Ćwiczenia w ciąży

Ćwiczenia w ciąży mają korzystny wpływ na organizm ciężarnej. To świetna forma relaksu, która pomoże przygotować ciało kobiety do porodu. W większości przypadków ćwiczenia są nie tylko dozwolone, ale wręcz zalecane.

Jazda na rowerze w ciąży nie jest tematem dyskusji w Danii i Holandii, gdzie rower to podstawowy środek transportu. Kobiety jeżdżą na dwóch kółkach do ostatnich dni przed porodem, chyba że lekarz im tego zabroni. Jak wygląda kwestia jazdy na rowerze w ciąży w Polsce i czy rzeczywiście jest to bezpieczne?
Ćwiczenia w 3 trymestrze ciąży mają szczególne znaczenie. Wzmocnienie i uelastycznienie mięśni macicy sprawia, że poród jest bezpieczniejszy i mniej bolesny. Oto ćwiczenia polecane przyszłym mamom, zwłaszcza tym, które nie mogły uczestniczyć w zajęciach w szkole rodzenia.
Ćwiczenia na biust są niezbędne, by zachować piękny biust po ciąży i porodzie, bo mocne mięśnie to naturalny gorset podtrzymujący powiększające się w czasie ciąży piersi.
Basen w ciąży to aktywność polecana już od pierwszego trymestru, aż do porodu. Pływanie nie obciąża kręgosłupa, a jednak nie zawsze ginekolog twierdzi, że to dobry wybór. Dlaczego? Kiedy lepiej zrezygnować z zajęć na basenie w ciąży?
Aktywność fizyczna w ciąży to bardzo ważny element zdrowego stylu życia przyszłej mamy. Ćwiczenia w ciąży przygotowują ciao do porodu, wzmacniają kondycję potrzebną do urodzenia dziecka, a także zapobiegają wielu powikłaniom, np. cukrzycy ciążowej. Oto pomysły na aktywność w ciąży.
Ciąża i aktywność fizyczna idą ze sobą w parze. Zanim jednak zaczniesz trenować, sprawdź, jakich ćwiczeń nie wolno ci teraz wykonywać. Oto lista ćwiczeń podana przez znane trenerki: Anię Lewandowską, Kasię Bigos i Annę Dziedzic, które mogą zaszkodzić tobie i dziecku, dlatego w ciąży są absolutnie zakazane.
Aktywność fizyczna w ciąży może przynieść przyszłym mamom sporo satysfakcji i zapewnić dużą dozę rozrywki. Na pewno słyszałaś o tym, że sport w ciąży jest przez lekarzy zalecany. Jednak dyscyplinę oraz intensywność ćwiczeń należy podczas ciąży dobierać rozsądnie i z pewną dozą ostrożności, tak aby nie zaszkodziła mamie i jej dziecku.
Pozycje jogi dla kobiet w ciąży to jedna z najpopularniejszych form gimnastyki dla ciężarnych. Oprócz ćwiczeń ruchowych ma dużo innych zalet, które są niezbędne przy porodzie. Jak ćwiczyć jogę w ciąży? Zobacz, jakie są najlepsze pozycje jogi dla kobiet w ciąży! 
Strój do ćwiczeń to ważny zakup dla każdej aktywnej przyszłej mamy. Dobrze dobrany strój to już połowa sukcesu. Pamiętaj, aby wybierać wygodne i nieuciskające tkaniny, które zapewnią ci swobodę ruchów i zapobiegną obrzękom. Jaki strój do ćwiczeń wybrać?
Wiele kobiet w ciąży boi się chodzić na basen ze względu na infekcje. Waha się, czy wybrać się na basen. Jak bezpiecznie korzystać w ciąży z basenu, aby uniknąć zakażeń? Przeczytaj, jak korzystać z pływalni, aby zminimalizować ryzyko infekcji intymnych oraz inne zagrożenia.
Aqua aerobik w ciąży to ten rodzaj sportu, który nawet przyszła mama, a zwłaszcza ona, powinna uprawiać. Dla kobiety, która uwielbiała spędzać czas aktywnie przed ciążą, stan błogosławiony jest nie lada wyzwaniem - z tylu zajęć musi zrezygnować! Zobaczcie, na czym polegają zajęcia aqua aerobik i jakie korzyści przynoszą ćwiczącym.
Dlaczego warto ćwiczyć w ciąży i jakie korzyści przynosi gimnastyka mamie i nienarodzonemu dziecku? Poznajcie 5 najważniejszych argumentów "za" ćwiczeniami dla ciężarnych, które wskazuje dla nas Monika Cywińska, instruktorka pilates.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza

Wszystkim kobietom w ciąży (z wyjątkiem kobiet z grupy ciąży wysokiego ryzyka) poleca się umiarkowaną aktywność fizyczną polegającą na wykonywaniu odpowiednich ćwiczeń przez ok. 30 minut co najmniej dwa–trzy razy w tygodniu. Pływanie oraz joga są szczególnie polecane ciężarnym, pomagają bowiem na bóle kręgosłupa w ciąży. Dobre efekty przynoszą również ćwiczenia relaksacyjne, aerobik oraz tzw. ćwiczenia Kegla, które wzmacniają mięśnie pochwy i krocza.