Przepis na piernik - świąteczny klasyk, czyli wigilijne wypieki dobre również w ciąży

2013-11-30 7:00

Boże Narodzenie to niepowtarzalny czas nie tylko dla ducha, ale również dla ciała. Tradycyjne potrawy i wypieki mają w okresie świątecznym wyjątkowy smak. Będąc w ciąży nie musisz odmawiac sobie kulinarnych świątecznych przyjemności, szczególnie tych zdrowych. Wśród wielu wigilijnych wypieków króluje piernik - pyszny, łatwy do zrobienia, pełen cennych składników, a przy tym nietuczący, bo upieczony praktycznie bez tłuszczu – idealne ciasto dla kobiety w ciąży!

Piernik - świąteczny klasyk
Autor: archiwum redakcji

Dla mam dbających o dietę w ciąży, a nie chcących rezygnować z tradycyjnych potraw,mamy super przepis na piernik świąteczny. Co wyróżnia każdy piernik spośród innych świątecznych ciast? Dodatek przypraw korzennych i miodu. Zwykle piecze się go z dodatkiem bakalii. Dzięki orzechom jest smakowo bogatszy i bardziej sycący. Garść suszonych owoców (np. rodzynek, fig, daktyli, śliwek, moreli) dodana do ciasta piernikowego nada mu nutę naturalnej słodyczy, sprawi też, że będzie bardziej wilgotne, a przy tym bogate w mikroelementy i błonnik. Piernikowe ciasto można też upiec bez bakalii, po upieczeniu przekroić na pół, przełożyć powidłami,  oblać czekoladą i posypać np. posiekanymi orzechami (to wersja luksusowa, ale – uwaga! bardzo kaloryczna). My proponujemy przyszłym mamom na święta piernik w wyjątkowo zdrowej wersji, bo przyrządzony bez tłuszczu i jajek. Miękkość i delikatność zawdzięcza dodatkowi świeżych jabłek. I ma jeszcze jedną zaletę, którą docenią początkujące panie domu: jest niezwykle łatwy do przygotowania i zawsze się udaje!

Chrup orzechy przez cały rok, nie tyko w świątecznym pierniku

Trudno sobie wyobrazić świąteczny piernik bez orzechów włoskich. Jednak warto je jadać przez cały rok i nie tylko jako dodatek do ciast. Orzechy włoskie zawierają bowiem cenne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), które wpływają korzystnie na działanie wielu tkanek i narządów, zapobiegają nadciśnieniu, regulują poziom cholesterolu we krwi. Są ponadto źródłem wapnia, magnezu i fosforu, a także miedzi, niezbędnej w procesach krwiotwórczych organizmu. Co ciekawe, w starożytności szczególnie zalecano je kobietom w ciąży, wierzono bowiem, że gwarantują urodzenie wybitnie inteligentnego dziecka. Taką właściwość orzechów włoskich wiązano z ich kształtem przypominającym mózg.

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza