Leki ułatwiające zajście w ciążę: Clostilbegyt, Castagnus. Czy naprawdę działają?

Leki na niepłodność
fot.: thinkstockphotos.com
Leki ułatwiające zajście w ciążę regulują cykl i pobudzają produkcję komórek jajowych.

Nie w każdym przypadku zajście w ciążę jest dziełem czystej natury. Czasem tej naturze trzeba trochę pomóc, wspomagając np. kobiecą płodność. Jakie leki mogą ułatwić kobiecie zajście w ciążę i czy rzeczywiście są skuteczne?

Problemy z płodnością w dzisiejszych czasach występują coraz częściej. Pary, które mimo długich starań, nie mogą doczekać się potomstwa, zwykle szukają rozwiązań, które uleczą ich niepłodność. Jednym z nich jest farmakologiczne wspomaganie rozrodu opierające się na lekach, które ułatwiają zajście w ciążę. Przepisuje się je wtedy, gdy u pary nie podejrzewa się znaczących wad, które mogłyby stać na przeszkodzie w staraniach o dziecko np. niedrożności jajowodów czy bezpłodności partnera, a powodem problemu z zajściem w ciążę jest m.in. rozregulowana owulacja kobiety.

Czytaj także: Jak rozpoznać dni płodne?

Jak działają leki na niepłodność?

Leki przepisywane kobietom na niepłodność zwykle oddziałują na cykl miesięczny. Ich zadaniem jest wyregulować owulację i sprawić, że jajniki zaczną wytwarzać komórki jajowe. Celem najważniejszym jest doprowadzenie do pęknięcia pęcherzyka Graffa i uwolnienie z niego komórki jajowej gotowej do zapłodnienia.

Leki na niepłodność zwykle bazują na hormonach, które mają stymulować owulację u kobiety. Jest to bardzo bliska naturze metoda leczenia, gdyż pozwala na zapłodnienie w bardzo naturalny sposób, praktycznie bez większej ingerencji zewnętrznej. Minusem może być jednak to, że przyjmowanie leków hormonalnych może doprowadzić do ciąży mnogiej.

Czytaj także: Co to za lek? Reguluje cykl i ułatwia zajście w ciążę?

Jakie leki ułatwiają zajście w ciążę?

Wybór właściwego leku stymulującego owulację jest uzależniony od przyczyn, które odpowiadają za problemy z cyklem. Zanim więc lekarz przepisze odpowiednie środki, musi zdiagnozować problem. Leczenie często wspiera się także badaniem poziomu prolaktyny w organizmie kobiecym, której nadmiar może zaburzać owulację i cykl miesięczny. Jeśli poziom prolaktyny jest za wysoki, leczenie wzmacnia się preparatami, które mają go obniżyć.

Nie przegap

Leki ułatwiające zajście w ciążę: CLOSTILBEGYT

To bardzo popularny lek stosowany na problemy z owulacją. Zadaniem leku jest wywołanie owulacji, więc przepisuje się go kobietom, u których cykle bywają bezowulacyjne lub są bardzo nieregularne. Najczęściej otrzymują go kobiety, które mają nieregularne krwawienia, przestają mieć miesiączkę np. na skutek stresu lub cierpią na schorzenie zwane zespołem policystycznych jajników. Skład lekarstwa opiera na cytrynianie klomifenu, który ma pobudzić produkcję komórek jajowych. Lek stosuje się przez góra 5 dni w każdym kolejnym cyklu aż do uzyskania efektu leczenia, ale nie dłużej niż przez 6 kolejnych cykli. Tabletki przyjmuje się doustnie i już po pierwszym cyklu leczenia w ciążę zachodzi około 20 proc. leczonych kobiet, a podczas trzech cykli, odsetek skuteczności wynosi już 70 proc. U kobiet cierpiących na zespół policystycznych jajników efekty bywają nieco mniej spektakularne, choć w ciążę udaje się zajść połowie takich kobiet leczonych przez pół roku Clostilbegytem. Trzeba pamiętać, że podczas przyjmowania leku wymagane są częste wizyty kontrolne u lekarza, który musi śledzić prawidłowy przebieg owulacji.

Czytaj także: Niepłodność małżeńska: przyczyny, leczenie

Leki ułatwiające zajście w ciążę: CASTAGNUS

To popularny lek na problemy z zajściem w ciążę, ale w przeciwieństwie do Clostilbegytu bardzo łagodny. Stosuje się go u kobiet, które mają zaburzenia cykli miesiączkowych, objawiające się zbyt obfitym krwawieniem lub występowaniem dodatkowych krwawień w cyklu. Castagnus to lek ziołowy, nie stymuluje on jajeczkowania. Jego działanie opiera się na regulowaniu miesiączki i owulacji, więc jest wsparciem dla zajścia w ciążę. Lekarstwo oddziałuje na przysadkę mózgową, która odpowiada za wydzielanie hormonów. Jednocześnie obniża poziom prolaktyny, czyli hormonu, którego nadmiar może być poważną przeszkodą w zajściu w ciążę. Jako łagodny lek stosuje się go w łagodnych przypadkach i przy niewielkich problemach z cyklem. Nie jest on bowiem tak skuteczny jak terapia hormonalna i trudno mówić o jakiś spektakularnych efektach. Lekarstwo przyjmuje się doustnie nieustannie przez 90 dni.

Castagnus to lek bez recepty, więc można go kupić sobie samemu. Mimo wszystko, warto najpierw ten zamiar skonsultować z lekarzem ginekologiem, bo przyjmowanie leku, który obniża prolaktynę przy niskim jej poziomie w organizmie, może nie być dla kobiety korzystne. Tym bardziej warto udać się do lekarza, jeśli problemy z zajściem w ciążę są poważne i istnieje ryzyko, że wymaga to bardziej zaawansowanego a tym samym i skutecznego leczenia.

Polecamy też

Niepłodność

Niepłodność dotyka coraz więcej par. Szacuje się, że problem z poczęciem dziecka ma co piąta starająca się o potomstwo para. Jakie są przyczyny niepłodności i jak można ją leczyć?

Aktualizacja: 2017-03-14 Publikacja: 2015-12-01
Ocena: 5
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.