Polipy macicy: objawy i leczenie

Polipy macicy
Powstawaniu polipów macicy sprzyjają burze hormonalne i duża ilość estrogenów.

Polipy macicy to łagodne zmiany, które rozwijają się w macicy w wyniku przerośnięcia błony śluzowej. Dzielą się na polipy macicy szyjkowe i endometrialne i mogą, ale nie muszą utrudniać zajście w ciążę. Jakie objawy dają polipy macicy?

Polipy macicy powstają, gdy błona, wyściełająca macicę zaczyna się deformować i staje się przerośnięta. Te łagodne zmiany nie muszą dawać żadnych objawów i bardzo często kobiety nie zdają sobie w ogóle sprawy, że mają polipy macicy. Powstawaniu polipów macicy sprzyjają burze hormonalne i duża ilość estrogenów. Polipy macicy mogą się pojawić zarówno u dojrzałych kobiet, które przekroczyły 30. rok życia, jak i u tych, które są w wieku okołomenopauzalnym. Mogą też byc przyczyną trudności z zajściem w ciążę.

Polipy macicy: rodzaje

Ginekolodzy wyróżniają dwa rodzaje polipów macicy: szyjkowe i endometrialne.

  • Polipy szyjkowe, zgodnie z nazwą, powstają w szyjce macicy i mogą być wykryte nawet w czasie zwykłego badania ginekologicznego, przy pomocy wziernika.
  • Polipy macicy endometrialne rozwijają się wewnątrz macicy. Nie da się ich wykryć w czasie podstawowego badania ginekologicznego, a jedynie poprzez dopochwowe USG. Polipy te częściej występują u kobiet, które wkroczyły już w okres okołomenopauzalny.

Nie przegap

Polipy macicy: objawy

Polipy macicy nie muszą dawać żadnych objawów. Kobiety mogą zauważyć, że coś jest nie w porządku dopiero wtedy gdy zaczynają się one rozrastać. W takiej sytuacji może występować krwawienie międzymiesiączkowe, cykle mogą się też wydłużać. Dobrą  profilaktyką są regularne wizyty u ginekologa.

Polipy macicy: leczenie

Leczenie polipów macicy zależy od rodzaju i ich wielkości. Najczęściej efekty daje kuracja hormonalna, która trwa kilka miesięcy. Jeśli nie przyniesie ona pożądanych efektów, w celu usunięcia polipów lekarz może zalecić łyżeczkowanie macicy oraz histeroskopię. Łyżeczkowanie polega na oczyszczeniu jamy macicy z polipa i pobraniu wycinka do badania histopatologicznego. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym i trzeba po nim oszczędzać się przez kilka dni. Histeroskopia pozwala jednocześnie zbadać polip i go usunąć. Zabieg trwa kilkanaście minut i jest przeprowadzany ambulatoryjnie.

Polecamy też

Aktualizacja: 2016-07-31 Publikacja: 2014-07-17
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.