Stosunek przerywany: czy może dojść do zapłodnienia bez wytrysku?

Planowanie ciąży, metody antykoncepcji
fot.: thinkstockphotos.com
Stosunek przerywany nie jest skuteczną metodą antykoncepcji.

Stosunek przerywany często nazywany jest naturalną metodą antykoncepcji, bo ogranicza ryzyko zajścia w ciążę bez używania środków antykoncepcyjnych. Czy samo powstrzymanie wytrysku chroni przed zapłodnieniem?

Stosunek przerywany to stosunek seksualny, podczas którego nie dochodzi do wytrysku w pochwie kobiety, ale poza nią. Mężczyzna tuż przed szczytowaniem powinien wyciągnąć członka z kobiecej pochwy, by do jej wnętrza nie dostało się nasienie. Takie działanie ma na celu uniemożliwienie zapłodnienia.

Czytaj także: >> 5 naturalnych metod antykoncepcji >>

Stosunek przerywany – wady i zalety tej metody antykoncepcji

Popularność stosunku przerywanego jest bardzo duża, zarówno wśród młodych ludzi rozpoczynających współżycie, którzy mogą mieć problem z dostępem do innych metod antykoncepcyjnych, jak i wśród ludzi starszych, którzy są przeciwni stosowaniu typowej nienaturalnej antykoncepcji. Stosunek przerywany pozwala na współżycie podczas całego cyklu, w przeciwieństwie do innych metod naturalnej antykoncepcji, które ograniczają zbliżenia do okresu niepłodności.

Niestety, jednocześnie to metoda o wielu wadach. Po pierwsze wymaga od mężczyzn ogromnej samokontroli, refleksu i doświadczenia. Po drugie, przerywa akt miłosny, co może znacząco osłabić atmosferę uniesienia. Uprawianie stosunku przerywanego w dłuższej perspektywie może prowadzić do seksualnych zaburzeń – zarówno u mężczyzn, jak i kobiet. Może być również źródłem nerwicy i pośrednią przyczyną problemów z potencją u mężczyzn. Największą wadą stosunku przerywanego jako metody antykoncepcji jest jednak bardzo niska ochrona zajściem w ciążę i brak zabezpieczenia przed przenoszeniem chorób drogą płciową.

Czytaj także: >> Kalendarz owulacyjny: jak wygląda i czy działa? >>

Czy stosunek przerywany chroni przed zapłodnieniem?

W małym stopniu na pewno tak jest, choć wskaźnik Pearla na poziomie 15-28 potwierdza informację, że to dość zawodna metoda antykoncepcji (w ciążę zachodzi średnio 15-28 kobiet na 100 uprawiających stosunek przerywany). Mała skuteczność tej metody wynika nie tylko z problemów szybkiej reakcji u partnera na zbliżający się wytrysk. Trzeba bowiem wiedzieć, że samo powstrzymanie się od wytrysku w kobiecej pochwie nie chroni przed zapłodnieniem. Podczas stosunku członek w wzwodzie wydziela małe ilości tzw. preejakulatu – substancji, która zawiera śladowe ilości plemników. Choć preejakulat nie ma takiej „mocy” jak sama sperma uwalniana podczas wytrysku, może doprowadzić do zapłodnienia.

Stosunek przerywany nie należy do skutecznych metod antykoncepcji. Ze względu na brak ochrony przed chorobami, metoda ta powinna być wybierana jedynie przez pary, które dobrze się znają i sobie ufają. Ponadto dobrze jest, gdy osoby uprawiający ten rodzaj miłości, liczą się z dużym ryzykiem ciąży i się na nie godzą.

>>Podejrzewasz, że jesteś w ciąży? Dowiedz się, jakie są pierwsze objawy ciąży<<

Aktualizacja: 2017-04-25 Publikacja: 2015-06-16
Ocena: 3
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.