1 trymestr ciąży: badania

Badania w ciąży
Czy wiesz, jakie badania powinnaś koniecznie wykonać w 1 trymestrze ciąży?

1 trymestr ciąży: badania, które należy wykonać, znajdują się na liście każdej przyszłej mamy. Wiadomość o ciąży to bowiem nie tylko radosna nowina, ale również moment, w którym należy pójść do lekarza. Już przy pierwszej wizycie ginekolog zleci badania, które potwierdzą ciążę oraz sprawdzą, czy nie występują żadne zagrożenia dla jej rozwoju. I trymestr ciąży: badania - przeczytaj, które powinnaś wykonać!

Kalendarz ciąży: 1 trymestr ciąży trwa od 1 do 3 miesiąca ciąży i od 1 do 13 tygodnia ciąży

1 trymestr ciąży: badań, które należy w tym czasie wykonać, jest wiele. Wszystko dla dobra i bezpieczeństwa jej i dziecka. Ich wyniki to podstawowe dane dla lekarza prowadzącego ciążę, który dzięki nim jest w stanie w porę wykryć zagrożenia dla jej przebiegu. Interpretacja badań jest potrzebna, by wiedzieć, czy w organizmie matki nie czają się choroby zagrażające dziecku i czy ciąża przebiega prawidłowo. Ewentualne złe wyniki badań są wskazaniem do rozpoczęcia leczenia, które ma uchronić płód przed konsekwencjami choroby matki, dlatego tak ważne jest, by potencjalne zagrożenie wykryć jak najwcześniej. W końcu pierwsze trzy miesiące ciąży są dla dziecka najważniejsze. I trymestr ciąży: badania, które warto wykonać - zapoznaj się z listą najważniejszych.

>> Pozytywny test ciążowy: i co dalej? Sprawdź, co powinnaś teraz zrobić!

1 trymestr ciąży: jakie należy wykonać badania?

 • 1 trymestr ciąży: badania - potwierdzenie ciąży

Nie zawsze wystarczy samo badanie ginekologiczne. By stwierdzić wczesną ciążę lub potwierdzić jej istnienie, lekarz na pierwszej wizycie powinien przeprowadzić trans-waginalne badanie USG m. in. po to, by wykluczyć ciążę pozamaciczną. Czasem dla całkowitej pewności zleca również pacjentce wykonanie badania wykrywającego ciążowy hormon HCG, który z dużą dokładnością jest w stanie nie tylko wykazać ciążę, ale również określić jej wiek.

 • 1 trymestr ciąży: badania - wywiad z pacjentką

Podczas pierwszej wizyty u ginekologa i po potwierdzeniu ciąży, lekarz musi przeprowadzić z ciężarną wywiad. Interesuje go przede wszystkim historia chorób przebytych lub obecnych, stosowanie hormonalnej antykoncepcji, historia poprzednich ciąż i porodów oraz dane dotyczące najbliższej rodziny (np. choroby matki). Wywiad z pacjentką jest uzupełnieniem badania w ważne informacje, które pozwalają lekarzowi określić np. ryzyko wystąpienia powikłań w ciąży.

>> Co sie dzieje w poszczególnych etapach ciąży?

 • 1 trymestr ciąży: badania - morfologia krwi

To badanie będzie zlecane ciężarnej na każdej wizycie w czasie trwania ciąży. Morfologia pozwala wykryć w porę nieprawidłowości i odstępstwa od normy (niedobory np. żelaza) i umożliwić lekarzowi poprawienie tych wyników odpowiednim leczeniem. Badanie krwi ma również za zadanie wykryć ewentualne infekcje w organizmie matki. Pierwsze badania ogólne krwi rozbudowuje się jeszcze dodatkowo o badania glukozy we krwi (sprawdzenie pod kątem cukrzycy), oznaczenie TSH.

 • 1 trymestr ciąży: badania - badanie moczu

To kolejne badanie, które wielokrotnie będzie się powtarzać w ciągu całej ciąży. Mocz jest kontrolowany pod kątem wykrycia między innymi stanów zapalnych w obrębie dróg moczowych. Jeśli badanie wykaże obecność jakiejś infekcji, lekarz musi wdrożyć odpowiednie leczenie. Nieleczone infekcje mogą bowiem zagrażać zdrowiu dziecka i zahamować jego rozwój.

>> Fakty i mity o higienie intymnej w ciąży

 • 1 trymestr ciąży: badania - oznaczenie grupy krwi

Zwykle na badanie kieruje się nie tylko przyszłą mamę, ale i jej partnera. Jest to ważna informacja dla lekarza, czy w ciąży nie zachodzi konflikt serologiczny pomiędzy krwinkami matki a krwinkami rozwijającego się dziecka, które mogło odziedziczyć grupę krwi po ojcu. Samo badanie grupy krwi u matki jest istotne również na wypadek konieczności transfuzji krwi w czasie ciąży.

>> Test ph pochwy - na czym polega i dlaczego jest tak ważny w ciąży?

 

 • 1 trymestr ciąży: badania - badanie USG przezpochwowe

Badanie USG wykonuje się co najmniej raz w pierwszym trymestrze. Jest nie tylko potwierdzeniem ciąży, ale również służy skontrolowaniu, czy płód dobrze się rozwija. W pierwszym trymestrze badanie USG może stwierdzić ułożenie płodu, ilość wód płodowych, czynność serca płodu czy wielkość płodu w odniesieniu do wieku ciąży. USG pozwala również określić, w jakim stanie jest kosmówka (z niej powstanie łożysko).

 • 1 trymestr ciąży: badania - przezierność karkowa (fałdu karkowego)

Badanie to wykonuje się przed 14. tygodniem ciąży. Przy pomocy USG lekarz określa parametry obrzęku tkanki podskórnej w okolicy karku dziecka. Fałd karkowy daje informację, czy istnieje podwyższone ryzyko wystąpienia u dziecka niektórych wad wrodzonych np. Zespołu Downa, Zespołu Turnera czy Zespołu Edwardsa.

 • 1 trymestr ciąży: badania - badanie wymazu śluzu z pochwy – cytologia

Badanie to przeprowadza się w pierwszym trymestrze a potem powtarza jeszcze na końcówce ciąży. Cytologia służy do wykrycia już wczesnego stadium raka szyjki macicy, który daje największe szanse na wyleczenie.

 • 1 trymestr ciąży: badania - badania z krwi na wirusy chorób zakaźnych: HIV, toksoplazmoza, cytomegalia, różyczka, HCV, WR

W tych badaniach najważniejsze jest nie tylko stwierdzenie, czy przyszła mama na nie choruje (HIV, HCV), ale czy np. posiada przeciwciała chroniące ją i dziecko przed zakażeniem (dotyczy cytomegalii, różyczki i toksoplazmozy).

 • 1 trymestr ciąży: badania - badanie USG gruczołów sutkowych

Zwykle to badanie zlecane jest na samym początku ciąży. Ma być nie tylko profilaktyką w wykryciu niepokojących zmian w piersiach, ale również potwierdzić zdolność przyszłej mamy do wykarmienia swojego dziecka.


>> Jak zmienia się ciało w ciąży? To cię zaskoczy!

 

 • 1 trymestr ciąży: badania - badanie ginekologiczne przy każdej wizycie

Podczas każdej kontrolnej wizyty u ginekologa w pierwszym trymestrze kobieta powinna być badana ginekologicznie, przy pomocy wziernika. Dzięki temu, lekarz jest w stanie ocenić m. in. stan szyjki macicy, czy np. nie stwarza ona ryzyka przedwczesnego porodu.

 • 1 trymestr ciąży: badania - pomiar ciśnienia krwi, wagi

Pomiary wykonywane są przy każdej wizycie u lekarza prowadzącego ciążę po to, by śledzić na bieżąco stan ciężarnej. Ciśnienie krwi daje pierwsze sygnały, że w organizmie dzieje się coś niepokojącego. Skoki ciśnienia u ciężarnej mogą być bowiem bardzo groźne dla dziecka. Mierzenie przyrostu wagi u przyszłej mamy ma pomóc kontrolować przebieg ciąży.

Aktualizacja: 2017-01-20 Publikacja: 2016-06-07
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.