ODSTAWIENIE TABLETEK a ciąża: kiedy odstawić tabletki antykoncepcyjne przed ciążą?

Skuteczna i nowoczesna antykoncepcja dla młodych mam
fot.: Shutterstock

Zażywasz tabletki antykoncepcyjne, ale w najbliższym czasie planujesz ciążę? Dowiedz się, kiedy należy odstawić pigułki antykoncepcyjne, gdy planujesz starania o dziecko.

Wiele kobiet obawia się, czy po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych będą miały problemy z zajściem w ciążę. Zastanawiają się też, na ile czasu przed rozpoczęciem starań o dziecko należy odstawić tabletki antykoncepcyjne, aby ciąża przebiegała prawidłowo.

Jeśli pigułki były dobrze dobrane i regularnie odwiedzałaś ginekologa, nie musisz się obawiać o ewentualny negatywny wpływ antykoncepcji na płodność. Oczywiście problemy z płodnością mogą występować niezależnie od stosowanej antykoncepcji i ujawnić się po odstawieniu pigułek i przy próbach zajścia w ciążę. Winą niesłusznie obarczane są tabletki antykoncepcyjne, które w rzeczywistości tylko maskowały problemy z płodnością. Właśnie stąd wziął się mit o negatywnym wpływie pigułek na późniejszą płodność.

Prawidłowa praca jajników wracają już w pierwszym cyklu po odstawieniu tabletek. W ciągu trzech miesięcy powraca owulacja i miesiączka. Zaleca się odczekać te trzy miesiące z zajściem w ciążę, aby cykle się uregulowały. Ten czas poświęć na zmianę nawyków żywieniowych, sport, rzucenie palenia, leczenie zębów, niezbędne badania i kontrole lekarskie. Szczególnie ważne jest zażywanie kwasu foliowego na trzy miesiące przed poczęciem. Jednak poczęcie dziecka od razu po odstawieniu tabletek nie wpływa negatywnie na ciążę i płód. Możesz spotkać się z opiniami, że zajście w ciążę tuż po odstawieniu tabletek zwiększa ryzyko ciąży mnogiej, choć badania tego nie potwierdzają. Warto jednak mieć to na uwadze, starając się o dziecko tuż pod odstawieniu pigułek. Pamiętaj, że starania o dziecko trwają do roku, średnio ok. 4-5 miesięcy.

źródło: www.dlarodzinki.pl Aktualizacja: 2016-04-13 Publikacja: 2013-05-25
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.