Obowiązkowe badania w ciąży na NFZ: bezpłatne badania

badania obowiazkowe w ciazy nfz
fot.: Kalbar
Bezpłatne badania i świadczenia dla kobiet w ciąży: NFZ. Warto wiedzieć, co ci przysługuje.

Lista obowiązkowych badań w ciąży na NFZ: czyli badania bezpłatne. Nieodłącznym elementem ciąży są wizyty u lekarza i badania. Aby je uzyskać, nie musisz płacić: dobrą opiekę medyczną można mieć w ramach ubezpieczenia. Zobacz, jakie badania w ciąży przysługują ci na NFZ. 

W ramach ubezpieczenia możesz zrobić bezpłatnie obowiązkowe badania w ciąży. Publikujemy listę badań w ciąży na NFZ, sprawdź z czego możesz skorzystać. Jakość opieki medycznej w czasie ciąży jest wyjątkowo ważna, dlatego wiele przyszłych mam woli za nią zapłacić i prowadzić ciążę prywatnie. Ale nie jest to konieczne, bo opiekę lekarską w czasie ciąży i porodu każdej Polce gwarantują przepisy. Nawet jeśli kobieta nie ma ubezpieczenia zdrowotnego, to może korzystać z bezpłatnej opieki medycznej przez cały okres ciąży i przez 6 tygodni po porodzie. Trzeba mieć do tego tylko dokument tożsamości, który poświadczy, że przyszła mama jest obywatelką Polski i mieszka na terenie naszego kraju.

Wszystkie konsultacje lekarskie i obowiązkowe badania w ciąży na NFZ możesz mieć za darmo, jeśli zdecydujesz się na prowadzenie ciąży u lekarza, który ma podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Zakres tych badań w ciąży jest naprawdę niemały – zupełnie wystarczający, aby bezpiecznie przejść normalną, fizjologiczną ciążę. Trzeba jednak zrobić zastrzeżenie, że choć teoretycznie tzw. koszyk świadczeń dla przyszłych mam wygląda dobrze, to w praktyce z jego realizacją bywa niestety różnie, bo jak zawsze najwięcej zależy od dobrej organizacji i dobrej woli ludzi, którzy te świadczenia realizują. Mamy więc i dobrze zorganizowane placówki, z których kobiety w ciąży są zadowolone: czują, że lekarz się o nie troszczy, zleca wszystkie badania, nie ignoruje niepokojących sygnałów. A z drugiej strony – są takie przychodnie, gdzie na wizytę trzeba czekać wiele tygodni, potem odsiedzieć w poczekalni kilka godzin, nie mając pewności, czy lekarz zajmie się pacjentką jak należy. A zatem: musisz znaleźć w okolicy dobrego ginekologa przyjmującego w ramach NFZ, nie zostawiać wyboru przypadkowi. Przygotowaliśmy dokładny opis wizyt i badań w ciąży, które ci przysługują na NFZ. 

Badania w ciąży: bezpłatne wizyty u gniekologa - jak powinny wyglądać i ile musi ich być

W czasie całej ciąży przysługuje na NFZ około 10 wizyt u lekarza ginekologa: dwie wizyty w 1 trymestrze ciąży, trzy w 2 trymestrze ciąży i 4 wizyty u ginekologa w 3 trymestrze ciąży. A jeśli poród nie nastąpi do końca 40 tygodnia ciąży, będziesz nadal pod opieką lekarza (kolejne wizyty w razie potrzeby). NFZ szczegółowo określa, jak powinna przebiegać każda wizyta ginekologiczna kobiety w ciąży. Podczas pierwszej bezpłatnej wizyty lekarz powinien przeprowadzić dokładny wywiad chorobowy, badanie położnicze i badanie palpacyjne piersi, zmierzyć masę ciała, ciśnienie tętnicze, zalecić wykonanie obowiązkowych badań wskazanych na początku ciąży. Większość z tych czynności powtarza się podczas kolejnych wizyt: zawsze więc powinien się znaleźć czas na rozmowę (wywiad) o przebiegu ciąży, zmierzenie ciśnienia i masy ciała, wypisanie skierowań na niezbędne badania laboratoryjne w ciąży. Badania ginekologiczne w ciąży (we wzierniku, przez pochwę, dwuręczne) są wykonywane w razie potrzeby, nie podczas każdej wizyty u ginekologa. Lekarz robi też badania położnicze (ocena wysokości dna macicy, wymiarów miednicy), a od połowy 2 trymestru ciąży – bada czynność serca płodu. W razie potrzeby ginekolog kieruje na konsultacje do innych specjalistów. Te wizyty także są refundowane. O skierowanie do specjalisty możesz też poprosić lekarza pierwszego kontaktu. Ostatnią wizytą refundowaną z tytułu macierzyństwa jest poporodowa wizyta kontrolna u ginekologa, która powinna się odbyć 7–8 tygodni po porodzie. 

Obowiązkowe badania w ciąży laboratoryjne na NFZ

Obowiązkowe badania w ciąży laboratoryjne są bezpłatne, jeśli skierowanie na nie wystawi lekarz, który ma umowę z NFZ. W ciąży trzeba zrobić wiele takich badań, najwięcej – na początku, do 10 tygodnia ciąży.

Badania w ciąży - morfologia krwi i badanie ogólne moczu - będą powtarzane wielokrotnie. Każda ciężarna powinna mieć test obciążenia 75 g glukozy (w 24.–28. tygodniu ciąży) oraz posiew z przedsionka pochwy i okolic odbytu w kierunku paciorkowców B-hemolizujących (w 35.–37. tygodniu). Lekarz może wystawić skierowania także na inne badania w ciąży (np. hormonów tarczycy), jeśli są one uzasadnione. Może, ale nie musi, więc warto negocjować.

Dobrze wiedzieć

Lista obowiązkowych badań laboratoryjnych w ciąży:

Badania prenatalne w ciąży na NFZ

Badania prenatalne mają na celu określenie ryzyka wystąpienia u dziecka poważnych chorób wrodzonych. Pierwszym ich etapem są badania prenatalne w ciąży nieinwazyjne (badanie krwi matki z dokładnym USG), a kolejnym – badania prenatalne inwazyjne (amniopunkcja, biopsja trofoblastu). Te badania prenatalne są refundowane przez NFZ tylko u tych kobiet, które są w grupie ryzyka. Aby zrobić bezpłatnie takie badania prenatalne trzeba spełnić co najmniej jedno z kryteriów: wiek powyżej 35 lat, wystąpienie w poprzedniej ciąży aberracji chromosomowej płodu lub dziecka, aberracje chromosomowe u ciężarnej lub ojca dziecka, zwiększone ryzyko urodzenia dziecka dotkniętego chorobą genetyczną, nieprawidłowy wynik badania USG lub badań biochemicznych. Skierowanie na badania prenatalne wystawia lekarz prowadzący ciążę. Powinien o tym porozmawiać już podczas pierwszej wizyty. 

Bezpłatnie badania w ciąży: zabiegi stomatologiczne

Już na początku ciąży przysługuje ci bezpłatna kontrolna wizyta u dentysty, który ustali plan leczenia. U kobiet ciężarnych NFZ refunduje leczenie kanałowe (endodontyczne) wszystkich zębów – także wielokanałowych, podczas gdy innym dorosłym pacjentom to nie przysługuje. Do leczenia kanałowego najlepiej wybierz gabinet wyposażony w endometr (wtedy nie będą konieczne zdjęcia RTG). Usuwanie osadu nazębnego (kamienia) przysługuje ci teraz nie raz na rok, jak wszystkim pozostałym ubezpieczonym, ale już po sześciu miesiącach od poprzedniego zabiegu.

Nie przegap

Obowiązkowe badania w ciąży: USG na NFZ

Standard opieki okołoporodowej przewiduje trzy refundowane przez NFZ obowiązkowe badania USG w ciąży fizjologicznej. Te badania powinny się odbyć kolejno: w 11.–14. tygodniu ciąży, między 18. a 22. tygodniem i między 28. a 32. tygodniem ciąży. W sytuacji gdy lekarz ginekolog ma w gabinecie aparat USG, takich badań może być więcej – są one całkowicie bezpieczne. Jeśli konieczne są dodatkowe badania USG w ciąży, np. USG dopplerowskie (pozwalające na ocenę przepływów w krążeniu maciczno-łożyskowym) czy echo serca płodu – to też zostaną one wykonane bezpłatnie, o ile twój lekarz wystawi odpowiednie skierowanie. 

Badania w ciąży dla kobiet z cukrzycą typu 1

Kobietom w ciąży leczącym się za pomocą pompy insulinowej raz na miesiąc przysługuje refundacja (100 procent) 10 sztuk zestawów infuzyjnych (wkłuć) do pompy. Zlecenie powinien wypisać lekarz diabetolog, ginekolog lub endokrynolog.

Warto wiedzieć: standard opieki i badań w ciąży

Standard opieki okołoporodowej to dokument (rozporządzenie ministra zdrowia z 20.09.2012 r.), który szczegółowo określa, jak powinna wyglądać opieka nad kobietą w ciąży i podczas fizjologicznego porodu. Możesz się z nim zapoznać na stronie: http://dokumenty.rcl.gov.pl/D2012001110001.pdf

Opis, jak powinna wyglądać każda wizyta u ginekologa w czasie ciąży, znajdziesz na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia:
www.nfz-warszawa.pl/index/pacjent/mama/plan

Sprawdź, jaką jesteś ciężarną!
Aktualizacja: 2017-01-20 Publikacja: 2015-02-16
Ocena: 2
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.