Ciąża i taniec – czy w ciąży można tańczyć?

Ciaza i taniec
fot.: photos.com
Ciąża i taniec – czy w ciąży można tańczyć?

Zawsze lubiłaś tańczyć i zastanawiasz się, czy z powodu ciąży powinnaś przestać? Taniec jest jedną z bezpiecznych form ruchu dla ciężarnych. Trzeba tylko pamiętać o kilku rzeczach.

Ruch w ciąży jest nie tylko dozwolony, ale i wskazany! Ruch pozwala nie tylko lepiej znosić ciążę, ale też przygotowuje do porodu i pozwala na szybszy powrót do formy po porodzie.  Niezalecane są te sporty, które mogą spowodować upadek lub uraz. Jedną z zalecanych form aktywności fizycznej w ciąży, obok pływania czy jogi, jest właśnie taniec.

Taniec w ciąży – dlaczego w ciąży warto tańczyć?

Taniec poprawia krążenie i pracę układu oddechowego, co pozwala łagodniej przejść przez ciążę i poród. Zmniejsza ryzyko wystąpienia cukrzycy ciążowej, stanu przedrzucawkowego i przedwczesnego porodu. Wzmacnia mięśnie istotne podczas porodu. Nie pozwala też na nadprogramowe przybranie na wadze i ułatwia zrzucanie zbędnych kilogramów po urodzeniu dziecka. Kobieta lepiej znosi poród – nie boi się go, poród trwa krócej, skurcze są mniej bolesne, a rozwieranie szyjki macicy szybciej postępuje.

Jeszcze jedną korzyścią z tańca w ciąży jest to, że pozwala kobiecie, która często czuje się nieatrakcyjna i ociężała, poczuć się seksowną i zgrabną. Dzięki zajęciom tanecznym ciężarna może cieszyć się swoją kobiecością. Tej zalety nie mają inne formy ruchu. Dodatkową korzyścią jest możliwość przebywania z innymi kobietami, a także tańca z partnerem, co wzmacnia więzi.

Taniec w ciąży – kiedy nie można tańczyć w ciąży?

Taniec w ciąży jest dozwolony tylko wtedy, gdy ciąża rozwija się prawidłowo i nie jest zagrożona. Na każdej wizycie warto upewnić się, czy lekarz nie widzi nic przeciwko tej formie aktywności fizycznej.

Taniec nie powinien być forsowny. Przerwij go, gdy wystąpi zadyszka, mdłości, ból, złe samopoczucie, krwawienie z pochwy. Nie wykonuj podskoków i gwałtownych ruchów, zwłaszcza w trzecim trymestrze. Pamiętaj o częstym piciu wody, gdy tańczysz.

źródło: www.dlarodzinki.pl Aktualizacja: 2016-04-13 Publikacja: 2012-12-29
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.