Podwójna owulacja a ciąża

Podwójna owulacja
fot.: thinkstockphotos.com
Podwójna owulacja jest możliwa, ale zdarza się rzadko.

Czy możliwa jest owulacja w ciąży? Każdego miesiąca w organizmie kobiety dojrzewa jedna komórka jajowa, która podczas owulacji staje się gotowa do zapłodnienia. Niekiedy zdarza się, że w jednym cyklu dojrzewają dwie komórki jajowe. Może wtedy dojść do poczęcia bliźniąt dwujajowych. Przeczytaj wszystko na ten temat podwójnej owulacji.

Owulacja to proces zachodzący w prawidłowo funkcjonującym organizmie kobiety, mający na celu wytworzenie w pełni dojrzałych komórek jajowych. W trakcie jajeczkowania, pod wpływem hormonu luteinizującego (LH), pęknięciu ulega pęcherzyk Graffa, z którego wydostaje się w pełni dojrzała gameta żeńska. Uwolniona komórka jajowa przemieszcza się do jajowodu, gdzie oczekuje na zapłodnienie.

>> Jak to się dzieje, że plemniki znajdują drogę?

Podwójna owulacja: czy to możliwe?

Podwójna owulacja w jednym cyklu zdarza się rzadko, ale jest możliwa. Niekiedy dwie komórki jajowe dojrzewają jednocześnie w dwóch jajnikach, a czasem nawet w tym samym. Ich dojrzewanie może przebiegać synchronicznie bądź w niewielkim odstępie czasu. Ciężko jednak jest określić jednoznacznie moment jajeczkowania.

Czym ciąża bliźniacza różni sie od pojedynczej?

Podwójna owulacja a ciąża

Kiedy obie komórki jajowe zostaną zapłodnione przez dwa plemniki, mamy do czynienia z ciąża mnogą. W macicy zaczynają się wówczas rozwijać bliźnięta dwujajowe. W przeciwieństwie do bliźniąt jednojajowych, nie mają takiego samego kodu genetycznego. Dwojaczki nie są więc do siebie bardziej podobne niż rodzeństwo z dwóch oddzielnych ciąż. Mogą również różnić się płcią. Bliźnięta dwujajowe rozwijają się niezależnie od siebie. Mają osobne worki owodniowe i łożyska. Dzięki temu są one tak samo odżywiane i nie występuje u nich zespół podkradania, jak może mieć to miejsce u bliźniąt jednojajowych, mających wspólne łożysko. Znane są na świecie nieliczne przypadki bliźniąt dwujajowych mających różnych ojców.

Dobrze wiedzieć

Szanse na poczęcie bliźniąt wzrastają gdy:

  • w najbliższej rodzinie występują bliźnięta
  • jedno z rodziców pochodzi z ciąży mnogiej
  • kobieta leczona była z powodu niepłodności farmakologicznie bądź metodą in vitro
  • stosowane były hormonalne tabletki antykoncepcyjne
  • kobieta przekroczyła 35 r.ż

Liczba komórek jajowych kobiety jest określona jeszcze przed jej narodzinami. W życiu płodowym organizm dziewczynki wytwarza ok. 700 tys. komórek, z których część ulega zwyrodnieniu. U dojrzałej kobiety w jajnikach znajduje się już tylko ok. 40 tys. komórek, które uwalniane są od czasu uzyskania przez nią dojrzałości płciowej, aż do menopauzy. Owulacja występuje na ok. 14 dni przed pojawieniem się miesiączki. Aby stwierdzić, czy właśnie mamy owulację, należy bacznie obserwować swój organizm lub wykonać jeden z dostępnych w aptekach testów płodności.

>> Kiedy się kochać, żeby zajść w ciążę?

Objawy owulacji

  • Temperatura ciała – pęknięty pęcherzyk Graffa, w którym dojrzewała komórka jajowa, tworzy po jej uwolnieniu gruczoł zwany ciałkiem żółtym. Gruczoł ten odpowiedzialny jest za wytwarzanie progesteronu. Hormon ten przygotowuje błonę śluzową macicy do zagnieżdżenia się w niej zarodka. To właśnie progesteron odpowiedzialny jest za owulacyjny wzrost temperatury ciała.
  • Wydzielina szyjki macicy - przez większość cyklu wydzielina jest koloru białego, w trakcie dni płodnych staje się przeźroczysta i lepka.
  • Ból owulacyjny - u niektórych kobiet pojawia się tzw. ból owulacyjny. Opisywany jest jako kłucie w okolicy jednego z jajników. Wywołuje go nagłe rozciągnięcie się ścianki jajnika.

Polecamy też:

Test owulacyjny - czy to działa

Kalendarz miesiączkowy - jak go prowadzić?

Kalendarz dni płodnych

Aktualizacja: 2016-12-13 Publikacja: 2015-12-01
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.