Czy test ciążowy może się mylić? Błędny wynik testu ciążowego

Nastoletnia ciaza co z prawami rodzicielskimi gdy nastolatka rodzi dziecko
fot.: photos.com
Nastoletnia ciąża: co z prawami rodzicielskimi, gdy nastolatka rodzi dziecko

Test ciążowy to szybki sposób, aby potwierdzić, czy doszło do zapłodnienia. Testy ciążowe są wiarygodne, ale czasem mogą się mylić. Kiedy wynik testu ciążowego może być błędny?

Obserwujesz u siebie objawy ciąży? Starasz się o dziecko i chciałabyś jak najszybciej potwierdzić, że doszło do zapłodnienia? Sięgnij po test ciążowy – używa się go szybko i łatwo. Warto jednak wiedzieć, w jakich sytuacjach wynik testu ciążowego może być błędny.

>>Przeczytaj także: Jak zrobić test ciążowy, aby wynik był miarodajny?>>

Kiedy wynik testu ciążowego może być błędny?

Wiarygodność testów ciążowych jest oceniana na 95-99 proc. Jednak test ciążowy może się mylić, gdy:

  • Test ciążowy jest przeterminowany
  • Test ciążowy został wykonany zbyt wcześnie (powinno się go robić po terminie spodziewanej miesiączki, a najwcześniej 8 dni po domniemanym zapłodnieniu. Test ciążowy wykonany tuż po owulacji może dać fałszywy wynik pozytywny z powodu hormonu podobnego do hCG – hormonu ciążowego)
  • Przyjmujesz zastrzyki hormonalne po zapłodnieniu in vitro (hormony z zastrzyków są podobne do hCG, więc wynik może być pozytywny mimo braku ciąży)
  • Przyjmujesz leki antydepresyjne (test może wykazać ciążę mimo jej braku)
  • Cierpisz na chorobę tarczycy lub nerek (test może wyjść fałszywie pozytywny)
  • Jesteś w okresie okołomenopauzalnym (test może wyjść błędnie pozytywny)

Polecamy też

Nie przegap

źródło: www.dlarodzinki.pl Aktualizacja: 2017-03-09 Publikacja: 2013-08-02
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.