USG W CIĄŻY: czy to badanie jest bezpieczne?

usg w ciazy czy badanie jest bezpieczne

USG w ciąży to ważne badanie, które pomaga monitorować rozwój płodu i nadzorować przebieg ciąży. Badanie USG w ciąży jest standardowo wykonywane już od wielu lat, ale wciąż ciężarne obawiają się, czy fale ultradźwiękowe nie będą miały niekorzystnego wpływu na dziecko. Dowiedz się, czy USG w ciąży to bezpieczne badanie.

Obecnie USG w ciąży to badanie standardowe. Pozwala ono bowiem na bieżąco monitorować rozwój płodu i nadzorować, czy ciąża przebiega prawidłowo. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca, aby w ciąży fizjologicznej, przebiegającej prawidłowo wykonywać je trzy razy – pierwsze między 11. a 14. tygodniem ciąży, drugie między 18. a 22. i trzecie po 30. tygodniu ciąży. W sytuacji, gdy pacjentka ma np. nadciśnienie, cukrzycę czy jest w ciąży bliźniaczej, to konieczne są częstsze badania. Gdy u ciężarnej wystąpi krwawienie USG w ciąży wykonuje się nawet co kilka dni. Nie ma jednak sztywnych ram wyznaczających liczbę usg podczas ciąży. Są jedynie zalecenia.

>> Kalendarz badań USG w ciąży - kiedy i po co trzeba robić USG ciąży?

 Jak często wykonywać USG w ciąży?

Jeżeli korzystamy z publicznej służby zdrowia, mamy prawo do trzech badań USG w ciąży. Mówi się, że to te trzy główne i najważniejsze usg - w 12., 20. i 30. tygodniu ciąży. Jeśli chodzi o zalecenie, część lekarzy zaleca 3 badania (7.-8. tydzień ciąży, 18.-20. tydzień ciąży i 36.- 37. tydzień ciąży), inni 4 - dodatkowo jeszcze w 40. tygodniu ciąży.

USG w ciąży: kiedy zwiększyć ich liczbę?

Powyższe zalecenie dotyczą oczywiście sytuacji kiedy ciąża przebiega w sposób prawidłowy. Istnieją jednak wskazania do znacznie częstszego wykonywania badań USG - co kilka tygodni, a nawet dni. Zaliczyć do nich można: cukrzycę, nadciśnienie, ciążę bliźniaczą czy ciążę zagrożoną.

>> Operacje w łonie matki - leczenie prenatalne w Polsce

USG w ciąży jest bezpieczne

Pomimo różnych spekulacji i pogłosek, jak dotąd nie udowodniono żadnych ujemnych skutków USG ani dla kobiety, ani dla płodu. Dlatego, jeśli istnieją medyczne wskazania do dodatkowych badań, to należy je wykonywać tak często, jak jest to potrzebne. Do 11.-12. tygodnia ciąży USG wykonuje się sondą dopochwową, ale po 12. tygodniu ciąży sondą przezbrzuszną. Lekarz nanosi na brzuch pacjentki warstwę specjalnego żelu i wodzi po nim głowicą aparatu. Badanie USG w ciąży to metoda nieinwazyjna i całkowicie niegroźna dla dziecka, są to badania bezpieczne. W ostatnich latach rola USG w wykrywaniu wad wrodzonych płodu ogromnie wzrosła. Dzięki niemu można np. w 90 proc. wykluczyć wystąpienie u dziecka zespołu Downa.

Aktualizacja: 2016-10-05 Publikacja: 2013-06-05
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.