Śluz przed okresem. Jaki jest śluz przed miesiączką?

Śluz przed okresem
fot.: thinkstockphotos.com

Śluz szyjkowy zmienia swoją postać podczas trwania cyklu menstruacyjnego. Na każdym etapie cyklu śluz wytwarzany w szyjce macicy charakteryzuje inna konsystencja, zasadowość, barwa oraz lepkość. Jaki jest śluz przed okresem? Wygąd śluzu a ciąża? Zobacz, jak zmienia się śluz w trakcie trwania cyklu!

Co to jest śluz szyjkowy?

Śluz szyjkowy to wydzielina, którą wytwarzają gruczoły znajdujące się w szyjce macicy. Jest to reakcja tych gruczołów na zmieniającą się kobiecą gospodarkę hormonalną, a w szczególności na obecność estrogenu i progesteronu. Śluz szyjkowy może być przezroczysty lub biały, gęsty lub bardzo rozrzedzony, lepki lub mało elastyczny. Raz przypomina białą, lepką, galaretkę (śluz niepłodny), raz można go pomylić z przezroczystymi, rzadkimi upławami (śluz płodny). Jego wygląd, ale też obfitość są różne na poszczególnych etapach cyklu. Za cechami wyglądu idą jednak istotne następstwa. Forma, w jakiej występuje śluz szyjkowy, jest ściśle związana z rolą, jaką w danym momencie cyklu ma pełnić ta wydzielina.

Sprawdź również kalkulator dni płodnych >> 

Dobrze wiedzieć

Jaka jest rola śluzu w pochwie?

- uniemożliwianie plemnikom dotarcie do komórki jajowej (śluz niepłodny) poprzez zamknięcie ujścia szyjki macicy,

- zablokowanie ujścia szyjki macicy po zapłodnieniu tzw. czopem śluzowym i uniemożliwienie wypływania wód płodowych,

- ochrona szyjki macicy przed patogenami (ochrona zygoty),

- ułatwianie plemnikom dotarcie do komórki jajowej celem zapłodnienia (śluz płodny) poprzez przedłużenie żywotności plemników oraz ich szybkie przetransportowanie do macicy.

Śluz szyjkowy – dlaczego jest różny podczas cyklu?

Śluz szyjkowy nie jest zawsze taki sam. Przez cały cykl menstruacyjny zmieniają się jego podstawowe parametry takie jak gęstość, lepkość, rozciągliwość, zasadowość czy barwa. Zmianie ulega też obfitość wydzielania – raz tego śluzu jest więcej, raz są to znikome ilości. Wpływ na te cechy mają żeńskie hormony, które wytwarzane są w kobiecym organizmie w różnych momentach cyklu. Wygląd śluzu jest więc uzależniony bezpośrednio od gospodarki hormonalnej w kobiecym ciele. A ponieważ gospodarka ta zmienia się w czasie trwania cyklu, także i śluz szyjkowy ulega zmianom. Wydzielanie śluzu w szyjce jest uzależnione od progesteronu oraz estrogenu (śluz gestagenny lub estrogenny). Śluz gestagenny to śluz niepłodny, śluz estrogenny zaś sprzyja płodności, stąd obserwacja śluzu jest jedną z metod naturalnego planowania rodziny.

Jak rozpoznać zaburzenia hormonalne? >> 

Jaki jest śluz przed okresem?

Ostatni etap cyklu miesiączkowego to okres tuż przed miesiączką. Przyjmując, że przeciętny cykl menstruacyjny trwa 28 dni, jest to maksymalnie trwająca 14 dni faza lutealna, która następuje zaraz po owulacji. Na tym etapie dochodzi do wielu zmian w kobiecym organizmie, przede wszystkim do zmiany hormonalnej. W ostatnich 10 dniach cyklu mamy do czynienia z fazą poowulacyjnej niepłodności bezwzględnej.

W tym czasie śluz szyjkowy  charakteryzują specyficzne cechy.

  • Mała ilość śluzu – kobiecie towarzyszy uczucie suchości w pochwie, niedostatecznego nawilżenia. Stosunki seksualne odbywane w tym czasie mogą być z tego powodu mało komfortowe i narażać na obtarcia.
  • Biały lub żółtawy kolor wydzieliny – biały śluz przed okresem na tym etapie może pozostawiać ślad na bieliźnie. Ze względu na kolor może być mylnie brany za zwiastun infekcji.
  • Mętność  - śluz jest mętny, nieprzezroczysty.
  • Galaretowatość – śluz jest bardzo gęsty, bywa zbity w „kłaczki”, nie ma ciągłości. Wydalany bywa w kawałkach. Nie ma płynnej konsystencji.
  • Lepkość – taki śluz bywa kleisty, ale nie jest elastyczny. Nie jest również śliski.
  • Niepłodność – ze względu na cechy wydzieliny oraz czas, w którym występuje – bierze się ją za prognozę niepłodności. Taki śluz skutecznie blokuje plemnikom drogę do komórki jajowej.
  • Kwasowy odczyn – śluz na tym etapie charakteryzuje kwasowość, więc nie sprzyja żywotności plemników.

Nie przegap

Potwierdzenie ciąży. Kiedy lekarz może potwierdzić ciąże? >>

Śluz przed okresem – czy to ciąża?

Śluz przed okresem jest śluzem niepłodnym, ale jeśli w trakcie cyklu doszło do zapłodnienia, śluz występujący po owulacji może zdradzać pierwsze objawy ciąży. Śluz po zapłodnieniu nie u wszystkich kobiet bywa taki sam, trudno więc scharakteryzować tutaj jeden typ takiej wydzieliny, która wskazywałaby na zapłodnienie. Mimo wszystko, przy bacznej obserwacji śluzu przez ostatnie miesiące, można łatwo wykryć różnicę. Wystarczy, że śluz przed okresem będzie nieco się różnił od tego, który zwykle występował w tym czasie, by podejrzewać wczesne oznaki ciąży.

  • U niektórych kobiet pierwszą oznaką ciąży jest obfita wydzielina z pochwy, u innych całkowity brak tej wydzieliny.
  • Jeśli kobieta do tej pory w ostatniej fazie cyklu cierpiała na suchość pochwy i nie dostrzegała u siebie śluzu a teraz zauważa kremową wydzielinę – może to oznaczać ciążę.

Trzeba jednak pamiętać, że sama zmiana konsystencji czy ilości śluzu tuż przed okresem nie jest gwarantem, że w cyklu doszło do zapłodnienia. Dla pewności należy więc wykonać test ciążowy, najlepiej w dniu oczekiwanej miesiączki.

Polecamy wideo: Jakie są objawy ciąży?

Aktualizacja: 2016-12-27 Publikacja: 2016-12-27
Ocena: 5
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.