Ciąża w zgodzie z naturą: na czym polega naturalne podejście do ciąży?

2012-08-01 11:46

Współcześnie opieka nad kobietą ciężarną skupia się głównie na medycznej kontroli i monitorowaniu ewentualnych problemów. A co to dziś znaczy prowadzić ciążę w sposób naturalny?

Ciąża w zgodzie z naturą: na czym polega naturalne podejście do ciąży?
Autor: _photos.com|photos.com Ciąża w zgodzie z naturą: na czym polega naturalne podejście do ciąży?

Spis treści

  1. Naturalne prowadzenie ciąży: zdrowa dieta
  2. Naturalne prowadzenie ciąży: aktywność fizyczna
  3. Naturalne prowadzenie ciąży: dobre emocje
  4. Naturalne prowadzenie ciąży: cenne zioła
  5. Naturalne prowadzenie ciaży: leczenie
  6. Naturalne prowadzenie ciąży: badania tylko niezbędne

Wiele ciężarnych kobiet nie traktuje swojego stanu jako naturalnego, fizjologicznego procesu. Często są przekonane, że prowadzenie ciąży jest prawie niemożliwe bez technicznie zaawansowanej opieki medycznej. Dobrym przykładem są Polki mieszkające za granicą, które na forach internetowych często narzekają, że w Holandii czy Wielkiej Brytanii ich ciążę prowadzi położna, a nie ginekolog, że mają bardzo mało zlecanych badań itd. Dla nich, przyzwyczajonych do tego, że ciąża musi być zmedykalizowana, jest nie do pojęcia, że można ją przebyć inaczej. W naszym systemie opieki przedporodowej często nawet niewielkie problemy leczone są przez podawanie leków i hospitalizację. Tymczasem mogłyby one w ogóle nie wystąpić, gdyby kobieta od początku ciąży prowadziła zdrowy tryb życia i troszczyła się o siebie w taki prosty, naturalny sposób. Ciąża, choć wiąże się z wieloma niedogodnościami, to jednak jest stanem fizjologicznym, naturalnym. I pojawia się coraz więcej głosów, że tak właśnie należy ją traktować. Naturalne podejście opiera się przede wszystkim na założeniu, że kobieta ciężarna sama może w dużym stopniu wpływać na przebieg ciąży, zapobiegając problemom poprzez profilaktykę. Wymaga to większego zaufania do siebie samej, większej pewności siebie oraz podjęcia konkretnych działań, aby problemom zapobiegać. Okazuje się, że jeśli przyszła mama otrzyma opiekę, w której kładzie się duży nacisk na zapobieganie potencjalnym zagrożeniom, interwencje lekarskie często okazują się zbędne. Oczywiście, w pewnych sytuacjach pomoc medyczna jest konieczna, ale jeśli z ciążą nie dzieje się nic podejrzanego, naturalne jej prowadzenie jest najbardziej zalecanym postępowaniem. Bo – jak mówią zwolennicy takiego podejścia – najlepszą formą przygotowania się do macierzyństwa jest praca nad sobą: nad swoim ciałem, zdrowiem, emocjami.

Zioła dla dziecka - napary roślinne zamiast leków

Naturalne prowadzenie ciąży: zdrowa dieta

Ludzie zazwyczaj poszukują porad dotyczących żywienia dopiero wtedy, gdy pojawi się u nich jakiś problem zdrowotny. Ciąża daje okazję do wprowadzenia dobrych zwyczajów żywieniowych bez zbędnego pretekstu, jakim jest choroba. Zdrowa dieta w ciąży zapewni dobry rozwój twojego dziecka, ale może też zapobiec wielu dolegliwościom. Według zwolenników naturalnego przeżywania ciąży, dzięki odpowiednim posiłkom, stosowaniu ziół i witamin, można zapobiec nie tylko zaparciom i zgadze, ale także nadciśnieniu, cholestazie ciążowej i cukrzycy. Zrównoważona dieta powinna zawierać: 25–30 proc. tłuszczów naturalnych, 10–15 proc. białka i 65–70 proc. węglowodanów. Ważne jest, z jakich produktów pochodzą te składniki pokarmowe. Należy wykluczyć produkty sztuczne, wysoko przetworzone, zawierające biały cukier i mąkę, a wybierać pełnoziarniste pieczywo, warzywa, owoce, naturalne tłuszcze, warzywa strączkowe, chude mięso, ryby, jaja i naturalne produkty mleczne. Trzeba wykluczyć to, co szkodzi, zwłaszcza: alkohol, cukier, przetworzone tłuszcze trans, czarną kawę i herbatę, napoje pobudzające i gazowane.

Naturalne prowadzenie ciąży: aktywność fizyczna

Ćwiczenia fizyczne i oddechowe warto zacząć jak najwcześniej – są one niezbędne, by cieszyć się w ciąży dobrą kondycją (zawsze jednak porozmawiaj o tym ze swoim lekarzem – być może są jakieś indywidualne powody, aby nie ćwiczyć). Regularne ćwiczenia poprawiają wadliwą postawę ciała i sprawność fizyczną, wspomagają krążenie, likwidują zmęczenie i podnoszą odporność, zapobiegając infekcjom. Dzięki ćwiczeniom unikniesz zaparć, żylaków, obrzęków, bólów kręgosłupa. Ważne, aby wykonywać je regularnie: przynajmniej 4–5 razy w tygodniu, przez okres 30–60 minut. W stałym zestawie powinny się znaleźć: ćwiczenia rozluźniające, wzmacniające mięśnie piersiowe, pleców, brzucha oraz dna miednicy.

Naturalne prowadzenie ciąży: dobre emocje

Opieka nad ciężarną powinna obejmować także przygotowanie emocjonalne do macierzyństwa. Kobieta potrzebuje uwierzyć w siebie i swoje możliwości: że poradzi sobie z urodzeniem dziecka, a potem jego wychowaniem. Takie przekonanie powinna w niej budować osoba, która opiekuje się jej ciążą – lekarz czy położna. Ale wszyscy bliscy muszą ją w tym wspierać. W ogóle sytuacja emocjonalna, relacje międzyludzkie, rodzinne mają ogromny wpływ na stan psychiczny kobiety, co znajduje odzwierciedlenie w jej stanie zdrowia. Stresy, konflikty zawsze źle odbijają się na zdrowiu, dlatego w ciąży trzeba ich unikać, wyciszać złe emocje. Szczególnie ważna jest bliska więź z partnerem – kobieta musi mieć z jego strony dużo wsparcia i zrozumienia. Jeśli będzie czuła się szczęśliwa, to też pozytywnie wpłynie na zdrowie jej i dziecka.

Naturalne prowadzenie ciąży: cenne zioła

Mają one ogromną moc zapobiegania chorobom, dlatego warto je wykorzystać w czasie ciąży, by ograniczyć stosowanie leków. Swoją skuteczność zioła zawdzięczają wysokiej zawartości witamin, mikroelementów i innych substancji chemicznych o korzystnym działaniu na organizm. W ciąży szczególnie cenne są zioła o właściwościach odżywczych i wzmacniających. Oczywiście, trzeba wiedzieć, które z nich są bezpieczne. Do ziół zalecanych dla przyszłych mam należą:pokrzywa, mniszek lekarski, melisa, rumianek, imbir, łopian, przywrotnik. Warto je pić profilaktycznie 1–2 razy dziennie.

Naturalne prowadzenie ciaży: leczenie

Naturalne przeżywanie ciąży to oczywiście także naturalne sposoby radzenia sobie z kłopotami i dolegliwościami, kiedy się pojawią. Zawsze, zanim zastosuje się leki, w pierwszej kolejności warto wypróbować metody niefarmakologiczne (chyba, że nie ma innego wyjścia – o tym powinien zdecydować lekarz prowadzący). Możliwości jest wiele – leczniczo mogą podziałać zioła, ale także masaże, akupresura, homeopatia, okłady. Na przykład w przypadku anemii zamiast przyjmować preparaty żelaza – które są często słabo przyswajane i powodują zaparcia – bardzo dobre efekty daje picie herbaty z pokrzywy. Gdy boli głowa, pomóc mogą ćwiczenia oddechowe albo masaż punktu na czubku głowy. A obrzmiałym nogom ulgę przyniesie masaż palców środkowego i serdecznego – od czubka w kierunku nasady dłoni. Takich alternatywnych sposobów leczenia jest wiele. Często są one bardzo skuteczne, a w przeciwieństwie do farmaceutyków, nie mają szkodliwego wpływu na organizm matki i dziecka.

Naturalne prowadzenie ciąży: badania tylko niezbędne

Naturalne prowadzenie ciąży nie oznacza oczywiście negowania opieki lekarskiej – pewne badania muszą i powinny zostać wykonane. Ale pojawia się coraz więcej głosów, że ciążowych badań jest za dużo. Według niemieckiej socjolożki Evy Schindele, w ciągu ostatnich 30 lat liczba badań, jakim poddaje się kobiety w ciąży, wzrosła o 500 proc.! Można powiedzieć, że to dobrze, bo lepsza diagnostyka pozwala wcześniej wykryć problemy. Jednak każde badanie – a potem czekanie na wynik – to dla matki ogromny stres. Zdaniem zwolenników naturalnego prowadzenia ciąży, niektóre badania tylko niepotrzebnie straszą kobietę, więc lepiej byłoby z nich zrezygnować. Chodzi np. o poziom hemoglobiny we krwi, ciśnienie krwi pod koniec ciąży, a nawet test obciążenia glukozą. Są specjaliści, którzy uważają, że w ciąży nie powinno się robić badań na tolerancję glukozy, bo diagnoza jest bezużyteczna – najczęściej prowadzi tylko do zaleceń, które powinna dostać każda ciężarna: aby jeść więcej cukrów złożonych i warzyw oraz regularnie ćwiczyć. W naturalnym prowadzeniu ciąży akcentuje się, by wykonywać te badania, które są konieczne, a pozostałe – tylko wtedy, gdy jest to uzasadnione indywidualną sytuacją. Do niezbędnych badań zalicza się: comiesięczne badania krwi i moczu, pomiary ciśnienia, wagi, słuchanie tętna płodu i badania palpacyjne zewnętrzne.

Więcej informacji o naturalnym prowadzeniu ciąży znajdziesz w książce dr Preeti Agrawal „Odkrywam macierzyństwo”, Wrocław 2008.

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza