Dieta i suplementy w ciąży

Niezwykle ważna jest zdrowa i urozmaicona dieta w ciąży. Aby rozwój dziecka przebiegał prawidłowo, kobieta ciężarna powinna spożywać o ok. 300 kcal dziennie więcej niż dotychczas, ale dopiero w drugim i trzecim trymestrze. Przede wszystkim liczy się jednak jakość i różnorodność spożywanych posiłków – rozwijający się płód potrzebuje bowiem odpowiedniej dawki witamin i minerałów.

Preparaty o ziołowym i naturalnym pochodzeniu zyskują coraz większą popularność. Wśród ciężarnych kobiet coraz większą popularność zyskuje olej z wiesiołka, który często nazywa się "olejem dla kobiet". Jak bezpiecznie go stosować i jakie ma działanie?
Jajka, często określane jako superfood, są niezwykle ważnym elementem diety zarówno dla przyszłych mam, jak i dla małych dzieci. Zawierają one wysokiej jakości białko, niezbędne witaminy, minerały oraz kwasy tłuszczowe omega-3, które są kluczowe dla prawidłowego rozwoju dziecka.
To, jak dużo i jak szybko tyjemy w ciąży nie pozostaje bez znaczenia dla naszego zdrowia a nawet dla długości życia. Naukowcy przeanalizowali dane dotyczące 45 tysięcy kobiet.
Co robić, aby ciąża przebiegała bezproblemowo, a dziecko urodziło się silne i zdrowe? To pytanie zadaje sobie każda mama, a także naukowcy, którzy przebadali ponad 11 tys. kobiet pod kątem ich diety w okresie prokreacyjnym. Znaleźli produkty, które - ich zdaniem - najlepiej wpływały na ciążę.
Zielony stolec przyszłej mamy może być związany z problemami zdrowotnymi, ale niekoniecznie. W okresie oczekiwania na dziecko z naszym organizmem dzieje się wiele dziwnych rzeczy. Zielona kupa może mieć jakąś banalną przyczynę, ale i być powodem do niepokoju.
Cukrzyca w ciąży to nie dramat: zwykle wystarczy odpowiednia dieta, aby ciąża rozwijała się prawidłowo. Zobacz, jak komponować menu, aby nie dać się cukrzycy ciążowej i pobierz przykładowy jadłospis dla kobiet z cukrzycą ciążową na cały dzień. 
Nie wszystko, co wydaje nam się zdrowe, rzeczywiście takie jest. Zwłaszcza w ciąży i zwłaszcza w tych porach roku, gdy brakuje świeżych warzyw i owoców. Jakich składników dostarczać organizmowi, aby zapewnić zdrowie sobie i dziecku? Podpowiadamy, jak powinna wyglądać dieta ciężarnej na jesień i zimę?
Czekolada nie tylko jest pyszna i zaspokaja zachcianki ciążowe, ale może też przynosić przyszłej mamie wiele innych korzyści. A co z dzieckiem? Szwedzkie badania zaskakują! Zobacz, jak czekolada wpływa na nienarodzonego maluszka.
Przyspiesza trawienie, zapobiega zgadze, pomaga kontrolować wagę. Oto zalety błonnika, który jest bardzo ważny w diecie przyszłej mamy. Sprawdź, dlaczego warto jeść błonnik w ciąży!
Okazuje się, że do korzyści płynących z przyjmowania witaminy D dochodzi kolejna ważna zaleta, szczególnie istotna dla kobiet oczekujących dziecka. Badania jasno pokazują, że suplementacja zwiększa szansę na poród naturalny.
Wysoki poziom cholesterolu w ciąży zwiększa ryzyko chorób sercowo-naczyniowych u potomstwa o prawie 40%. Do takich wniosków doszli lekarze obserwujący dzieci i ich matki, które w okresie ciąży spożywały za dużo produktów zwiększających poziom tego tłuszczu we krwi.
Probiotyki w ciąży sprawiają, że organizm lepiej radzi sobie z biegunkami i zaparciami. A jeśli masz alergię, probiotyki przyjmowane w ciąży mogą uchronić przed nią twoje dziecko. 

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza

W diecie kobiety ciężarnej powinno znaleźć się pełnowartościowe białko i wapń, dlatego powinna pić mleko oraz fermentowane napoje mleczne, jeść jajka, chude mięso i warzywa strączkowe. Dwa razy w tygodniu należy jeść obfitujące w kwasy omega-3 ryby morskie. Zdrowa dieta dla kobiet w ciąży powinna zawierać też produkty pełnoziarniste oraz dużą ilość warzyw i owoców. Warto pamiętać, że leki i suplementy diety w ciąży powinny być przyjmowane po konsultacji z lekarzem. Ciąża wiąże się ze zmianą stylu życia. Kobiety powinny bezwzględnie unikać alkoholu, papierosów i większości leków. Dziecku szkodzi również nadmiar kofeiny, dlatego ciężarne powinny ograniczyć picie kawy i zrezygnować z napojów gazowanych typu cola.