CIĄŻA PO 35. ROKU ŻYCIA: jakie badania trzeba zrobić?

usg w ciazy czy badanie jest bezpieczne

Ciąża po 35. roku życia to zwykle wynik przemyślanej decyzji. Ciąża po trzydziestym roku życia wymaga dobrego przygotowania. Aby uniknąć zagrożeń w ciąży po trzydziestce nie zapominaj o badaniach i wizytach kontrolnych. Jakie badania trzeba zrobić w ciąży po 35. roku życia?

Ciąża po 35. roku życia ma swoje zalety i wady. Ciąża po trzydziestce to coraz częstsza sytuacja. Czy ciąża po trzydziestce niesie ze sobą jakieś zagrożenia? Zalety ciąży po trzydziestce: kobieta podejmuje świadomą decyzję o dziecku, ma ustabilizowaną pozycję zawodową i materialną, jest w stałym związku. Ciąża po 35. roku życia zwykle poprzedzona jest niezbędnymi przygotowaniami: zmianą diety, uprawianiem sportu, badaniami, suplementacją kwasu foliowego.

Ciąża po trzydziestce zagrożenia

Jednak ciąża po 35. roku życia ma też swoje minusy – w tym wieku rośnie ryzyko wystąpienia niektórych wad wrodzonych, np. zespołu Downa. Dlatego ciąża po trzydziestce powinna być wnikliwie monitorowana.

Ciąża po 35. roku życia – badania

W ciąży po 35. roku życia zaleca się – prócz badań zalecanych w ciąży w każdym wieku – wykonanie kilku dodatkowych testów:

  • testu PAPP-A w 11.-13. tygodniu ciąży. Jest to badanie krwi przyszłej mamy. Badanie to określa ryzyko wystąpienia aberracji chromosomowych.
  • amniopunkcji, czyli pobrania i badania płynu owodniowego, między 13. a 15. tygodniem.

Badania te są refundowane przez NFZ, jeśli przyszła mama skończyła 35 lat.

źródło: www.dlarodzinki.pl Aktualizacja: 2016-04-13 Publikacja: 2013-07-01
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.