Witamina D w ciąży: 5 powodów, dla których POWINNAŚ ją przyjmować

witamina D
fot.: thinkstockphotos.com
Witamina D: ważna w ciąży

Suplementacja witaminy D w ciąży to bardzo ważna sprawa. Dlaczego trzeba przyjmować witaminę D w ciąży? W naszym klimacie nie jesteśmy w stanie dostarczyć organizmowi niezbędnej dawki, a niedobory witaminy D mogą mieć bardzo poważne konsekwencje.

Każda kobieta powinna przyjmować witaminę D w ciąży. Jej niedobór może mieć poważne konsekwencje nie tylko dla dziecka, ale również dla mamy. Spożywając pokarmy, bogate w witaminę D i spędzając wiele godzin na powietrzu nie zapewnimy organizmowi odpowiedniej dawki. Każda kobieta w ciąży powinna więc zbadać swój poziom witaminy D, a następnie skonsultować się z lekarzem i zacząć przyjmować suplementy. Zobaczcie, dlaczego to jest tak ważne - witamina D - suplementacja diety w ciąży.

Witamina D w ciąży: wzmacnia kości dziecka

Witamina D to jeden z budulców naszego szkieletu. Wzmacnia kości i hamuje rozwój chorób takich jak krzywica czy osteoporoza. To dlatego dzieci, które mają krzywe nogi, muszą przyjmować jej zwiększone dawki i spędzać wiele czasu na powietrzu. Co ciekawe, przyjmowanie witaminy D w ciąży zmniejszy ryzyko wystąpienia tych chorób u dziecka w późniejszych latach. Łykając tabletkę (suplementy w ciąży), inwestujesz więc w zdrową przyszłość swojego malucha.

Witamina D w ciąży: wzmiacnia układ odpornościowy

Nie bez powodu w okresie przeziębień i grypy zaleca się przyjmowanie tranu, który zawiera witaminę D. W okresie ciąży jest to szczególnie ważne - nie możesz sobie przecież pozwolić wtedy na żadną chorobę. Przyjmowanie witaminy D w ciąży zmniejsza ryzyko przeziębienia aż o 50 procent!

Witamina D w ciąży: zmniejsza ryzyko chorób cywilizacyjnych

Nowotwory i choroby sercowo-naczyniowe występują częściej u osób, które nie dostarczają organizmowi odpowiedniej dawki witaminy D. Jeśli będziesz brała suplementy z witaminą D w ciąży, zminimalizujesz możliwość zachorowania na którąś z chorób cywilizacyjnych.

Witamina D w ciąży: zmniejsza ryzyko powikłań okołoporodowych

Witamina D w ciąży zmniejsza ryzyko wystąpienia powikłań okołoporodowych: urodzenia noworodka o mniejszej masie ciała, wystąpienia stanu przedrzucawkowego czy cukrzycy ciążowej. Dodatkowo wit. D chroni również dziecko przed chorobami kości, astmą, a nawet otyłością.

Witamina D w ciąży: zmniejsza ryzyko przedwczesnego porodu

Podobnie jak kwas DHA, witamina D w ciąży zmniejsza ryzyko wystąpienia przedwczesnego porodu. Niestety, to wciąż poważny problem w naszym kraju - wcześniaki stanowią od 6 do 8,5 proc. wszystkich noworodków.

Co jeść w ciąży: WIDEO

Jak powinna się odżywiać kobieta w ciąży? Ile kalorii powinna dostarczać dieta w czasie ciąży? Jakie składniki odżywcze należy suplementować w trakcie ciąży? Które produkty są szczególnie zalecane przyszłym mamom? Na te pytania odpowiada dietetyk.

Aktualizacja: 2016-04-14 Publikacja: 2016-04-14
Ocena: 3
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.