W ciąży bez kolejki do lekarza - nowe prawo dla kobiet w ciąży

Kobieta w ciąży u lekarza
fot.: thinkstockphotos.com

Kobiety w ciąży będą mogły zapisać się na wizytę do lekarza bez kolejki! To dobra wiadomość dla wszystkich ciężarnych, które nie będą musiały miesiącami czekać na wizytę u diabetologa, endokrynologa czy kardiologa. Dzięki ustawie Za życiem kobiety ciężarne będą przyjmowane do lekarzy specjalistów poza kolejnością. Zobacz, jak wygląda nowe prawo dla kobiet w ciąży!

Każda zmiana prawa, która zwiększa przywileje dla kobiet w ciąży jest bardzo ważna. Zmiany, które zostały wprowadzone dzięki ustawie Za życiem dają kobietom ciężarnym prawo do wizyt u specjalisty bez kolejek. Jest to bardzo duże ułatwienie dla przyszłych mam, które czasem muszą korzystać z poradni specjalistycznych, a jak wiadomo czas oczekiwania na wizytę wynosi minimum kilka miesięcy. Od 2017 roku to ma się zmienić i ciężarne będą przyjmowane poza kolejnością.

W jaki sposób skorzystać z nowego prawa dla ciężarnych?

Kobieta w ciąży, która musi skorzystać z pomocy specjalisty nie musi czekać na miejsce według nowych przepisów. Wystarczy, że w rejestracji pokaże zaświadczenie o ciąży wystawione przez ginekologa lub lekarza rodzinnego i może zapisać się na wizytę poza kolejnością. O ile to możliwe wizyta powinna odbyć się jeszcze tego samego dnia lub najpóźniej w ciągu 7 dni. 

Nowe przepisy to doskonała wiadomość dla kobiet w ciąży, jednak z pewnością wydłużą one, i tak już długie, kolejki do specjalistów. 

Ciąża i macierzyństwo na wesoło czyli uroki bycia mamą >>

Ustawa o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin Za życiem

Art. 47c ust. 1: „1. Kobiety w ciąży, świadczeniobiorcy do 18 roku życia, posiadający zaświadczenie, o którym mowa w art. 47 ust. 1a, osoby, o których mowa w art. 43 ust. 1, inwalidzi wojenni i wojskowi oraz kombatanci mają prawo do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz z usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach.

Źródło: www.orka.sejm.gov.pl

Polecamy wideo: Koniec z tzw. Rodzeniem po ludzku

Aktualizacja: 2017-04-14 Publikacja: 2017-01-26
Ocena: 5
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.