ZIOŁA W CIĄŻY. Przewodnik po ziołach dla kobiet w ciąży

2019-08-07 12:24

Medycyna naturalna od zawsze była wykorzystywana przez kobiety w ciąży. Zioła w ciąży nie działają tak spektakularnie jak leki, ale pomogą poradzić sobie w naturalny sposób z wieloma dolegliwościami. pamiętaj jednak, ze nie wszystkie zioła są bezpieczne dla płodu. Których ziół unikać, a które można pić w ciąży? Skorzystaj z naszego przewodnika po ziołach polecanych dla kobiet w ciąży i połogu.

Zioła w ciąży
Autor: Getty images

Spis treści

  1. Jakie zioła można stosować w ciąży?
  2. Jakich ziół unikać w ciąży:

Zioła w ciąży to rozwiązanie chętnie stosowane przez przyszłe matki, które starają się leczyć naturalnie i unikać leków. Warto jednak pamiętać, że zarówno leki z apteki - nawet te dostępne bez recepty oraz te, które stosowałaś „od zawsze” na przeziębienie, ból głowy czy dolegliwości żołądkowe, jak i niektóre zioła mogą zaszkodzić dziecku. Dlatego picie herbat ziołowych zawsze lepiej skonsultować z lekarzem. 

Na szczęście, jest wiele ziół, które są absolutnie bezpieczne dla kobiet w ciąży i dla ich nienarodzonych dzieci. Natura wyposażyła nas w całą masę naturalnych leków, które  mogą zastąpić tabletki i syropy. Warto skorzystać z nieocenionych właściwości ziół i roślin leczniczych w dolegliwość typowych dla okresu ciąży, karmienia piersią i połogu.

Jakie zioła można stosować w ciąży?

  • dziurawiec – pobudza wydzielanie żółci i wspomaga pracę wątroby. Uspokaja. Herbatę z dziurawca możesz pić na dolegliwości układu pokarmowego, ale w ciąży raczej sporadycznie – pod wpływem dziurawca skóra staje się bardzo wrażliwa na oparzenia słoneczne. Zewnętrznie napar z dziurawca działa dobroczynnie na podrażnioną skórę, ma bowiem działanie przeciwzapalne i gojące.
  • imbir – działa rozgrzewająco i antyseptycznie, łagodzi kłopoty trawienne i mdłości. Wywar z korzenia imbiru pij z dodatkiem soku z cytryny i odrobiną miodu. Starty na tarce korzeń imbiru możesz dodać do sałatki czy herbaty. W sklepach dostępny jest też imbir kandyzowany, który smakuje jak cukierki.
  • koper włoski – działa wiatropędnie, możesz go pić, gdy w ciąży męczą cię wzdęcia.  Jest jednym z głównych składników mieszanek ziołowych dla mam karmiących piersią.
  • kora dębu – wykazuje działanie ściągające i przeciwzapalne. Napar z kory dębu stosuje się zewnętrznie w stanach zapalnych skóry, zranieniach, a także jako nasiadówki przy hemoroidach. Przyspieszy gojenie się rany po nacięciu krocza i cesarskim cięciu.

Przeczytaj również: Kwas foliowy w diecie kobiety w ciąży

Minerały w ciąży. Jakie składniki są niezbędne w diecie kobiety w ciąży?

Zioła pomocne w zapaleniu pęcherza w ciąży

  • melisa lekarska – działa uspokajająco, łagodzi napięcie nerwowe. Podobnie jak mięta reguluje pracę jelit i żołądka, chociaż ma nieco słabsze działanie. Może pomóc w bólach głowy, a także złagodzić ciążowe nudności. Ciepły napar z melisy to skuteczny sposób na problemy ze snem – trzeba go wypić tuż przed zaśnięciem.
  • mięta pieprzowa – zwiększa wydzielanie soku żołądkowego, pobudza wytwarzanie żółci, usprawnia pracę jelit i działa wiatropędnie. Napar z mięty pomoże na  wzdęcia i wszelkie dolegliwości trawienie. Olejek z mięty ma działanie przeciwzapalne,  przeciwbólowe, odkażające uspokajające. Można stosować go zewnętrznie w nieżycie nosa, do inhalacji przy nieżytach gardła i oskrzeli.
  • mniszek lekarski – to bogate źródło witaminy A, wapnia i żelaza. Wspomaga pracę wątroby i nerek, oczyszczając organizm ze szkodliwych toksyn i produktów przemiany materii. Picie naparu z mniszka jest bezpiecznym sposobem na pozbycie się brzucha po porodzie, bo przyczynia się do efektywnego wykorzystywania przez organizm dostarczanych mu składników odżywczych.

Czytaj: Co jeść w ciąży? Dieta w ciąży, czyli odżywianie ciężarnej pod lupą

Przeziębienie w ciąży: domowe sposoby na przeziębienie w ciąży

Przeczytaj również: Witaminy dla kobiet w ciąży. Jakie suplementy powinno się przyjmować?

Skuteczne i bezpieczne zioła na lepsze trawienie

  • nagietek – działa bakteriobójczo, grzybobójczo i przeciwzapalnie. Jego napar stosuje się zewnętrznie (do przemywania lub okładów) na wszelkie rany, stłuczenia i wysypki skórne, a także przy hemoroidach. Pomoże w leczeniu stanów zapalnych spojówek i przy przemęczonych, podrażnionych oczach. Maść nagietkowa przyspiesza gojenie poranionych brodawek sutkowych.
  • pokrzywa –  to bogactwo minerałów i witamin. Działa moczopędnie, wpływa na obniżenie ciśnienia krwi, wspomaga procesy krwiotwórcze. Picie naparu z liści pokrzywy pomoże przy anemii, osłabieniu i kłopotach trawiennych. Okłady z naparu liści pokrzywy, stosowane miejscowo, sprzyjają gojeniu się ran i wrzodów. Świeże listki można dodać do sałatek albo w sokowirówce zrobić z nich sok.
  • rumianek – działa przeciwzapalnie, antybakteryjnie, rozkurczowo. Reguluje pracę jelit, zapobiega wzdęciom. Napar z rumianku pomoże na poranne mdłości, a także zrelaksuje i uspokoi. Inhalacja przygotowana z gorącej wody i suszonych kwiatów rumianku to dobry sposób na pozbycie się kataru.
  • skrzyp polny – działa moczopędnie, odtruwa organizm i reguluje trawienie. Jest dobrym źródłem krzemu, który sprzyja mineralizacji kości. Napar ze skrzypu pomoże, gdy dokuczają ci obrzęki, bóle nóg i skurcze łydek.
Dobrze wiedzieć

Jakich ziół unikać w ciąży:

  • tymianek
  • rozmaryn
  • żeń-szeń
  • aloes
  • chmiel
  • cząber
  • kruszyna

Niektóre z nich mogą działać poronnie, spowalniać rozwój płodu, inne wywołują biegunkę, wymioty. Nie należy ich używać bez konsultacji z lekarzem.

Jakich ziół nie możesz stosować latem?

Jak bezpiecznie stosować zioła w ciąży?

  • Kupuj zioła z pewnego źródła. Większość jest dostępna w postaci gotowych herbatek w sklepach zielarskich i aptekach.
  • Pamiętaj, że istnieją również zioła, których nie powinno się stosować w okresie ciąży. Dlatego zanim zdecydujesz się stosować jakiś napar, zapytaj lekarza lub położną, czy nie jest on niebezpieczny dla ciebie i dziecka.
  • Czytaj skład na opakowaniu gotowych mieszanek. Jeżeli nie znasz jakiejś rośliny – nie ryzykuj!
  • Zachowaj umiar – filiżanka naparu z ziół ci nie zaszkodzi, ale jeśli zamierzasz wypróbować kurację opartą na regularnym stosowaniu roślin leczniczych, skonsultuj się z lekarzem.
  • Stosując zioła, obserwuj siebie i jeżeli zauważysz coś niepokojącego, udaj się po poradę do lekarza. Zawsze stosuj zasadę wsłuchiwania się w swój organizm. Jeżeli twoje samopoczucie ci podpowiada, że dzieje się coś niewłaściwego, odstaw preparat. Natura wyposażyła cię w niezwykłą zdolność – instynkt. To jemu powinnaś zaufać.

miesięcznik "M jak mama"

Rośliny doniczkowe jako naturalne leki. Czy wiesz jakie mają działania lecznicze?

Pytanie 1 z 4
Anginowiec - na co stosować?
Anginowiec
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza