Kiedy są dni płodne? Jak uniknąć ciąży

dni-plodne-i-dni-nieplodne-jak-wyliczyc-zeby-uniknac-ciazy
fot.: Thinkstock
Dni niepłodne to na pewno te od obumarcia komórki jajowej do wystąpienia miesiączki. 

Wiedza o tym, kiedy są dni płodne i dni niepłodne jest niezbędna, gdy chcesz zajść w ciążę lub przeciwnie – uniknąć zapłodnienia. Podczas owulacji uwalniana jest komórka jajowa. Jak wyliczyć dni płodne, w których nie możesz współżyć, aby nie zajść w ciążę? 

Dni płodne a cykl owulacyjny: jak obliczyć dni płodne i niepłodne?

Cykl owulacyjny (28-dniowy) zaczyna się w pierwszym dniu miesiączki – to pierwszy dzień cyklu. W 5. dniu cyklu w jajnikach zaczynają dojrzewać pęcherzyki jajnikowe. Jeden z nich to pęcherzyk Graafa, zawierający komórkę jajową. W 14. dniu cyklu dochodzi do pęknięcia pęcherzyka Graafa i uwolnienia dojrzałej komórki jajowej, gotowej do zapłodnienia (jest to owulacja, czyli jajeczkowanie). Komórka jajowa przesuwa się do jajowodu i tam czeka na ewentualne zapłodnienie. Dni niepłodne to na pewno te od obumarcia komórki jajowej do wystąpienia miesiączki. Faza niepłodności względnej to dni przed owulacją – jeśli kobieta chce uniknąć ciąży, powinna powstrzymać się od współżycia w te dni lub użyć wtedy innej metody antykoncepcyjnej (np. prezerwatywy). Zwykle ta faza występuje podczas miesiączki.

Uwaga! Jeśli cykl ma inną niż 28 liczbę dni, dni płodne i dni niepłodne będą wypadały inaczej. Trzeba przyjąć, że owulacja następuje na 14 dni przed końcem cyklu. Na przykład w cyklu 26-dniowym owulacja wypadnie 12. dnia, a przy cyklu 30-dniowym owulacja następuje 16. dnia. Jeśli cykl jest krótki, a miesiączki długie, jajeczkowanie następuje jeszcze w czasie okresu. Ponadto termin jajeczkowania może się przesunąć wskutek stresu, niewyspania, przemęczenia, choroby, podróży.

Dni płodne - czy obliczanie dni płodnych i niepłodnych to dobra metoda antykoncepcyjna?

Nie! Naturalna metoda antykoncepcji, czyli sama metoda kalendarzykowa nie wystarczy, by zapewnić skuteczną antykoncepcję. Należy ją połączyć z metodą termiczną (codziennym mierzeniem temperatury w pochwie lub pod językiem) oraz obserwacją śluzu szyjkowego. Nawet jednak w połączeniu te naturalne metody antykoncepcyjne nie znajdują zastosowania u wszystkich kobiet. Nie da się wyliczyć owulacji, gdy kobieta ma cykle nieregularne (wtedy za dni płodne trzeba uznać aż 75 proc. cyklu). Wyliczanie dni płodnych i niepłodnych jest możliwe u kobiet dojrzałych, prowadzących uregulowane życie seksualne, o regularnym trybie życia.

Test owulacyjny - czy to działa?

Polecamy też

Obliczanie kiedy są dni płodne i dni niepłodne nie jest takie trudne - matematycznie. Jednak na prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu wpływa szereg czynników. Niektóre na przykład zaburzają cykl miesiączkowy. Kalendarz dni płodnych nie do końca sprawdza się zatem jako antykoncepcja. Przez większą część cyklu kobieta jest niepłodna. Komórka jajowa żyje tylko przez 24 godziny, nie oznacza to jednak, że w pozostałe dni cyklu nie można zajść w ciążę.

SPRAWDŹ: kalkulator dni płodnych

Przez to, że plemniki mogą przeżyć w organizmie kobiety 3-5 dni, a termin owulacji trudno precyzyjnie wyznaczyć, przyjmuje się, że dni płodne obejmują 5 dni przed owulacją (uwolnieniem dojrzałej komórki jajowej) i 4 dni po owulacji.

Czy jesteście gotowi na dziecko?
źródło: Mjakmama24.pl Aktualizacja: 2017-07-03 Publikacja: 2016-06-20
Ocena: 5
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.