Echo serca płodu (echokardiografia) - jak wygląda badanie i kiedy się je wykonuje?

Badania dziecka
fot.: thinkstockphotos.com
Echo serca płodu wykonuje się, gdy występuje podwyższone ryzyko urodzenia dziecka z wadą serca.

Echo serca płodu czyli tzw. echokardiografia płodu to badanie nieinwazyjne i w pełni bezpieczne. Choć umożliwia wykrycie wielu nieprawidłowości w obrębie układu krążenia nienarodzonego dziecka i tym samym zwiększa jego szansę na przeżycie po porodzie, nie jest badaniem wykonywanym u wszystkich ciężarnych. Jak wygląda echo serca płodu i jakie są wskazania do jego przeprowadzenia?

Echo serca płodu to badanie USG, ale ściśle nakierowane na serce nienarodzonego dziecka i funkcjonowanie jego układu krążenia. Jego zadaniem jest rozpoznanie wad układu krążenia u dziecka, jeszcze w łonie matki. Wszystko po to, by podjąć odpowiednie leczenie lub ustalić plan postępowania jeszcze przed narodzinami malucha, tym samym zwiększając szansę na jego przeżycie po porodzie i wyleczenie.

Echokardiografia umożliwia rozpoznanie większości zaburzeń w obrębie układu krążenia dziecka m. in. wad serca, wad zastawek serca czy zaburzeń rytmu serca. Badanie pozwala bardzo  precyzyjnie ocenić wygląd serca i sprawdzić przepływy krwi. Warunkiem gwarancji tej precyzyjności jest specjalistyczny sprzęt ultrasonograficzny oraz doświadczony kardiolog prenatalny, który to badanie przeprowadza.

Czytaj także: Badania prenatalne: na czym polegają? Badania prenatalne inwazyjne i nieinwazyjne

Echo serca płodu - jak wygląda badanie?

Echokardiografia to badanie nieinwazyjne, bezpieczne i bezbolesne, przypomina zwykłe prenatalne badanie USG, jakiemu kilkukrotnie poddają się kobiety w ciąży. Echo serca płodu najczęściej wykonywane jest przez powłoki brzuszne, bo wiek ciąży, w którym wykonuje się badanie, jest na to odpowiedni. Najczęściej echo serca płodu wykonuje się pomiędzy 19. a 24. tygodniem ciąży. Wówczas struktury serca są najlepiej widoczne. W uzasadnionych przypadkach badanie można przeprowadzić już po 11. tygodniu ciąży.

Echokardiografię płodu wykonuje lekarz specjalista - kardiolog prenatalny. Ma on większą wiedzę niż lekarz położnik. Podczas badania lekarz najpierw smaruje pacjentce brzuch specjalnym żelem (zwiększa on przepływ ultradźwięków) a następnie dotyka głowicą emitującą ultradźwięki do brzucha ciężarnej i przesuwając głowicą po brzuchu, uzyskuje obraz budowy serca dziecka i jego klatki piersiowej. Sprzęt do echokardiografii zwykle jest dodatkowo wyposażony w funkcję kolorowego obrazowania przepływu krwi u dziecka (USG dopplerowskie), co sprawia, że badanie jest jeszcze dokładniejsze. Echo serca pozwala więc na ocenę budowy serca, tętna dziecka i przepływu krwi - czyli wszystkich czynników mających wpływ na układ krążenia dziecka. Samo badanie, w zależności od przebiegu, trwa od 20 do 60 minut.

Czytaj także: Badania prenatalne nieinwazyjne: USG, echo płodu serca, test Manninga

Nie przegap

Echo serca płodu - kiedy się je wykonuje?

Choć na pewno każda przyszła mama drży o zdrowie swojego dziecka i chciałaby być spokojna o jego serce, echokardiografia jest badaniem wykonywanym tylko w określonych przypadkach, zwykle, gdy istnieje ryzyko wystąpienia wady serca u dziecka. Zaleceniami do badania jest: podejrzenie nieprawidłowości układu krążenia u dziecka, zaburzenia pracy serca dziecka (arytmia) czy podwyższone ryzyko urodzenia przez matkę dziecka z wadą serca.

Wskazania dotyczące matki:

  • cukrzyca ciążowa
  • fenyloketonuria
  • choroby tkanki łącznej
  • spożywanie alkoholu w ciąży
  • zażywanie leków przeciwkonwulsyjnych
  • zażywanie leków doustnych przeciwtrądzikowych
  • świeżo przebyte infekcje obarczone komplikacjami np. różyczka
  • choroby autoimmunologiczne
  • choroby wad serca u wcześniej urodzonych dzieci
  • wady serca występujące w rodzinie

Wskazania dotyczące dziecka:

Aktualizacja: 2017-03-28 Publikacja: 2016-02-15
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.