Leukocyty w moczu w ciąży: norma, przyczyny, objawy i leczenie

Badania prenatalne nieinwazyjne
fot.: thinkstockphotos.com
Badania prenatalne nieinwazyjne najczęściej wykrywają wady serca płodu.

Leukocyty w moczu w ciąży budzą niepokój przyszłych mam. Analiza ogólna moczu to rutynowe badanie w ciąży, wykonywane przy każdej wizycie kontrolnej. Zadaniem badania jest w porę wykryć nieprawidłowości, które mogą mieć wpływ na przebieg ciąży i zapobiec ich konsekwencjom. Leukocyty w moczu w ciąży to jeden z tych wskaźników, który powinien niepokoić. A co dokładnie oznacza?

Leukocyty w moczu w ciąży: czym są leukocyty?

Leukocyty to białe krwinki. W organizmie odgrywają bardzo ważną rolę – wpływają na odporność. Ich obecność zapewnia skuteczna ochronę przed infekcjami i wirusami. W moczu jednak nie powinny występować w dużej ilości. Mała ilość leukocytów jest czymś zupełnie normalnym. Problemem jest większa ilość, szczególnie jeśli rozpoznaje się leukocyty w moczu w ciąży.

Leukocyty w moczu w ciąży: jakie są normy?

W moczu leukocyty mogą występować, ale w niewielkiej ilości. Dopuszczalną normą leukocytów w moczu w ciąży jest od 1 do 5 leukocytów w polu widzenia. Więcej niż 10 leukocytów wykrytych w badaniu to powód do niepokoju. I podejrzenie rozwoju infekcji.

Leukocyty w moczu w ciąży: skąd się biorą i co oznaczają?

Występowanie nadmiernej ilości białych krwinek, czyli leukocytów w moczu w ciąży wskazuje na jakiś stan zapalny lub zakażenie, najczęściej jest to infekcja układu moczowego. W ciąży o nią nie trudno, bo rosnąca macica i ucisk dziecka nie pozwalają na całkowite opróżnienie pęcherza przez ciężarną, co sprzyja namnażaniu się bakterii w wypełnionym moczem pęcherzu.

Sama obecność leukocytów w moczu w ciąży nie daje lekarzowi informacji o dokładnym umiejscowieniu stanu zapalnego. A potencjalnymi chorobami, którym towarzyszy podwyższona liczba leukocytów w moczu mogą być:

 • zakażenie układu moczowego (ZUM),
 • grzybica pochwy (zwykle chodzi o zakażenie grzybem Candida, któremu sprzyjają ciążowe hormony),
 • zakażenie nerek np. kłębuszkowe zapalenie nerek (dochodzą objawy towarzyszące takie jak: gorączka, nudności, wymioty, bóle pleców),
 • białkomocz (choroba bezobjawowa),
 • zapalenie pęcherza (zaliczamy tutaj zapalenie dróg moczowych i moczowodów).

Każda z powyższych chorób jest potencjalnym zagrożeniem dla dziecka, więc nigdy nie wolno bagatelizować złych wyników moczu. Często liczba leukocytów w moczu w ciąży jest jedynym objawem choroby, dlatego łatwo ją przeoczyć. Z wynikami badań należy więc udać się do swojego ginekologa, który z pewnością zaleci badanie szczegółowe moczu (posiew), dzięki któremu dowie się jaki rodzaj zakażenia opanował drogi moczowe.

Nie przegap

Polecamy też

Leukocyty w moczu w ciąży: objawy

Objawy występowania leukocytów w moczu w ciąży mogą się pojawić, ale nie muszą. Wszystko zależy od tego, jaka jest przyczyna wzrostu krwinek białych w moczu. Chorobą bezobjawową jest np. białkomocz, który można wykryć tylko badaniem moczu. Zapalenie dróg moczowych zwykle daje objawy, które z czasem się nasilają. Może pojawić się ból przy oddawaniu moczu, uczucie wiecznie przepełnionego pęcherza, mocz może stać się mętny i zacząć wydzielać nieprzyjemny zapach. Jeśli infekcja dotyczy nerek, pojawi się ból w ich obrębie. Przy odmiedniczkowym zapaleniu nerek dojdą jeszcze takie objawy jak: gorączka, nudności czy wymioty. Jeśli obecność leukocytów w moczu w ciąży ma swoje źródło w grzybicy pochwy, objawami mogą być: świąd, pieczenie pochwy, ból przy stosunku, serkowate upławy.

Leukocyty w moczu w ciąży: leczenie

Nieleczona infekcja układu moczowego może mieć przykre konsekwencje, dlatego nie wolno bagatelizować ani badań moczu i ich wyników, ani innych objawów, które mogą wskazywać na zakażenie. Nieleczona infekcja może przejść na nerki, wówczas dochodzi zwykle do odmiedniczkowego zapalenia nerek, które grozi przedwczesnym porodem. Skutkiem może być też zahamowanie rozwoju dziecka.

Leczenie zakażeń w obrębie układu moczowego nie jest trudne, ale wymaga podawania antybiotyków. Ciąża mocno ogranicza wybór właściwego leku, ze względu na ujemny wpływ niektórych antybiotyków na ciążę. Lekarz na podstawie wyników posiewu moczu dobiera właściwy lek. Czasem, jeśli kobieta jest w I trymestrze ciąży, leczenie można wdrożyć dopiero w drugim, by ograniczyć negatywne działanie leku na rozwój dziecka. Uważa się, że drugi trymestr to najbezpieczniejszy czas podawania antybiotyków matce. W III trymestrze pojawia się bowiem kolejne ryzyko – przyspieszenie porodu.

Leczenie antybiotykami jest bardzo skuteczne. Wystarczy kilka dni stosowania, by stan zapalny zanikł. Mimo wszystko, o wiele lepiej jest zapobiegać problemom wywołującym obecność leukocytów w moczu w ciąży niż je leczyć.

Leukocyty w moczu w ciąży: czy można zapobiec?

W czasie ciąży warto jeszcze lepiej zadbać o swoje drogi moczowe. By zapobiec infekcjom, wystarczy:

 • pić duże ilości wody (może być również sok z żurawiny),

 • często korzystać z toalety,

 • dbać o dokładne opróżnienie pęcherza,

 • dokładnie się podmywać,

 • używać bawełnianej bielizny i nie nosić obcisłych spodni,

 • zrezygnować z kąpieli na rzecz prysznica.

Nie przegap

Aktualizacja: 2017-01-20 Publikacja: 2016-07-12
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.