Przegroda macicy a ciąża: jakie są szanse na ciążę?

Planowanie ciąży
fot.: thinkstockphotos.com
Przegroda macicy to jedna z najpopularniejszych wad w budowie tego narządu.

Przegroda macicy to jedna z najczęstszych wad anatomicznych tego narządu. Podobnie jak inne nieprawidłowości w budowie układu rodnego, prowadzić może do problemów z zajściem w ciążę oraz jej donoszeniem. Jakie są szanse na prawidłowy rozwój ciąży przy przegrodzie macicy.

Macica jest to narząd złożony z mięśni gładkich i tkanki łącznej, o kształcie przypominającym odwróconą gruszkę. Jej prawidłowe umiejscowienie przypada na miejsce poniżej pępka, pomiędzy pęcherzem moczowym a odbytem. Wnętrze macicy wyściełane jest błoną śluzową, zwaną endometrium. Macica stanowi miejsce zagnieżdżenia się i rozwoju zarodka wraz z łożyskiem, co nadaje jej kluczową rolę w prawidłowym rozwoju płodu.

Wady macicy są dość często diagnozowaną przyczyną utraty ciąży, zwłaszcza w 2 i 3 trymestrze ciąży. Niektóre z nich utrudniają także implantację zarodka w macicy, uniemożliwiając rozwój płodu już na bardzo wczesnym etapie ciąży. Do takich wad należy występowanie przegrody w macicy.

>> Powiększona macica: co oznacza za duża macica?

Co to jest przegroda macicy?

Przegroda macicy to jedna z najczęstszych wad w budowie tego narządu. Tworzy ją słabo ukrwiony fragment tkanki, dzielący wnętrze macicy na dwie części. Nasilenie wady zależy od wielkości i dokładnego umiejscowienia nieprawidłowo występującej tkanki. Przegroda macicy może utrudniać rozwój płodu, a nawet zagnieżdżenie się zarodka. Wszystko jest jednak zależne od stopnia zniekształcenia jamy macicy.

>> Nieprawidłowa budowa macicy: macica jednorożna, dwurożna, z przegrodą, łukowata lub podwójna

Przegroda macicy a ciąża: diagnoza

Badaniem pierwszego rzutu najczęściej jest USG 3D lub sonohisterografia , a więc badanie USG macicy po jej uprzednim wypełnieniu kontrastem. Jeżeli podczas tych badań nie uda się postawić jednoznacznej diagnozy, wówczas wykonuje się histeroskopię, czyli wziernikowanie macicy. Histeroskopia pozwala precyzyjnie określić występowanie oraz charakter ewentualnych zmian patologicznych. Badanie to trwa ok. 30 minut i jest przeprowadzane najczęściej w znieczuleniu ogólnym. Zazwyczaj nie wymaga hospitalizacji i pacjentka już tego samego dnia może się udać do domu.

Przegroda macicy a ciąża: leczenie

Leczenie uzależnione jest od dokładnego umiejscowienia przegrody w jamie macicy oraz od jej wielkości. Nie każda przegroda na tyle zmniejsza szanse na donoszenia ciąży, aby wymagała interwencji lekarskiej. Jeżeli jednak lekarz uzna, że przegroda powinna zostać usunięta zanim rozpoczniemy starania o dziecko, przeprowadzany jest zabieg chirurgiczny. Niekiedy lekarz decyduje się na usunięcie zmian patologicznych już w trakcie histeroskopii. Zabieg ten powinien być przeprowadzany zaraz po miesiączce, kiedy endometrium wyściełające macicę jest jeszcze cienkie, co ułatwia usunięcie tkanki.

>> Rodzaje mięśniaków macicy. Mięśniaki macicy: objawy i leczenie.

Przebieg ciąży przy przegrodzie macicy

Szanse na prawidłowy rozwój płodu są tym większe, im mniejsza jest przegroda występująca w macicy. W przypadku, gdy zmiany chorobowe zostaną usunięte przed zajściem w ciążę, szanse na prawidłowy przebieg ciąży są takie same jak w przypadku innych kobiet.  Nie zawsze, niestety, udaje się wykryć wadę przed poczęciem. Najczęściej szczegółowej diagnostyce poddawane są te pacjentki, u których występowały już poronienia. Szacuje się, że szanse na donoszenie ciąży w tą wadą anatomiczną wynoszą ok. 15 procent. Pacjentkom, u których przegroda została wykryta już w trakcie ciąży, proponuję się najczęściej rozwiązanie przez cesarskie cięcie. Poród siłami natury jest zbyt ryzykowny, ze względu na możliwe nieprawidłowości kurczenia się mięśnia macicy w trakcie akcji porodowej.                                                         

Aktualizacja: 2016-08-15 Publikacja: 2015-11-30
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.