Badanie płodności u mężczyzn: jak wygląda badanie nasienia?

badanie nasienia
fot.: thinkstockphotos.com
Badanie nasienia jest bezbolesne i nieinwazyjne.

Podstawowym elementem badania płodności u mężczyzn jest badanie nasienia. Wielu panów unika wizyt profilaktycznych u lekarza i wybiera się do specalisty dopiero, gdy z partnerką przez długi czas starają się o potomka. Tymczasem badanie nasienia warto wykonać zanim zaczną się problemy.

Na temat mężczyzn i ich niechęci do wizyt u lekarza i poddawania się badaniom narosło wiele stereotypów. Niestety, wiele z nich znajduje potwierdzenie w rzeczywistości. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, niewiele ponad połowa mężczyzn odwiedziła w ciągu ostatnich kilkunastu lat lekarza, jednak są i zmiany na lepsze. W 2015 roku, również według danych Głównego Urzędu Statystycznego, co trzeci mężczyzna powyżej 40. roku życia zbadał swoją prostatę. Nadal jednak wszelkie wizyty u lekarza, zwłaszcza badanie płodności u mężczyzn,nie są dla panów najłatwiejszą sprawą. Szczególnie pod względem psychiki - panowie obawiają się, że jeśli przyczyna problemów ze spłodzeniem potomka leży po ich stronie, zawiodą swoją wybrankę. Tymczasem badanie nasienia, wykonane odpowiednio wcześnie lub nawet już w czasie starań o potomka, pomoże zdiagnozować przyczynę kłopotów i szybciej, być może, ją wyeliminować.

>>Przeczytaj również: Jak namówić męża na badanie nasienia?>>

Badanie płodności u mężczyzn: jak się przygotować do badania nasienia?

Do badania płodności u mężczyzn trzeba się odpowiednio przygotować. Przede wszystkim oddanie nasienia powinno nastąpić nie mniej niż 2 dni po ostatnim stosunku seksualnym i nie później niż 7 dni po nim. Zbyt długa wstrzemięźliwość seksualna mogłaby spowodować pogorszenie ruchliwości i morfologii plemników, a zbyt krótka - zmniejszenie ich liczby. Według wskazań WHO idealny okres powstrzymywania się przed stosunkami seksualnymi przed badaniem nasienia to 3-5 dni. Przed badaniem płodności u mężczyzn należy powstrzymać się również po przebytej infekcji z wysoką temperaturą i po dużym wysiłku. W takich wypadkach najlepiej odczekać nawet 2 tygodnie. Jeśli badanie ma być powtórzone, obowiązują podobne zasady.

>>Przeczytaj również: Dawcy nasienia - 5 rzeczy, których o nich nie wiedziałaś>>

Badanie płodności u mężczyzn: oddanie nasienia

Jeszcze przed badaniem płodności u mężczyzn pacjent musi wypełnić wiele formalności. Zgłosić aktualne i przebyte choroby, przyjmowane leki, używki,  z których się korzysta, urazy doznane w okolicy jąder. Oddanie nasienia przebiega tak, jak to zazwyczaj jest przedstawione w amerykańskich filmach. Mężczyzna udaje się do specjalnego pomieszczenia, w którym się masturbuje. Niekiedy, w zależności, od placówki, do której się uda, ma do dyspozycji pisma i filmy erotyczne. Nasienie jest oddawane do specjalnego pojemnika.

Badanie płodności u mężczyzn: na czym polega?

Na podstawie badania płodności u mężczyzn oznacza się ruchliwość, morfologię i koncentrację plemników. Badanie określa indeks SDF. Jeśli indeks wynosi od 0 do 15 procent, wynik jest prawidłowy, z dobrym potencjałem plemników do zapłodnienia. Jeśli natomiast indeks SDF wynosi od 15 do 29 procent, wynik również mieści się w granicach normy, jednak potencjał do zapłodnienia jest umiarkowany. W przypadku wyniku 30 procent lub więcej wynik określa się jako nieprawidłowy z niskim potencjałem plemników do zapłodnienia.

Jeśli wynik badania płodności u mężczyzn jest nieprawidłowy, zaleca się skorzystanie z zapłodnienia pozaustrojowego.

>>Przeczytaj również: Badania profilaktyczne nasienia - dlaczego warto je wykonać?>>

Aktualizacja: 2016-04-13 Publikacja: 2015-12-18
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.