Podwójna owulacja a ciąża

2019-08-09 11:29

Czy możliwa jest podwójna owulacja w trakcie jednego cyklu? Tak. Niekiedy zdarza się, że w jednym cyklu dojrzewają dwie komórki jajowe. Może wtedy dojść do poczęcia bliźniąt dwujajowych. Przeczytaj wszystko na ten temat podwójnej owulacji.

Podwójna owulacja
Autor: thinkstockphotos.com Podwójna owulacja jest możliwa, ale zdarza się rzadko.

Spis treści

  1. Podwójna owulacja: czy to możliwe?
  2. Jak szybko zajść w ciążę? WIDEO
  3. Podwójna owulacja a ciąża
  4. Skąd wiadomo, że to owulacja?

Podwójna owulacja nie jest częsta, ale jest możliwa. Chociaż każdego miesiąca w organizmie kobiety dojrzewa zazwyczaj jedna komórka jajowa, czasami zdarza się inaczej.

Podwójna owulacja: czy to możliwe?

Owulacja to proces zachodzący w prawidłowo funkcjonującym organizmie kobiety, mający na celu wytworzenie w pełni dojrzałych komórek jajowych. W trakcie jajeczkowania, pod wpływem hormonu luteinizującego (LH), pęknięciu ulega pęcherzyk Graafa, z którego wydostaje się w pełni dojrzała gameta żeńska.

Uwolnione jajeczko przemieszcza się do jajowodu, gdzie oczekuje na zapłodnienie, którego owocem będzie ciąża.

Podwójna owulacja w jednym cyklu zdarza się rzadko, ale jest możliwa. Niekiedy dwie komórki jajowe dojrzewają jednocześnie w dwóch jajnikach, a czasem nawet w tym samym.

Ich dojrzewanie może przebiegać synchronicznie bądź w niewielkim odstępie czasu. Ciężko jednak jest określić jednoznacznie moment jajeczkowania.

Czytaj:

Kalkulator dni płodnych

Jak to się dzieje, że plemniki znajdują drogę?

Jak szybko zajść w ciążę? WIDEO

Sprawdź, jak szybko zajść w ciążę

Podwójna owulacja a ciąża

Kiedy obie komórki jajowe zostaną zapłodnione przez dwa plemniki, mamy do czynienia z ciąża mnogą. W macicy zaczynają się wówczas rozwijać bliźnięta dwujajowe.

W przeciwieństwie do bliźniąt jednojajowych, nie mają takiego samego kodu genetycznego. Dwojaczki nie są więc do siebie bardziej podobne niż rodzeństwo z dwóch oddzielnych ciąż.

Mogą również różnić się płcią. Bliźnięta dwujajowe rozwijają się niezależnie od siebie. Mają osobne worki owodniowe i łożyska. Dzięki temu są one tak samo odżywiane i nie występuje u nich zespół podkradania, jak może mieć to miejsce u bliźniąt jednojajowych, mających wspólne łożysko.

Znane są na świecie nieliczne przypadki bliźniąt dwujajowych mających różnych ojców.

Czytaj:

Czym ciąża bliźniacza różni się od pojedynczej?

Ciąża bliźniacza - co jest ważne w ciąży bliźniaczej?

Dobrze wiedzieć

Szanse na poczęcie bliźniąt wzrastają gdy:

Skąd wiadomo, że to owulacja?

Liczba komórek jajowych kobiety jest określona jeszcze przed jej narodzinami. W życiu płodowym organizm dziewczynki wytwarza ok. 700 tys. komórek, z których część ulega zwyrodnieniu.

U dojrzałej kobiety w jajnikach znajduje się już tylko ok. 40 tys. komórek, które uwalniane są od czasu uzyskania przez nią dojrzałości płciowej, aż do menopauzy. Owulacja występuje na ok. 14 dni przed pojawieniem się miesiączki.

Aby stwierdzić, czy właśnie mamy owulację, należy bacznie obserwować swój organizm lub wykonać jeden z dostępnych w aptekach testów owulacyjnych.

Objawy owulacji to:

  • Podwyższona temperatura ciała – odpowiada za to progesteron przygotowujący błonę śluzową macicy do zagnieżdżenia się w niej zarodka.
  • Śluz szyjki macicy - przez większość cyklu wydzielina jest koloru białego, w trakcie dni płodnych staje się przeźroczysta i lepka.
  • Ból owulacyjny - opisywany jest jako kłucie w okolicy jednego z jajników. Wywołuje go nagłe rozciągnięcie się ścianki jajnika.

Polecamy też:

Kalendarz miesiączkowy - jak go prowadzić?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza