Metody antykoncepcji DŁUGOTERMINOWEJ: jakie sposoby antykoncepcji są najlepsze - wkładka domaciczna, implant podskórny, zastrzyk domięśniowy

Długotrwałe metody antykoncepcji
fot.: Shutterstock
Długotrwałe metody antykoncepcji to najbardziej skuteczny i najmniej szkodzący organizmowi kobiety sposób zapobiegania ciąży.

Różne metody antykoncepcji długoterminowej pozwalają zniwelować ryzyko zajscia w nieplanowaną ciążę. Dostępne sposoby antykoncepcji to m.in. wkładki domaciczne miedziane, wewnątrzmaciczne systemy hormonalne czy implanty podskórne. Antykoncepcja długoterminowa, jeszcze do niedawna w Polsce, uważana była za metodę raczej dla dojrzałych kobiet, w tym tych, które zostały już matkami. Aktualne kryteria międzynarodowych organizacji zajmujących się zdrowiem reprodukcyjnym wskazują, że nowoczesna antykoncepcja długoterminowa może stanowić równoważną opcję przy doborze przez lekarza optymalnej metody kontrolowania urodzeń, także dla młodych kobiet, które jeszcze nie rodziły.

Antykoncepcja długoterminowa uwalnia od reżimu regularnej (codziennie/co tydzień/co miesiąc) aplikacji środka antykoncepcyjnego, który przy szybkim tempie życia nie jest łatwo utrzymać. Metody antykoncepcji długoterminowej oferują skuteczność niezależną od dawkowania, co wpływa na stopień satysfakcji kobiet. Stosowanie metody, która nie wymaga powtarzania raz dziennie, raz na tydzień, czy raz na miesiąc rozważyłoby 81 na 100 kobiet.

Czytaj także: >> Naturalne metody antykoncepcji: 5 najbardziej popularnych metod >>

Metody antykoncepcji długoterminowej dla młodych kobiet i matek karmiących

Według najnowszych (marzec 2014 r.) wytycznych Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego antykoncepcja długoterminowa może być stosowana przez młode kobiety, w tym także nieródki. Co istotne, antykoncepcja długoterminowa nie ogranicza par, którym zmieniły się plany życiowe: w każdej chwili, w porozumieniu z lekarzem, można zrezygnować z tej formy kontroli urodzeń i rozpocząć starania o powiększenie rodziny. Antykoncepcja długoterminowa, oparta na jednym rodzaju hormonu, może być także alternatywą dla matek karmiących.

Ogólny wniosek z badania przeprowadzonego w Polsce w październiku 2013 roku przez GfK Polonia jest taki, że wiedza na temat metod antykoncepcji długoterminowej wśród Polek jest niewielka. Jednocześnie, co trzecia ankietowana nie stosuje żadnych metod zapobiegania ciąży (co piąta nie robiła tego nigdy w życiu). Najpopularniejszą formą planowania rodziny pozostaje prezerwatywa (30 proc. wskazań na „stosuję obecnie”) oraz tabletki antykoncepcyjne (23 proc.). Na czym dokładnie polegają metody antykoncepcji długoterminowej?

Wewnątrzmaciczny system hormonalny (99,8 proc. skuteczności)

 • ma postać niewielkiej (około 2-3 cm), wkładki w kształcie litery T, którą lekarz wprowadza do macicy
 • stale uwalniany hormon zapobiega ciąży na trzy sposoby: zagęszcza śluz szyjki macicy, zmniejsza aktywność plemników oraz prowadzi do ścieńczenia wyściółki macicy
 • na 3-5 lat uwalnia od konieczności rutynowej aplikacji (pigułek, plastrów, pierścieni itd.)
 • zwykle krótsze i mniej obfite miesiączki

Czytaj także: >> Tabletki antykoncepcyjne czy prezerwatywa? Sprawdź, co wybierają Polki >>

Wewnątrzmaciczna wkładka miedziana (99,4 proc. skuteczności)

 • to niewielkie urządzenie, zazwyczaj w kształcie litery T, wykonane z elastycznego plastiku i miedzi
 • efekt antykoncepcyjny jest wynikiem współdziałania plemnikobójczych jonów miedzi, które niszczą bądź spowalniają plemniki, wzrostu gęstości śluzu szyjkowego i pojawienia się w nim krwinek białych
 • wkładkę należy wymieniać po trzech do dziesięciu latach
 • niesie ryzyko nasilenia miesiączek

Implant podskórny (99,5 proc. skuteczności)

 • to niewielki, giętki pręcik nasączony hormonem, wszczepiany w znieczuleniu miejscowym pod powierzchnię skóry wewnętrznej części ramienia
 • metoda ta działa przez zahamowanie jajeczkowania i zagęszczenie śluzu w szyjce macicy, utrudniając plemnikom przedostanie się do tego narządu
 • hormon uwalnia się do krwiobiegu przez trzy lata
 • nieprzewidywalny wpływ na schemat miesiączkowania

Czytaj także: >> Fakty i mity dotyczące antykoncepcji >>

Domięśniowy zastrzyk długodziałający (skuteczność 99,8 proc.)

 • zastrzyk domięśniowy aplikowany regularnie, co 12 tygodni
 • zawiera jeden rodzaj hormonu, odpowiednik kobiecego progesteronu
 • działa ogólnoustrojowo poprzez zahamowanie owulacji (jajeczkowania), zmniejszenie przenikalności śluzu szyjkowego przez plemniki oraz zahamowanie rozwoju błony śluzowej macicy (endometrium)
 • nieprzewidywalny wpływ na schemat miesiączkowania
źródło: materiały prasowe Aktualizacja: 2016-08-03 Publikacja: 2014-04-03
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.