USG W CIĄŻY: przezierność karkowa. Co to takiego?

usg w ciazy przeziernosc karkowa co takiego
fot.: photos.com

USG w ciąży pozwala określić płeć dziecka, sprawdzić, czy rozwija się ono prawidłowo i wykluczyć ewentualne wady genetyczne. Podczas pierwszego badania USG w ciąży lekarz dokonuje tzw. oceny przezierności karkowej. Przeczytaj, co to takiego i dlaczego jest to tak ważne badanie.

Badanie USG w ciąży wykonuje się po to, by w razie wykrycia nieprawidłowości zapewnić dziecku i mamie jak najlepszą ochronę i opiekę medyczną. Jest to badanie nieinwazyjne i niegroźne dla dziecka – uzupełnione badaniami krwi, wyklucza zespół Downa w 90 procentach.

>> Kalendarz badań USG w ciąży - kiedy i po co trzeba robić USG ciąży?

USG w ciąży – po co ocenia się przezierność karkową

Pomiędzy 11. a 14. tygodniem ciąży lekarz podczas badania USG ocenia tzw. przezierność karkową, czyli zbiorniczek płynu na karku płodu oraz obecność lub brak kości nosowej. Jest to specjalistyczne badanie, które powinno być przeprowadzone przez odpowiednio wyszkolonych lekarzy.

>> Zespół Downa to choroba genetyczna: przyczyny i rozpoznanie zespołu Downa u dzieci

Na stronie angielskiej fundacji medycyny płodowej jest umieszczona lista ginekologów posiadających pełną akredytację do jego wykonywania. Na podstawie tego badania można już określić w 90 proc. prawdopodobieństwo wystąpienia zespołu Downa.

Aktualizacja: 2016-10-05 Publikacja: 2013-05-30
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.