Szczepienie na grypę w ciąży

Szczepienie w ciąży
fot.: thinkstockphotos.com

Propozycja szczepień powinna wyjść od lekarza. Rozmowa portalu www.zaszczepsiewiedza.pl z doktor nauk medycznych Marzeną Jurczak-Czaplicką, ginekologiem- położnikiem, starszym asystentem w Klinice Położnictwa i Ginekologii Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie o szczepieniach kobiet ciężarnyc.

Zbliża się sezon zachorowań na grypę. Czy kobiety będące w ciąży lub planujące ciążę powinny zainteresować się szczepieniami przeciwko tej chorobie?

Oczywiście. Kobiety w ciąży znajdują się w grupie zwiększonego ryzyka wystąpienia groźnych powikłań po tej chorobie. Nie ma przeciwwskazań zabraniających szczepić się przeciw grypie w ciąży, przede wszystkim dlatego, że w Polsce dostępne są tylko szczepionki nie zawierające żywego, aktywnego wirusa. Oznacza to, że po szczepieniu nie można zachorować. Te kobiety, których ciąża przypadnie na okres zwiększonych zachorowań na grypę, czyli od października do marca, powinny rozważyć możliwość zaszczepienia się. 

Czy takie szczepienie można wykonać niezależnie od trymestru ciąży?

W pierwszych tygodniach ciąży w ogóle dość ostrożnie podchodzimy do wielu leków, ale nie ma żadnych przesłanek medycznych sugerujących unikanie szczepienia przeciw grypie na wczesnym etapie ciąży. Innymi słowy, można szczepić się przeciwko tej chorobie przez cały okres ciąży.

O jakich innych szczepieniach powinny pomyśleć kobiety planujące ciążę?

Przygotowując się do ciąży dobrze jest oznaczyć przeciwciała ospy wietrzej w klasie Igg, czyli sprawdzić, czy chorowaliśmy na tę chorobę lub byliśmy szczepieni. Jeśli będą one dodatnie, to oznacza, że jesteśmy odporni na zachorowanie. Ospa wietrzna w ciąży może być naprawdę groźną chorobą, jeśli więc nie mamy przeciwciał, powinnyśmy zaszczepić się co najmniej dwa miesiące przed planowaną ciążą. Podobnie w przypadku różyczki, również warto oznaczyć przeciwciała. Ponieważ różyczka jest w programie obowiązkowych szczepień ochronnych, to prawie wszyscy mamy odpowiednią ochronę przed zachorowaniem. Ale ujemy wynik badania na przeciwciała to sygnał, że powinnyśmy rozważyć zaszczepienie się przeciw różyczce co najmniej trzy miesiące przed planowaną ciążą. Szczepień przeciw różyczce i ospie wietrznej nie można wykonać w czasie ciąży, gdyż, w odróżnieniu od szczepionki przeciw grypie, w skład tych szczepionki wchodzą żywe wirusy.

Więcej informacji o szczepieniach zalecanych i obowiązkowych można znaleźć na stronie www.zaszczepsiewiedza.pl

Ostatnio pojawił się również problem szczepień ciężarnych przeciw krztuścowi.

W Australii, USA, Kanadzie i niektórych krajach europejskich jest to szczepienie zalecane kobietom w trzecim trymestrze ciąży, gdyż dzięki temu noworodek w pierwszych tygodniach życia, ma odpowiednią ochronę. To inna sytuacja niż w przypadku wspomnianej już grypy, gdzie głównie ciężarna, z powodu inaczej ustawionej przepony, narażona jest na powikłania i właśnie z troski o jej zdrowie wynika zalecenie szczepienia. Krztusiec natomiast to bardzo poważne zagrożenie dla noworodka, a zaszczepiona mama tworzy tak zwaną ochronę kokonową i wytwarza przeciwciała, przez co zabezpiecza maleństwo przed zachorowaniem, zanim ono dostanie szczepionkę. Przeciwciała matki w tej sytuacji dziecko otrzymuje przez łożysko lub w czasie laktacji.

Problem stosunku Polaków do szczepień jest często poruszany w mediach i Internecie, między innymi na stronie www.zaszczepsiewiedza.pl. Jak oceniłaby Pani stosunek kobiet do szczepień w czasie ciąży?

Z mojego doświadczenia wynika, że jest on raczej pozytywny. Kobiety ciężarne z reguły dbają o siebie, zdrowie swoje i dziecka, więc szukają informacji również na temat szczepień w ciąży. Propozycja zaszczepienia powinna jednak wychodzić od lekarza, gdyż to on najdokładniej potrafi wyjaśnić, dlaczego warto się zaszczepić. Pacjentki czasem boją się powikłań, ale zapewniamy je, że dzięki szczepieniom mogą uniknąć znacznie poważniejszych konsekwencji zdrowotnych. 

INFORMACJE DODATKOWE

Zaszczep się wiedzą to akcja społeczna prowadzona od 2015 roku. Jest przewodnikiem po wiarygodnych
i sprawdzonych informacjach dotyczących szczepień - wymagających wiedzy i odpowiedzialności decydujących o zdrowiu i życiu. Rzetelne i sprawdzone informacje na temat szczepień można znaleźć na stronie internetowej www.zaszczepsiewiedza.pl. Osoby stojące przed decyzją: „szczepić, czy nie szczepić?”, znajdą tu źródła wiedzy, sprawdzone przez autorytety wspierające akcję. Są wśród nich uznani eksperci oraz instytucje od lat zajmujące się wakcynologią, czyli nauką dotyczącą szczepień. Akcję społeczną „Zaszczep się wiedzą” wspierają: Centrum Zdrowia Dziecka, Fundacja Rozwoju Pediatrii, Krajowy konsultant w dziedzinie neonatologii, Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych, Polskie Towarzystwo Alergologiczne, Centrum Medyczne Damiana, Polskie Towarzystwo Higieniczne, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego, Polska Akademia Nauk, Polskie Towarzystwo Oświaty Zdrowotnej, Polskie Towarzystwo Pielęgniarskie, Krajowy konsultant w dziedzinie pediatrii, Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy.

Aktualizacja: 2016-11-15 Publikacja: 2016-11-15
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.