Ból głowy przed okresem, a nawet migrena miesiączkowa - jak przetrwać okres?

2017-07-20 13:08

Często dokucza ci ból głowy przed okresem? To jeden z typowych objawów migreny menstruacyjnej lub bólów głowy charakterystycznych dla tego momentu cyklu.

Ból głowy przed okresem
Autor: thinkstockphotos.com Ból głowy przed okresem dotyka wielu kobiet. Jak sobie radzić z migreną miesiączkową?

Spis treści

  1. Ból głowy przed okresem - winne hormony
  2. Bóle związane z okresem
  3. Migrena przed okresem
  4. Leczenie migreny miesiączkowej

Życiem kobiety rządzą hormony. To od nich zależy jej nastrój, zdrowie, odporność, waga, samopoczucie i wreszcie płodność. Hormony, których poziom nieustannie się zmienia w zależności od momentu cyklu menstruacyjnego są również przyczyną na różnego rodzaju dolegliwości. Jedną z nich jest dokuczliwy ból głowy pojawiający się przed okresem, który u niektórych kobiet może być tak silny, że określany jest mianem napadów migreny menstruacyjnej

Ból głowy przed okresem - winne hormony

Wahania hormonów płciowych są głównym czynnikiem predysponującym kobiety do migreny. Nic więc dziwnego, że na chorobę tę cierpi trzy razy więcej pań niż panów. Zdaniem specjalistów głównymi sprawcami bólu głowy przed okresem są estrogeny i progesteron, których poziomy są różne w  zależności od momentu cyklu. Te wahania powodują, że zmienia się aktywność neuronów, dochodzi do zmniejszenia przepływu mózgowego przez co zwiększa się wrażliwość na ból. Winowajca jest też estradiol, którego spadki poprzedzające miesiączkę są odpowiedzialne za migreny.

Bóle związane z okresem

Ból głowy przed okresem jest jednym z typowych objawów napięcia przedmiesiączkowego, czyli PMS-u. Zaczyna się na dzień-dwa przed wystąpieniem krwawienia, ale niekiedy dopiero w jego trakcie (do 3 dni po jego rozpoczęciu). Trwa kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt godzin i ma charakter narastający. Przyczyną częstych bólów głowy przed okresem są wspomniane hormony, a dokładnie wrażliwość na ich zmienne poziomy. Lekarze podkreślają, że estrogeny i progesteron mogą mieć wpływ na poziom neuroprzekaźników, np. serotoniny, która reguluje napięcie ścian naczyń tętniczych i wpływa na komórki mózgowe, w których powstaje uczucie bólu.

Aby poradzić sobie z bólem głowy przed okresem, który jest objawem PMS-u, można korzystać z leków przeciwbólowych. Lepiej jednak uciec się do naturalnych środków: badania pokazują, że dieta uboga w węglowodany, sól i cukier łagodzi dolegliwości bólowe, podobnie jak unikanie stresu i używek. W łagodzeniu objawów napięcia przedmiesiączkowego, w tym bólu głowy pomaga aktywność fizyczna oraz stosowanie technik relaksacyjnych. Warto też suplementować magnez.

Migrena przed okresem

Ból głowy związany z miesiączką ma bardzo często charakter migrenowy, tzn. jest narastający, pulsujący, dotyczy okolic skroni, ale może obejmować tylko jedną stronę głowy. Trwa od 4 do 72 godzin. Niekiedy towarzyszy mu światłowstręt, nadwrażliwość na głośne dźwięki, mdłości i wymioty oraz zawroty głowy. Zwykle nie pojawia się aura, która jest charakterystyczna dla migreny i która polega na zaburzeniach widzenia oraz czucia np. w twarzy, drętwieniu ciała. Podobieństwo tych dolegliwości do ataków migreny oraz fakt, że 50 proc. z nich zaczyna się niedługo przed okresem wpłynęło na powstanie oddzielnej jednostki chorobowej, jaką jest migrena miesiączkowa. Diagnozuje się ją o 10 procent pacjentek skarżących się na okołomenstruacyjne bóle głowy.

Migrena miesiączkowa charakteryzuje się tym, że jej ataki występują wyłącznie w okolicach krwawienia miesięcznego. Zwykle pacjentki obserwują ją na dzień-dwa przed pojawieniem się okresu lub około pierwszego-drugiego dnia cyklu. Przyczyną migren, jak i wspominanych wcześniej bólów głowy przed okresem są hormony. Wysokie stężenie estrogenów powoduje nadwrażliwość neutronów i nadmierne wyładowania w komórkach nerwowych, których efektem są silne bóle.

Zobacz też:

5 sposobów na bóle miesiączkowe

Zespół Alicji w Krainie Czarów, czyli rzeczywistość w krzywym zwierciadle

Leczenie migreny miesiączkowej

Migreny miesiączkowe wymagają konsultacji z lekarzem. Zazwyczaj są traktowane są przez specjalistów podobnie jak zwykłe migreny. Wymagają leczenia farmakologicznego, które musi być dostosowane przez lekarza do stanu i potrzeb pacjentki. Niektóre ataki łagodzą niesteroidowe leki przeciwzapalne, inne tylko beta-blokery. Przyjmowanie leków przeciwbólowych musi być natychmiastowe, a nawet powinno poprzedzać ataki migreny menstruacyjnej, gdyż zapobiega to zmianom w naczyniach mózgowych i przewodzeniu impulsów bólowych. Czasami lekarze decydują się na podanie kobiecie doustnej antykoncepcji hormonalnej lub hormonalnej terapii zastępczej, która reguluje poziomy i wahania hormonów lub zlecają jej przyjmowanie estrogenów pod koniec cyklu (zwłaszcza w okresie okołomenopauzalnym). Aby osłabić nieco siłę ataków można stosować domowe sposoby zapobiegające bólom głowy, jak wcieranie olejku miętowego w skronie, zimne okłady na czoło, odpoczynek w cichym i ciemnym pomieszczeniu albo ogrzewanie stóp termoforem lub moczenie ich w ciepłej wodzie. Niekiedy ulgę przynosi masaż i stosowanie technik relaksacyjnych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza