu ciężarnych jest to, że nie wszystkie antybiotyki są bezpieczne dla ciąży. Nie wolno ciężarnym przyjmować antybiotyków z grupy fluorochinolonów, bo te mogą powodować wady rozwojowe płodu. Bezpieczniejsze są: amoksycylina, nitrofurantoina czy cefuroksym. Najbezpieczniej jest przyjmować je w drugim trymestrze ciąży.  Antybiotykoterapia trwa zwykle około 7-14 dni, po czym wykonuje się badanie kontrolne moczu, by wykluczyć bakteriomocz.

W przypadku odmiedniczkowego zapalenia nerek, ciężarna musi być leczona w warunkach szpitalnych. Istnieje bowiem ryzyko przedwczesnego porodu lub odwodnienia ciężarnej. Pobyt w szpitalu zwykle trwa kilka dni, dopóki nie ustaną dolegliwości. Antybiotykoterapia w większości przypadków jest skuteczna i prowadzi do pełnego wyleczenia. Niestety, zakażenie układu moczowego miewa tendencję do nawracania.

Polecamy też

Aktualizacja: 2016-08-18 Publikacja: 2016-02-11
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.