Wkładka hormonalna: zasady działania, wady i zalety, przeciwwskazania spirali hormonalnej

wkładka hormonalna
fot.: Thinkstock
Wkładka hormonalna swoim kształtem przypomina literę T.

Wkładka hormonalna jest jedną z najskuteczniejszych metod antykoncepcji. Warto jednak dodać, że stosowanie wkładki hormonalnej nie jest zalecane wszystkim kobietom, a metoda ta, obok niezaprzeczalnych zalet, ma i wady. Przeczytaj więc, na czym polega działanie wkładki hormonalnej.

Pierwsze wkładki domaciczne stosowano już w starożytności. Hipokrates umieszczał w macicy swoich pacjentek specjalne wkładki z drewna, mające zapobiegać niechcianej ciąży. W średniowieczu znane już były, bardzo prototypowe, wersje znanych i dzisiaj wkładek domacicznych wykonanych z miedzi. W dzisiejszych czasach kobiety (mężczyźni mają mniejszy wybór: prezerwatywa lub wazektomia) dysponują całym wachlarzem metod antykoncepcyjnych: naturalnych, hormonalnych, chemicznych. Przyjmuje się, że jedną z nich - wkładkę hormonalną - stosuje ponad 160 milionów kobiet na świecie. Głównym czynnikiem, który przemawia za jej wyborem, jest wysoka skuteczność - wskaźnik Pearla w przypadku tej metody wynosi 0,1-0,2. Oznacza on odsetek kobiet, które po roku stosowania wkładki horomonalnej zaszły w ciążę. Warto więc wiedzieć, na czym polega działanie spirali hormonalnej i pamiętać, że, oprócz plusów, ma również minusy.

>> Antykoncepcja po ciaży - jakie metody stosować po porodzie?

Wkładka hormonalna: na czym polega jej działanie?

Wkładka hormonalna swoim wyglądem przypomina literę T. Można zauważyć składające się na jej budowę nitki, służące do łatwiejszego kontrolowania jej położenia w macicy. Nitki ułożone są wewnątrz pochwy, jednak lekarz wytłumaczy kobiecie, jak właściwie nimi operować. W pierwszym miesiącu po założeniu spirali hormonalnej takiego sprawdzania jej ułożenia trzeba dokonywać nawet kilka razy, później już rzadziej - zazwyczaj raz w miesiącu. Działanie wkładki horomonalnej polega na uwalnianiu ze specjalnego zbiorniczka hormonu - progestagenu. Warto jednak pamiętać, że jedynym naturalnym progestagenem w organizmie kobiety jest progesteron, a hormony uwalniane przez wkładkę hormonalną są syntetyczne. Ich działanie powoduje wiele skutków. Przede wszystkim, zagęszcza on śluz w szyjce macicy, co sprawia, że plemniki mają problemy z poruszaniem i dotarciem do komórki jajowej. Co więcej, błona śluzowa macicy obkurcza się, co również sprawia, że zapłodnione jajo nie może się w niej zagnieździć. W pojedynczych przypadkach może się też zdarzyć, że owulacja zupełnie ustanie.

>> Antykoncepcja dla karmiącej - 5 bezpiecznych metod.

Wkładka hormonalna jest zakładana przez lekarza ginekologa - najczęściej na okres 5 lat. Umieszcza się ją w macicy zazwyczaj podczas ostatniego dnia miesiączki, ponieważ wtedy szyjka macicy jest najbardziej rozszerzona. Wkładka hormonalna może być jednak założona w każdym dniu cyklu, pod warunkiem, że kobieta nie jest w ciąży. Po kilku-kilkunastu tygodniach konieczna jest kontrola u ginekologa, późniejsze kontrole należy przeprowadzać co najmniej raz w roku. Samo założenie spirali hormonalnej nie powinno być bolesne, jednak są kobiety, które skarżą się na bóle nie tylko podczas samego jej zakładania, ale również kilka godzin później. Warto dodać, że ta metoda antykoncepcji jest całkowicie odwracalna - płodność powinna wrócić już podczas pierwszego cyklu po usunięciu wkładki, którego może dokonać wyłącznie lekarz.

Koszt założenia wkładki hormonalnej, która działa około 5 lat wynosi około 1000 zł.

>> Antykoncepcja dla mężczyzn - jaką metodą wybrać?

Wkładka hormonalna: zalety

Wkładka hormonalna ma swoje niewątpliwe zalety. Najważniejsze z nich to:

 • wysoka skuteczność - wskaźnik Pearla na poziomie 0,1-0,2;
 • wkładka hormonalna zmniejsza intensywność miesiączek i skraca je, może też zmniejszać ból odczwany podczas menstruacji;
 • wkładka nie pogarsza jakości współżycia - jest zupełnie niewyczuwalna przez partnerów podczas stosunku;
 • wkładkę hormonalną mogą stosować kobiety karmiące piersią i te, które niedawno urodziły dziecko;
 • to bardzo wygodna metoda antykoncepcji - kobieta zakłada ją raz i nie musi jej kontrolować tak często, jak w przypadku tabletek antykoncepcyjnych.

>> Gąbka dopochwowa: na czym polega ta metoda antykoncepcji?

Wkładka hormonalna: wady

Przed założeniem spirali hormonalnej warto też poznać niepożądane efekty, które jej działanie wywołuje:

 • wkładka horomonalna zdecydowanie nie jest polecana kobietom, w których rodzinach zdarzyły się przypadku nowotworów hormonozależnych: rak jajnika, rak piersi
 • spirala nie jest również dobrym rozwiązaniem dla kobiet, w których rodzinie wystąpiła zakrzepica i zatorowość
 • możliwość pojawienia się stanu zapalnego w przypadku częstej zmiany partnerów - wkładka jest polecana kobietom, które mają stałego partnera
 • założenie wkładki hormonalnej może też skutkować pojawieniem się trądziku, bólów brzucha, piersi, kręgosłupa
 • możliwość wystąpienia plamień między miesiączkami
 • zwiększona temperatura ciała

>> 8 faktów o antykoncepcji, które cię zakoczą!

Jak w przypadku każdej metody antykoncepcji, decyzja o założeniu wkładki hormonalnej powinna być skonsultowana z lekarzem ginekologiem.

Polecamy wideo: Jaką metodę antykoncepcji mechanicznej wybrać?

Zastanawiasz się, jak wybrać idealną dla siebie metodę antykoncepcji? W pierwszej kolejności powinnaś porozmawiać o tym ze swoim lekarzem ginekologiem, on zaproponuje najlepsze dla ciebie metody. Najpopularniejsze i najbardziej dostępne w Polsce mechaniczne metody antykoncepcji przedstawiamy w filmie. Poznaj zalety i wady stosowania wkładki hormonalnej i prezerwatyw.

Aktualizacja: 2016-08-03 Publikacja: 2015-12-09
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.