Intymne żele nawilżające a ciąża. Czym są lubrykanty i czy zwiększają szanse na zajście w ciążę?

Planowanie ciąży
fot.: thinkstockphotos.com
Odpowiednie lubrykanty mogą zwiększyć szanse na ciążę.

Intymne żele nawilżające (lubrykanty) poprawiają nawilżenie okolic intymnych w trakcie stosunku. Substancje w nich zawarte nie zawsze pozostają obojętne dla organizmu, a ich miejscowe oddziaływanie może utrudniać bądź wspomagać zajście w ciążę. Czy lubrykanty w ciąży sa bezpieczne? Lubrykanty a ciąża: przeczytaj wszystko na ten temat.

Szacuje się, że ok. 30  proc. kobiet cierpi na niedostateczne nawilżenie pochwy. Suchość pochwy może manifestować się na co dzień lub tylko w trakcie współżycia. Za brak prawidłowego nawilżenia odpowiadają zazwyczaj zaburzenia równowagi hormonalnej, w szczególności niedobór estrogenów. Dolegliwości te często pojawiają się w okresie ciąży, połogu, karmienia piersią i menopauzy. Ich powodem może być również zażywanie niektórych leków, antykoncepcja hormonalna, infekcje pochwy oraz obniżone libido i czynniki natury emocjonalnej. Niezależnie od przyczyn, suchość okolic intymnych prowadzi do znacznego dyskomfortu. Brak odpowiedniego nawilżenia podczas stosunku powoduje nie tylko ból, ale również drobne uszkodzenia śluzówki wyściełającej ścianki pochwy. Te zaś łatwo mogą doprowadzić do pojawienia się infekcji.

Optymalna terapia obejmuje usunięcie przyczyn dolegliwości, a więc wyregulowanie gospodarki hormonalnej, zmianę przyjmowanych leków i preparatów antykoncepcyjnych oraz wyleczenie ewentualnych infekcji narządów rodnych. Doraźnie poleca się używanie miejscowych środków nawilżających, zwanych lubrykantami.

>> Nie mam okresu. Co to może oznaczać i jakie zrobić badania?

Czym są lubrykanty?

Lubrykanty są to żele nawilżające przeznaczone dla kobiet z trudnościami w fizjologicznym nawilżeniu pochwy podczas współżycia. Ich działanie często wykracza jednak poza zwykłe właściwości nawilżające. Wyróżniamy zatem kilka rodzajów lubrykantów:

  • przeciwzapalne;
  • chłodzące;
  • rozgrzewające;
  • smakowe i zapachowe;
  • plemnikobójcze;
  • wspomagające zapłodnienie.

Jak widać, niektóre z nich mogą zwiększać bądź zmniejszać szanse na poczęcie dziecka.

>> Czy podwójna owulacja jest możliwa?

Lubrykanty a ciąża

Na rynku dostępne są intymne żele nawilżające o właściwościach plemnikobójczych, a więc wykazujące działanie antykoncepcyjne. Ich głównym składnikiem jest substancja o nazwie nonoxynol – 9, która paraliżuje plemniki, aby udaremnić im dotarcie do komórki jajowej. Niektóre preparaty zawierają także składniki zagęszczające śluz fizjologiczny okolic intymnych, który stanowi wówczas dodatkową barierę dla plemników.

Nie tylko lubrykanty plemnikobójcze uniemożliwiają zajście w ciążę. Również zwykłe żele intymne, odznaczające się jedynie działaniem nawilżającym, mogą zmniejszać szansę na poczęcie dziecka. W zależności od składu i konsystencji, tworzą one bowiem barierę dla nasienia.

>> Jak obliczyć swoją płodność?

Od pewnego czasu na rynku polskim dostępne są żele nawilżające ułatwiające zajście w ciążę, przeznaczone specjalnie dla par starających się o dziecko. Zapewniają one nie tylko optymalne nawilżenie, ale wspomagają również naturalne poczęcie. Dzięki odpowiednio dobranym składnikom, lubrykanty te tworzą w narządach rodnych odpowiednie ph, które wspomaga witalność plemników. Żele te wydłużają żywotność nasienia oraz jego mobilność, co pozwala im na szybsze dotarcie do komórki jajowej, zwiększając tym samym szanse na zajście w upragnioną ciąże. Niektóre z dostępnych preparatów, zawierają w swoim składzie jony wapnia i magnezu. Dzięki temu doskonale imitują śłuz, naturalnie pojawiający się w czasie owulacji, a więc dni połodnych kobiety.

Sprawdź, jakim jesteś kochankiem!
Aktualizacja: 2016-08-18 Publikacja: 2016-08-18
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.