Fakty i mity dotyczące antykoncepcji

2014-09-05 18:10

Antykoncepcja to wciąż często temat tabu, który wywołuje kontrowersje. Nic więc dziwnego, że wokół antykoncepcji krąży mnóstwo mitów, które Polacy próbują zweryfikować na internetowych forach. My prezentujemy prawdziwe informacje na temat antykoncepcji!

Fakty i mity dotyczące antykoncepcji
Autor: thinkstockphotos.com Wokół antykoncepcji wciąż krąży mnóstwo mitów

Spis treści

  1. Antykoncepcja: fakty i mity
  2. 6 zaskakujących faktów na temat antykoncepcji WIDEO

Polacy wciąż wstydzą się poruszać temat antykoncepcji z lekarzami i specjalistami. Informacji na temat rodzajów i skuteczności antykoncepcji poszukują w internecie. Okazuje się, że aż 88 proc. Polaków zasięga porad zdrowotnych u dr Google!

Nic więc dziwnego, że wokół antykoncepcji krąży wiele mitów. Dr Grzegorz Mrugacz, ekspert medyczny kampanii "Płodna Polka", zdradził samą prawdę związaną z metodami antykoncepcji.

WIZYTA U GINEKOLOGA. Jak dobrać ANTYKONCEPCJĘ? [PORADY] >>

Antykoncepcja: fakty i mity

1. Prezerwatywa daje 100 proc. pewności zabezpieczenia przed ciążą.

Niestety nie. Każdy z obecnych na rynku środków antykoncepcyjnych nie działa w 100 proc. przypadków. W przypadku prezerwatywy, wiele zależy od tego jak się ją użytkuje. Jeżeli stosuje się zalecenia producenta oraz zwraca się uwagę na sposób przechowywania, współczynnik zawodności prezerwatywy jest niski, około 2-4 przypadki zajścia w ciążę na 100 kobiet. Ważne jest też miejsce zakupu prezerwatyw. Najlepsza będzie apteka, gdzie gwarantowane jest odpowiednie przechowywanie produktu.

2. Prezerwatywa może być skuteczna przy jej ponownym użyciu.

Nie! Jest to środek jednorazowego użytku! Co więcej, by zachować jego najwyższą skuteczność, nie powinno się używać tej samej prezerwatywy do seksu oralnego, a później pochwowego. Może ulec uszkodzeniu, często niewidocznemu na pierwszy rzut oka.

3. Używanie lubrykantów wspólnie z prezerwatywą może obniżyć jej skuteczność.

To prawda, jednak wszystko zależy od składu lubrykanta. Oliwka, wazelina czy inne nawilżające środki na bazie tłuszczy rozpuszczają lateks, z którego wykonana jest prezerwatywa. Jeżeli potrzebujemy dodatkowego nawilżenia warto sięgnąć po prezerwatywy z dodatkową warstwą lubrykanta, bądź żele zrobione na bazie wody.

CHIP ANTYKONCEPCYJNY: co to za METODA ANTYKONCEPCJI? Na czym polega? >>

4. Zażywanie pigułek antykoncepcyjnych skutkuje m.in. otyłością, wahaniem nastroju oraz spadkiem libido.

Nieprawda. Lekarz powinien dobrać pigułki indywidualnie do każdej pacjentki. Dobrze dobrane nie powinny mieć skutków ubocznych. Mogą one wystąpić w 1-2 tygodniu przyjmowania leku. Należy uważnie obserwować swoje ciało i zachowanie, a gdy zmiany wydają się niepokojące udać się do ginekologa na konsultacje i ewentualną zmianę rodzaju przyjmowanych środków.

5. Długotrwałe przyjmowanie pigułek antykoncepcyjnych powoduje problemy z zajściem w ciąże po ich odstawieniu.

Nie istnieją żadne badania, które potwierdzałyby bezpośredni wpływ pigułek antykoncepcyjnych na płodność. Jeżeli stosuje się do zalecanych przerw oraz podejmie decyzję o dziecku w odpowiednim wieku, nie powinno się mieć problemów z uzyskaniem ciąży. Mit ten powstał na podstawie przypadków kobiet, które w wieku ok. 40 lat, decydują się na dziecko. Późne uzyskanie ciąży zawsze sprawia więcej trudności, co związane jest z ograniczoną liczbą jajeczek w organizmie kobiety.

6 zaskakujących faktów na temat antykoncepcji WIDEO

6 faktów na temat antykoncepcji

Płodna Polka

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza