Badania ginekologiczne: sprawdź kalendarz badań, które powinnaś wykonać w tym roku

Badania ginekologiczne
fot.: thinkstockphotos.com
Każda kobieta powinna regularnie wykonywać badania ginekologiczne. Dla własnego bezpieczeństwa!

Sprawdź badania ginekologiczne, które należy wykonać raz w roku. Większość Polek wybiera się na badania ginekologiczne dopiero wtedy, gdy mają ku temu poważny powód. Dla własnego bezpieczeństwa i z troski o swoich bliskich warto zmienić nastawienie i systematycznie robić badania ginekologiczne.

Polki uchodzą za kobiety, które udają się z wizytą do ginekologa dopiero wtedy, kiedy dzieje się coś niepokojącego. Co gorsza, często okres pomiędzy pierwszymi objawami choroby a diagnozą wypełnia samoleczenie domowymi specyfikami bądź środkami polecanymi przez farmaceutę. Tymczasem zgłaszanie się do lekarza zaraz po zaobserwowaniu niepokojących objawów to niezbędne minimum – wcale nie jest sytuacją pożądaną i zalecaną!

Kobieta, która jest świadoma wagi swojego zdrowia nie czeka, aż zacznie ono szwankować – sprawdza je regularnie i nie dopuszcza do tego, by narazić je na jakiekolwiek niebezpieczeństwo. Badania ginekologiczne profilaktyczne powinny stać się więc pierwszym punktem naszych postanowień noworocznych – zauważają twórcy kampanii „Kobiecość niejedno ma imię” (www.kobiecosc.info) i proponują, byśmy wszystkie w tym nowym roku:

 • bardziej świadomie podeszły do swojego zdrowia intymnego
 • więcej czasu poświęciły pielęgnacji i dbaniu o swoją kobiecość
 • częściej odwiedzały ginekologa

>> Wizyta u ginekologa: jak powinna wyglądać, żebyśmy czuły się komfortowo? >>

Badania ginekologiczne: dobrze się czujesz? Idź na badania!

Co ciekawe, zdaniem twórców serwisu, dojrzale podchodząca do swojego zdrowia kobieta kontroluje je nawet wtedy, kiedy czuje się fantastycznie:

 • Dobre samopoczucie to wręcz idealny powód do tego, by wybrać się na badania ginekologiczne! Kiedy przeżywamy w swoim życiu pozytywne chwile, jesteśmy dobrze nastawione do świata, wówczas wszystko widzimy w bardziej kolorowych barwach. Takie optymistyczne podejście do życia znacznie ułatwi decyzję o wybraniu się na badania do ginekologa. Jak zauważają autorzy kampanii, jednym z częstych powodów unikania wizyt lekarskich, na jakie wskazują kobiety, jest obawa przed złą diagnozą. „Nie idę, bo się boję, że coś mi wynajdą” – takie wytłumaczenie można usłyszeć z kobiecych ust zdecydowanie zbyt często. A przecież ona i tak ma wystarczająco dużo problemów…
 • Idźmy więc na badania wtedy, kiedy czujemy się dobrze! W okresie znakomitego zdrowia i pełnej sprawności. Tym bardziej, że właśnie wtedy najłatwiej przeoczyć niepokojące objawy… – podsumowują.

>> 6 cech dobrego ginekologa >>

Badania ginekologiczne: profilaktyka to najlepsza przyjaciółka kobiety

Oprócz zimowej sesji, wywiadówki syna czy spotkania ze znajomymi, w naszym nowym kalendarzu powinno się więc znaleźć miejsce dla innej, równie ważnej przyjaciółki. Takiej, na której zawsze możemy polegać i która bez owijania w bawełnę powie nam „co jest na rzeczy” - nawet, jeśli nie będzie to szczególnie miłe. Z czasem jednak docenimy jej szczerość, bo to właśnie ona pozwoli nam uchronić się przed poważnymi kłopotami. W tym nowym roku znajdźmy więc czas na – profilaktykę: (wydrukuj i powieś w widocznym miejscu!)

 • Badania ginekologiczne – profilaktyka chorób intymnych

Pierwsze badanie ginekologiczne powinno zostać przeprowadzone w wieku 18 lat, chyba że wcześniej zachodzi taka potrzeba (nieregularne miesiączki, inne dolegliwości). W okresie pomiędzy 25. a 35. r.ż. zaleca się wykonywać badanie raz do roku, chyba że kobieta stosuje antykoncepcję – wówczas warto przeprowadzić je przy każdej wizycie, dotyczącej wypisania recepty.

 • USG ginekologiczne (przezbrzuszne, dopochwowe lub doodbytnicze) – profilaktyka chorób intymnych

Badanie to powinno być uzupełnieniem badania ginekologicznego, ponieważ pozwala na wykrycie nieprawidłowości, które trudno rozpoznać w badaniu palpacyjnym.  

 • Cytologia - profilaktyka raka szyjki macicy

Mimo powszechnego twierdzenia, że rak szyjki macicy jest schorzeniem dziedzicznym, nie jest to prawdą – kobieta, w której rodzinie były już przypadki tego nowotworu, znajduje się po prostu w grupie większego ryzyka. Pierwsze badanie należy wykonać przed rozpoczęciem współżycia, a jeśli kobieta nie współżyje, w okolicach 25 r.ż. Badanie cytologiczne warto wykonać raz do roku, ewentualnie -  raz na 3 lata, najlepiej pomiędzy 10. a 18. dniem cyklu.

 • Samobadanie piersi – profilaktyka raka piersi

To badanie każda kobieta po 20. r.ż. powinna wykonywać samodzielnie, raz w miesiącu, w tym samym, początkowym dniu cyklu - jeżeli kobieta miesiączkuje, najlepiej 2. lub 3. dnia po zakończonym okresie, a jeśli nie – w jednym, ustalonym dniu miesiąca. Każdą niepokojącą zmianę – wielkości, zabarwienia, kształtu, należy niezwłocznie skonsultować z ginekologiem.

 • USG piersi - profilaktyka raka piersi

USG piersi można wykonywać w dowolnym momencie, ale najlepiej zgłosić się na nie w pierwszej połowie cyklu, kilka dni po miesiączce. Pierwsze badanie warto przeprowadzić już po 20. r.ż., zaś obowiązkowo w okolicach 30 lat. Badanie warto powtarzać co roku (przynajmniej do 40 r.ż.) - szczególnie, jeśli w rodzinie były przypadki raka piersi lub kobieta stosuje antykoncepcję hormonalną.

 • Mammografia - profilaktyka raka piersi

Pierwszą mammografię wystarczy wykonać po ukończeniu 40 lat, ponieważ wcześniej wystarczającym badaniem jest USG piersi. Mammografię warto powtarzać raz na dwa lata, chyba, że w rodzinie były przypadki raka piersi – wówczas badanie warto przeprowadzić w okolicach 35 r.ż. i powtarzać każdego roku. Również po 50. r.ż. warto powtarzać badanie raz do roku.

Obejrzyj wideo: jak wygląda mammografia - badanie

Profilaktyka to słowo, które każda z nas powinna zapisać w swoim nowym kalendarzu drukowanymi literami. Takie podejście pozwoli nam wyprzedzić chorobę lub zapobiec jej konsekwencjom, bo: - Tylko wczesne diagnozy dają szansę na podjęcie skutecznego leczenia i zahamowanie rozwoju niebezpiecznych chorób, a co za tym idzie - bardziej komfortowe i świadome życie – podsumowują twórcy kampanii.

Aktualizacja: 2016-04-13 Publikacja: 2015-01-22
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.