PRZESZCZEP MACICY: leczenie niepłodności. Czy przeszczep macicy to szansa na urodzenie dziecka?

2014-03-17 13:00

Przeszczep macicy to szansa na urodzenie dziecka dla marzących o macierzyństwie kobiet, które urodziły się bez macicy lub straciły ją w wyniku choroby. Dzięki przeszczepowi macicy kobiety mogłyby urodzić dziecko. Czy przeszczep macicy to nowa metoda leczenia bezpłodności?

przeszczep macicy
Autor: mjakmama24.pl

Spis treści

  1. Przeszczepy macicy na świecie
  2. Kto nie może poddać się przeszczepowi macicy?
  3. Jak wygląda przygotowanie do przeszczepu macicy
  4. Kiedy kobiety z przeszczepioną macicą mają szansę na urodzenie dziecka?
  5. Czy przeszczepioną macicę po urodzenia dziecka zawsze trzeba usunąć?
  6. Co dalej po przeszczepie macicy?
  7. Przeszczep macicy w Polsce - czy jest możliwy?

Macica to organ, który u kobiet, które nigdy nie rodziły ma długość około 7 cm, szerokość około 4 cm i grubość około 2,5 cm. W ciąży jej pojemność zwiększa się kilkaset razy. To organ bez którego można żyć. 1 na 4,5 tys. dziewczynek przychodzi na świat bez macicy, a kilka tysięcy kobiet każdego roku ma usuwaną macicę ze względów zdrowotnych (choroba nowotworowa, mięśniaki). Przeszczep macicy to wielka szansa dla kobiet, które pragną zostać matkami i cieszyć się urokami macierzyństwa.

Przeszczepy macicy na świecie

W Szwecji, w ciągu ostatnich 2 lat macicę przeszczepiono już 9 kobietom. Niestety, u dwóch kobiet wystąpiły komplikacje przez które lekarze zmuszeni zostali usunąć przeszczepiony organ. Pierwszy udany przeszczep którego dawcą była matka biorczyni przeprowadzili szwedzcy lekarze w Göteborgu w 2012 r. Natomiast już w 2011 r. tureccy lekarze podjęli się próby przeszczepu macicy od osoby zmarłej, niespokrewnionej z biorcą. Niestety, kobieta straciła dziecko w 8 tygodniu ciąży.

Kto nie może poddać się przeszczepowi macicy?

Przeciwskazaniem do przeszczepu macicy jest przede wszystkim czynna choroba nowotworowa oraz choroby metaboliczne takie jak np. cukrzyca, immunosupresja, a także choroby, które prowadzą do stałych uszkodzeń w systemie naczyniowym, ponieważ istnieje duże ryzyko, że przeszczepiony organ mógłby zostać odrzucony.

Jak wygląda przygotowanie do przeszczepu macicy

Przed przeszczepieniem macicy wykonywany jest zabieg in vitro, ponieważ zajście w ciążę w sposób naturalny jest w takim przypadku bardzo trudne, a nawet niemożliwe, ze względu np. na brak zespolenia jajowodów. Dlatego najpierw pobiera się komórkę jajową, potem dochodzi do zapłodnienia pozaustrojowego i dopiero potem wprowadza się ją do macicy. W takim przypadku, przeszczepiona macica pełni swego rodzaju rolę "inkubatora".

Kiedy kobiety z przeszczepioną macicą mają szansę na urodzenie dziecka?

Przede wszystkim macica musi być odpowiednio ukrwiona i musi działać sprawnie. Jeśli wszystko jest w porządku i kobiecie uda się donosić ciążę, poród odbywa się przez cesarskie cięcie. Poród naturalny jest niemożliwy. Po narodzinach dziecka przeszczepiona macica ma zostać usunięta.

Czy przeszczepioną macicę po urodzenia dziecka zawsze trzeba usunąć?

Zdania w tej kwestii są podzielone. Niektórzy specjaliści uważają, że po urodzeniu jednego, góra dwójki dzieci, przeszczepioną macicę trzeba usunąć. Inni, że zależy to od tego czy w przeszczepionym organie są zmiany patologiczne. Jednak wszyscy zgodnie podkreślają, że obserwacje są zbyt krótkie, aby jednoznacznie stwierdzić, czy przeszczepiona macica po upływie jakiegoś czasu przestaje funkcjonować.

Co dalej po przeszczepie macicy?

Po zabiegu kobiety są zobowiązane do przyjmowania przez 6 miesięcy silnych leków immunosupresyjnych uniemożliwiających odrzucenie przeszczepionego organu, a także muszą być pod obserwacją lekarza.

Przeszczep macicy w Polsce - czy jest możliwy?

Do tej pory w Polsce nikt nie prowadził badań nad przeszczepem macicy. Polscy lekarze nie mają w tym zakresie doświadczenia. Zabieg ten jest traktowany raczej jako rozwojowe badanie eksperymentalne.

Obecnie badania nad przeszczepem macicy prowadzą lekarze z Wielkiej Brytanii i Węgier.

Zobacz film: Mięśniaki macicy

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza