Witamina D3 a ciąża: dawkowanie, działanie, nadmiar

Suplementy w ciąży-Witamina D3
fot.: Thinkstock
Niedobór witaminy D3, nazywanej witaminą słońca, jest bardzo groźny dla przebiegu ciąży i rozwoju dziecka. Specjaliści zalecają jej suplementację.

Witamina D3 w ciąży jest niezbędna do prawidłowego wchłaniania wapnia w organizmie matki i dziecka. Suplementy w ciąży są zazwyczaj niezbędne, aby utrzymać jej prawidłowy poziom w organizmie. Zobacz w jakich dawkach przyjmować witaminę D3 w ciąży.

Witamina D3, nazywana jest także witaminą słońca, gdyż powstaje między innymi pod wpływem promieniowania ultrafioletowego, na skutek syntezy skórnej. Już dwudziestominutowy spacer w słoneczny dzień gwarantuje organizmowi odpowiednią dawkę witaminy D3. Warto więc korzystać z pięknej pogody i spędzać czas na świeżym powietrzu. Z drugiej strony jednak należy w ciąży uważać na nadmierną ekspozycję skóry na promieniowanie ultrafioletowe, ze względu na możliwe poparzenia.

Sprawdź też: jakie przyjmować witaminy w ciąży >>>

Stosowanie kremów z wysokim filtrem ochronnym wiosną i latem blokuje wytwarzanie witaminy D3, więc nie jest niestety rozwiązaniem. Zimą zaś w naszej strefie klimatycznej słońca jest zdecydowanie za mało, aby organizm mógł wytworzyć właściwą ilość tej witaminy. Głównymi źródłami pokarmowymi witaminy D3 są tran, ryby ‒ węgorz, łosoś, tuńczyk, makrela, śledź i sardynki, żółtka jaj oraz wątroba. Jednak z pożywieniem dostarczamy organizmowi tylko niewielki procent zapotrzebowania na ten związek. Pomocne, a czasem nawet niezbędne, stają się wtedy suplementy w ciąży.

Witamina D3  − suplementy w ciąży: działanie

Kalcytriol (witamina D) odpowiada za utrzymanie prawidłowego stężenia wapnia i fosforu w surowicy krwi i oddziałuje na układ kostny, przewód pokarmowy i nerki. Witamina D zwiększa jelitowe wchłanianie wapnia i fosforu, zapobiega nadmiernemu wydalaniu tych pierwiastków z moczem oraz uwalnia je z kości w wypadku znacznego niedoboru. Ponadto odpowiada za prawidłowe kształtowanie się kości i zębów oraz właściwą mineralizację i gęstość kości, utrzymanie prawidłowej masy i siły mięśni, zwłaszcza serca, stymulację działania i rozmnażania się komórek układu odpornościowego. Optymalizuje również działanie systemu nerwowego i umożliwia regenerację neuronów i sprawne przewodzenie impulsów nerwowych. Przyszłe mamy powinny pamiętać, ze odpowiada ona za prawidłowy przebieg całej ciąży, rozwój płodu i zdrowie noworodka, a ponieważ szacuje się, ze ponad 90 procent polskiego społeczeństwa ma niedobory tej witaminy w organizmie, szczególnie istotne staje się przyjmowanie jej suplementów w ciąży.

Witamina D3  − suplementy w ciąży: niedobór

Jakie są objawy niedoboru witaminy D3 w organizmie? To między innymi: bóle kostno-mięśniowe, choroby przyzębia,  utrata apetytu, biegunka, bezsenność, zaburzenia widzenia, niesmak i pieczenie w jamie ustnej i gardle. Przyszłe mamy, w których organizmie powstanie duży deficyt witaminy D3, narażają siebie i dziecko.  Jej niedobór może spowodować wystąpienie  cukrzycy ciążowej, stanu zatrucia ciążowego, rzucawki oraz bakteryjnego zapalenia pochwy. Mogą także wystąpić komplikacje związane z utrzymaniem procesów rozwojowych płodu, a noworodki obciążone niedoborem witaminy D3 są zagrożone ryzykiem wystąpienia hipokalcemii, niskiej masy urodzeniowej czy nieprawidłowego rozwoju układu kostnego i budowy ciała. Istnieją także dowody wskazujące, że witamina D3 odpowiada za rozwój mózgu nienarodzonego jeszcze dziecka. Jej niedobór może więc oznaczać zmiany strukturalne i funkcjonalne mózgu, skutkujące  zaburzeniami w zachowaniu dziecka.

Nie przegap

Witamina D3  − suplementy w ciąży: preparaty

Suplementacja witaminy D3, podobnie jak innych suplementów w ciąży, powinna być prowadzona pod ścisłą kontrola lekarza. Na rynku dostępne są rożne preparaty zawierające witaminę D w postaci kapsułek miękkich, tabletek powlekanych, kropli, kropli wyciskanych z kapsułki, a także tabletek do żucia i aerozolu.

Ostatnie rekomendacje dotyczące suplementacji witaminy D dla mieszkańców Europy Środkowej, w tym także Polski zostały opublikowane w 2013 r. i przygotowane przez zespół lekarzy i ekspertów pod kierunkiem dr n. med. Pawła Płudowskiego z Zakładu Biochemii, Radioimmunologii i Medycyny Doświadczalnej Instytutu "Pomnik Zdrowia Dziecka" w Warszawie.

Według tych zaleceń kobiety w ciąży oraz w okresie laktacji powinny przyjmować od 1500-2000 IU dziennie, co najmniej od drugiego trymestru ciąży. U noworodków i niemowląt witamina D powinna być wprowadzona już od pierwszych dni życia − niezależnie od sposobu karmienia. Do 6. miesiąca dziecko powinno otrzymywać 400 UI dziennie, a od 6. do 12. miesiąca od 400 do 600 IU, w zależności od stopnia pokrycia zapotrzebowania na witaminę D z diety. U dzieci urodzonych przedwcześnie suplementacja witaminy D powinna wynosić od 400-800 IU dziennie, aż do osiągnięcia prawidłowego wieku płodowego. Po tym okresie dodatkowe podawanie witaminy D powinno odbywać się według zaleceń dla niemowląt.

Dobrze wiedzieć

Według najnowszych danych witamina D wcale witaminą nie jest. Jest rozpuszczalnym w tłuszczach związkiem organicznym o cechach steroidowych. Końcowy element metabolizmu witaminy D  bardziej przypomina funkcją i metabolizmem hormon i reguluje około 200 genów.

Witamina D3  − suplementy w ciąży: nadmiar

Nadmiar naturalnie wytworzonej przez organizm witaminy D3 raczej nie grozi przyszłym polskim mamom ze względu na położenie geograficzne kraju. Podobnie rzecz się ma z dostarczeniem jej w nadmiernej ilości z pokarmem − aby pokryć dzienne zapotrzebowanie na tę witaminę z diety musiały trzeba zjadać np. kilkanaście jajek dziennie. Należy natomiast regularnie kontrolować jej poziom jeśli przyjmujemy jej suplementy w ciąży. Warto jednak znać objawy takiego stanu, aby w wypadku hiperwitaminozy szybko zareagować. Nadmiar witaminy D3 w organizmie może wywołać dolegliwości ze strony układu pokarmowego: nudności, wymioty, biegunki lub zaparcia, a także brak apetytu i spadek masy ciała, łatwe męczenie się, nadmierne pocenie, wzmożone oddawanie moczu, nadmierne pragnienie i senność, osłabienie oraz bóle głowy i oczu.

Sprawdź, jaką będziesz mamą!
Aktualizacja: 2016-09-25 Publikacja: 2016-04-19
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.