Nieinwazyjna DIAGNOSTYKA PRENATALNA szansą dla późnych mam. 3 metody wykrywania chorób płodu

2014-05-28 12:12

Wyjaśniamy na czym polega nieinwazyjna diagnostyka prenatalna i czym jest USG 3D. Późne macierzyństwo niestety zwiększa ryzyko wystąpienia u dziecka zespołu Downa, zespołu Edwardsa i innych groźnych chorób. Współczesna medycyna dysponuje jednak metodami, które pozwalają na wczesne wykrycie tych chorób.

Badania w ciąży
Autor: thinkstockphotos.com Czy wiesz, jakie badania powinnaś koniecznie wykonać w 1 trymestrze ciąży?

Spis treści

  1. USG 3D w ciąży
  2. Dlaczego warto zrobić USG 3D w ciąży? Zobacz film
  3. Badania biochemiczne: diagnostyka prenatalna
  4. Test prenatalny

Polki coraz później decydują się na dzieci. Późne macierzyństwo wiąże się nie tylko ze zmianą modelu życia, ale również z chęcią osiągnięcia stabilizacji zawodowej przed zajściem w ciążę. Coraz częściej starania o dziecko rozpoczynają dopiero po 30. roku życia, kiedy mają już stałą pracę, własne mieszkanie, zaplecze finansowe. Niestety, ciąża w takim wieku niesie ze sobą większe ryzyko wystąpienia u płodu którejś z groźnych chorób: zespołu Downa, zespołu Patau, zespołu Edwardsa.

Czytaj także: Już w brzuchu możesz zobaczyć, jak wygląda Twoje dziecko!

Na szczęście, razem ze zmianą modelu życia, zmienia się medycyna. Współcześni lekarze dysponują już nieinwazyjną diagnostyką prenatalną, która już w I trymestrze ciąży pozwala stwierdzić, czy dziecko jest całkowicie zdrowe. Badania pozwalają ocenić ryzyko wystąpienia wad chromosowych i wykluczają konieczność zastosowania inwazyjnych metod.

USG 3D w ciąży

Jedną z metod nieinwazyjnej diagnostyki prenatalnej jest USG 3D. Obraz z kamery jest tak dokładny, że pozwala niemal na żywo obserwować zachowanie i ruchy dziecka. Rodzice mogą patrzeć, jakie maluch robi miny, a lekarze mają czas na to, aby dokładnie go obejrzeć. Dzięki USG 3D mogą zobaczyć, czy dziecko ma wykształconą kość nosową, a jej brak jest charakterystyczny dla zespołu Downa.

Dlaczego warto zrobić USG 3D w ciąży? Zobacz film

Wszystko o badaniu USG 3D

Badania biochemiczne: diagnostyka prenatalna

To kolejna metoda nieinwazyjnej diagnostyki prenatalnej. Specjalny program wykonuje badania biochemiczne z pobranej krwi i szacuje ryzyko wystąpienia wad płodu. Jeśli przekracza ono dopuszczalne normy, zaleca się wykonanie amniopunkcji, metody inwazyjnej.

Test prenatalny

Test laboratoryjny bada liczbę chromosomów i pozwala wykryć wszystkie nieprawidłowości, m.in. trisomię 21. chromosomu, występującą przy zespole Downa. Można go wykonać u kobiety, który ukończyła 10. tydzień ciąży. Test pozwala określić płeć dziecka oraz wykyć zaburzenia chromosomów płciowych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza