Magnez w ciąży: dawka, jak długo brać, skutki uboczne

Suplementy w ciaży
fot.: Thinkstock
Jeśli dokuczają Ci w czasie ciąży skurcze mięśni, warto zadbać o odpowiednią dawkę magnezu.

Magnez w ciąży jest niezbędny dla prawidłowego rozwoju dziecka. Jednak należy zachować ostrożność - choć suplementy w ciąży pozwalają na zachowanie odpowiedniego poziomu wszystkich składników odżywczych organizmu, w tym również magnezu, to jednak można je przyjmować tylko pod kontrolą lekarza. Sprawdź, jakie są objawy niedoboru magnezu w ciąży i kiedy suplementacja magnezu w ciąży jest wskazana.

Magnez w ciąży pełni nie mniej ważną rolę niż przed poczęciem. Typowe objawy niedoboru magnezu w ciąży to zmęczenie i osłabienie oraz bolesne skurcze mięśni. Ponadto brak odpowiedniej ilości magnezu w ogranizmie może wywoływać zaburzenia koncentracji, zaniki pamięci bóle głowy, kołatanie serca, arytmię i bezsenność, niekiedy również mdłości i wymioty. Jeśli zaobserwujesz u siebie, któreś z tych objawów, zwłaszcza, jeśli jesteś w ciąży, nie zwlekaj z wizytą u lekarza i zastosowaniem odpowiedniej diety i suplementów w ciąży. Do powstawania niedoboru magnezu może prowadzić nadmierne spożywanie kawy i czarnej herbaty, które wypłukują go z organizmu, podobnie jak alkohol. Niekorzystny wpływ na poziom magnezu ma także silny, długotrwały stres. Także przyszłym mamom polecamy dużo relaksu zachowanie spokoju na co dzień.

Polecamy też

Magnez – suplementy w ciąży: dawka

Zwiększone zapotrzebowanie na magnez w okresie ciąży jest efektem procesu tworzenia się nowych tkanek łożyska i płodu i wynosi ok. 400 mg na dobę. Od drugiego trymestru zapotrzebowanie na magnez gwałtownie rośnie. Najlepiej, jeśli jest ono zaspokajane przez dobrze skomponowaną i zdrową dietę w ciąży, bogatą w orzechy, ziarna, nasiona i rośliny strączkowe, jednak w niektórych wypadkach należy uzupełnić magnez suplementami w ciąży. Dobrym źródłem magnezu jest także kakao, a więc i gorzka czekolada.

Magnez – suplementy w ciąży: jak przyjmować

Skoncentrowany w preparatach, suplementach magnez najlepiej jest przyjmować w dwóch dawkach podzielonych – rano i wieczorem, pomiędzy posiłkami – razem z witaminą B6. Zwiększa ona wchłanianie magnezu i zapobiega nudnościom. Dlatego polecana jest szczególnie tym kobietom  w ciąży, którym bardzo doskwierają poranne mdłości. Większość preparatów magnezowych ma tę witaminę w swoim składzie. Jeśli jednocześnie suplementujesz w ciąży żelazo, należy pamiętać, aby zachować odstęp minimum dwugodzinny, gdyż pierwiastki te zwalczają się nawzajem.

Dobrze wiedzieć

Wchłanianie magnezu odbywa się w jelicie cienkim, a sprzyja mu kwaśne środowisko i dieta bogata w białko zwierzęce i tłuszcze nienasycone. Natomiast białka roślinne, nasycone kwasy tłuszczowe, a także kwas szczawiowy i fosforowy, błonnik i duże stężenie wapnia w ustroju hamują jego absorpcję.

Nie przegap

Magnez – suplementy w ciąży: jak długo brać

Przyjmowanie wszystkich suplementów w ciąży powinno być kontrolowane przez lekarza. Nie warto ryzykować zdrowiem swoim i nienarodzonego jeszcze dziecka przyjmując cokolwiek na własną rękę. Dlatego, jeśli podejrzewasz u siebie niedobór magnezu, powiedz o tym lekarzowi prowadzącemu ciążę. Dobierze on odpowiednią dawkę suplementów w ciąży, a także określi okres ich przyjmowania.

Magnez – suplementy w ciąży: skutki uboczne

Przyjmowanie magnezu może wiązać się z pewnymi niedogodnościami. Ponieważ wspomaga on trawienie, u niektórych kobiet, zwłaszcza o dobrze uregulowanej przemianie materii, może powodować biegunkę, a w konsekwencji odwodnienie organizmu.

Nadmiar magnezu w organizmie występuje niezwykle rzadko i najczęściej może być spowodowany problemem w pracy nerek, które nie są w stanie usunąć jego nadwyżki. Dlatego ostrożnie powinny go stosować cierpiące na choroby tych narządów.

Ciąża a suplementy diety: wideo

Suplementy diety mają na celu uzupełnić niedobór witamin w naszym organizmie. Jednak, czy kobieta w ciąży może je przyjmować bez obaw? Jakie witaminy są wskazane dla przyszłej mamy? Czy może je brać bez konsultacji z lekarzem? Zobacz, co na ten temat mówi nasz ekspert: wszystko o suplementach diety w ciąży.

Aktualizacja: 2016-08-18 Publikacja: 2016-04-13
Ocena: 3
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.