Tarczyca w ciąży: ważne badanie poziomu TSH

tarczyca w ciazy badanie poziomu tsh

Tarczyca w ciąży ma ogromny wpływ na płodność i rozwój płodu. Dlatego badanie poziomu TSH przed planowaną ciążą jest bardzo ważne i zalecane przez lekarzy. Zaburzenia pracy tarczycy są często przyczyną trudności z zajściem w ciążę, poronień, przedwczesnych porodów oraz wad wrodzonych u dziecka.

Hormony tarczycy w ciąży odgrywają bardzo ważną rolę: ich niedobór może niekorzystnie wpływać na funkcjonowanie tarczycy u mającego się urodzić dziecka oraz upośledzać rozwój jego mózgu, nadmiar zaś może prowadzić do komplikacji w ciąży (nadciśnienie, stan przedrzucawkowy, zmiany w układzie sercowo-naczyniowym). Do oceny stanu tarczycy zazwyczaj wystarcza badanie poziomu TSH (hormon wydzielany przez przysadkę mózgową, który stymuluje produkcję hormonów tarczycy T3 i T4). Jednak we wczesnej ciąży TSH może być bardzo niskie – i jest to całkowicie prawidłowe – dlatego oznacza się również stężenie fT3 i fT4 (wolne, niezwiązane z białkami hormony tarczycy).

Zobacz w Encyklopedii ciąży, jaka jest norma: TSH, fT4, fT3

>>Jod w ciąży: dlaczego i jak go suplementować?>>

Polecamy też

Niedoczynność tarczycy w ciąży: wideo. Leczenie tarczyca w ciąży

Czym objawia się niedoczynność tarczycy w ciąży i jakie niesie za sobą zagrożenia? W jaki sposób się ją leczy? Tarczyca warunkuje wiele czynności organizmu. Ma szczególne znaczenie w okresie życia płodowego i w okresie wczesnego dzieciństwa. Od prawidłowego funkcjonowania tarczycy w ciąży zależy m.in. prawidłowy rozwój i czynność układu nerwowego, przemiana i utrzymywanie ciepła, metabolizm białek, węglowodanów i tłuszczy. Tarczyca w ciąży: wideo porady eksperta.

Aktualizacja: 2016-07-04 Publikacja: 2016-07-02
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.