Witaminy w ciąży. Rozwiąż test i sprawdź co wiesz o witaminach dla kobiet w ciąży

Witaminy w ciąży
fot.: thinkstockphotos.com

Przyjmowanie witamin i minerałów to codzienność każdej przyszłej mamy. Czy wiesz w jakim celu kobiety w ciąży przyjmują witaminy i suplementy diety dla ciężarnych? Jakie to ma znaczenie dla rozwoju twojego dziecka? Rozwiąż test i sprawdź, co wiesz o witaminach dla kobiet w ciąży!

 

1. Czym jest kwas dokozaheksaenowy? - To DHA

DHA to jeden z kwasów tłuszczowych, który powinno się przyjmować przynajmniej od 20. tygodnia ciąży. Wtedy zaczyna się rozwijać ośrodkowy układ nerwowy dziecka, na który wpływa pozytywnie DHA. Kwas ma też znaczenie dla rozwoju wzroku płodu i zapobiega przedwczesnym porodom.

2. Od kiedy i jak długo należy przyjmować kwas foliowy? - Przed poczęciem i przynajmniej do II trymestru

Kwas foliowy zmniejsza aż o 70 proc. ryzyko powstania wad cewy nerwowej (np. rozszczepu kręgosłupa). Przyszła mama powinna łykać go już przed planowaną ciążą. A jeśli się jej nie spodziewała, to musi zacząć przyjmować go jak najszybciej, przynajmniej do momentu zamknięcia cewy, czyli do około 28. dnia po zapłodnieniu. Według zaleceń warto jednak suplementować go do 2 trymestru, gdyż pomaga on w tworzeniu krwinek czerwonych i wszystkich innych komórek dziecka.

3. Czy każda ciężarna musi przyjmować żelazo? - Tylko jeśli ma lub miała anemię

Anemia ciążowa wynika z naturalnych przemian zachodzących w organizmie przyszej mamy (zwiększa się ilość krwi, więc niższe jest stężenie hemoglobiny i erytrocytów). Żelazo zapobiega niedokrwistości, jednak nie każda przyszła mama jest nią zagrożona. Dlatego zdaniem Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego nie trzeba przyjmować go profilaktycznie, a jedynie wtedy, gdy zdiagnozuje się anemię lub gdy kobieta cierpiała na nią przed zajściem w ciążę. Warto pamiętać, że pierwiastek ten wolno przyjmować dopiero po 8. tygodniu ciąży – wcześniej mógłby wpłynąć negatywnie na zarodek.

4. Preparat dla ciężarnych powinien zajmować przynajmniej kilkanaście składników - Najważniejsze, by zawierał tzw. wielką piątkę składników

Według wytycznych PTG te najważniejsze składniki to: foliany (400–800 µg dziennie), jod (200 µg), D3 (2000 IU), DHA (minimum 600 mg), żelazo (30 mg). To najistotniejsze dla ciąży substancje, które powinno się przyjmować w postaci suplementów, gdyż nasza dieta nie dostarcza ich w odpowiedniej ilości. Tak jest np. z kwasem DHA czy z wit. D3. Wszystkie inne witaminy i minerały lepiej przyjmować z pokarmami, dlatego suplementy dla kobiet w ciąży nie muszą zawierać całej tablicy Mendelejewa. Przeciwnie, nadmiar niektórych składników odżywczych, np. wit. A, może wywołać komplikacje ciążowe.

5. Każdy preparat ma taki sam skład i takie same dawki substancji - Każdy producent sam ustala skład i dawki

Zalecane dawki składników odżywczych określa PTG. Jednak producenci preparatów komponują je nie tylko na tej podstawie: czasem kierują się własnymi badaniami czy zaleceniami światowymi. Wprowadzają także różne dodatkowe składniki – jedni cholinę czy imbir, inni magnez itd

6. Sam kwas foliowy nie wystarczy potrzebne są też tzw. aktywne foliany - To dwie różne, ale obie potrzebne formy folianów

Według badań ponad połowa kobiet źle przyswaja kwas foliowy. Trudno to jednak ocenić, dlatego niektóre preparaty zawierają nie tylko zwykły kwas foliowy, ale też aktywne foliany, które organizm może wykorzystać od razu, bez rozkładania ich za pomocą enzymów. W ciąży warto przyjmować obie substancje.

7. Tylko ginekolog może wybrać przyszłej mamie odpowiedni preparat witaminowy - Tak, bo każda kobieta ma inne potrzeby

Skład preparatów dla kobiet w ciąży różni się w zależności od producenta czy trymestru, dla którego jest przeznaczony. Dlatego to lekarz, na podstawie badań, powinien dopasować suplementy (np. może się okazać, że masz anemię i potrzebujesz preparatu z zawartością żelaza).

8. Czy witaminę D3 trzeba przyjmować w ciąży także latem? - Tak, trzeba bez względu na porę roku

Witamina D3 jest syntetyzowana w skórze człowieka pod wpływem promieni słonecznych. Niestety, w Polsce nawet latem jej ilość jest niewystarczająca dla potrzeb mamy i rozwijającego się w niej dziecka – zwłaszcza gdy używamy kremów z filtrem, a w ciąży trzeba to robić. Dlatego w każdym suplemencie znajduje się dawka tej witaminy. Zmniejsza ona ryzyko cukrzycy ciążowej, zapobiega przedwczesnemu porodowi i wpływa pozytywnie na rozwój kośćca malucha.

9. Co to jest cholina i jaki ma wpływ na rozwój dziecka? - Wpływa m.in. na jego układ nerwowy

Znaczenie choliny dla organizmu człowieka jest duże: okazuje się, że związek ten wchodzi w skład błon komórkowych (usprawnia przewodzenie sygnałów między komórkami), chroni DNA przed uszkodzeniami i jest konieczny do prawidłowego rozwoju układu nerwowego dziecka i jego pamięci. Dlatego niektóre preparaty ciążowe mają ją w swoim składzie. Światowe rekomendacje to: 450 mg dziennie dla kobiet w ciąży i 550 mg dziennie dla kobiet karmiących piersią.

10. W każdym okresie ciąży potrzeba innego preparatu - Tak, bo na każdym etapie ciąży płód ma inne potrzeby

Wielu producentów ma w swojej ofercie kilka wersji preparatów, przeznaczonych na kolejne etapy ciąży. Warto z tego skorzystać, bo suplementy na pierwszą połowę ciąży zawierają np. większe ilości kwasu foliowego, potrzebnego w tym czasie, a preparaty na drugą połowę – więcej DHA, który wpływa wtedy na rozwój mózgu.

11. W jaki sposób przyjmować preparaty ciążowe?- Najlepiej łykać je rano, w czasie posiłku, i popijać wodą

Sposób przyjmowania leków i suplementów jest zawsze opisany w ulotce. Preparaty ciążowe najlepiej przyjmować rano, w czasie lub po posiłku. Łykanie tabletek na czczo może podrażnić żołądek i zmniejszyć stopień ich wchłaniania. Lepiej też popijać wszystkie leki wodą – wtedy nie ma ryzyka, że zajdzie jakaś reakcja między płynem a przyjmowaną substancją. Wyjątkiem jest żelazo, które lepiej wchłania się z witaminą C, a więc warto popijać je sokiem owocowym.

12. Czy w ciąży trzeba suplementować magnez? - Tak, jeśli są wskazania medyczne

Suplementowanie magnezu lekarze uzależniają od indywidualnych potrzeb przyszłej mamy. Pierwiastek ten zmniejsza skurcze łydek (to częsta dolegliwość ciążowa), ale również macicy, co jest istotne w przypadku zagrożenia porodem przedwczesnym. Magnez wspiera też wzrost maleństwa. Rekomendowana dawka w ciąży to 200–1000 mg na dobę – w zależności od potrzeb określonych przez lekarza.

13. Kontynuowanie suplementacji w czasie laktacji jest niezbędne - Warto to robić, choć nie jest to konieczne

Teoretycznie wszystkie niezbędne do życia składniki dostarczamy z jedzeniem. Jednak w okresie laktacji zapotrzebowanie na niektóre z nich jest większe i sama dieta nie zawsze wystarczy. Dlatego po porodzie warto kontynuować przyjmowanie preparatów witaminowych przeznaczonych na koniec ciąży i okres karmienia. Mają one w składzie substancje, które trudno dostarczyć w pokarmach, oraz te, które są szczególnie ważne dla rozwoju dziecka w pierwszych miesiącach po narodzinach (DHA, cholina, żelazo).

Polecamy wideo: Suplementy diety w ciąży - Kwas DHA

Aktualizacja: 2017-02-23 Publikacja: 2017-02-23
Ocena: 5
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.