Dlaczego nie mogę zajść w ciążę? To najczęstsze przyczyny niepłodności

2022-01-19 12:22

Dlaczego nie mogę zajść w ciążę? – takie pytanie zadaje sobie wiele par bezskutecznie starających się o dziecko. Odpowiedź na nie wcale nie jest prosta, ponieważ na płodność mogą mieć wpływ bardzo różne czynniki. Dowiedz się, jakie są najczęstsze przyczyny problemów z zajściem w ciążę.

Dlaczego nie mogę zajść w ciążę? Najczęstsze przyczyny niepłodności
Autor: Getty images Dlaczego nie mogę zajść w ciążę? Najczęstsze przyczyny niepłodności

Dlaczego nie mogę zajść w ciążę? Dlaczego nasze starania o dziecko są daremne? Te dramatyczne pytania coraz częściej słyszą ginekolodzy w klinikach leczenia niepłodności. Problem z zajściem w ciążę ma wiele kobiet – według statystyk co piąta para w Polsce bezskutecznie stara się o dziecko. W 70 proc. przypadków przyczyna leży po stronie jednego z partnerów – mężczyzny bądź kobiety.

Warto wiedzieć, że problemy z poczęciem dziecka mogą być uwarunkowane zdrowotnie lub też wynikać ze złego stylu i trybu życia. Jakie są zatem najczęstsze przyczyny niepłodności?

Spis treści

  1. Najczęstsze przyczyny problemów z zajściem w ciążę u kobiet
  2. Możliwe przyczyny niepłodności u mężczyzn

Najczęstsze przyczyny problemów z zajściem w ciążę u kobiet

  • Wady anatomiczne narządu rodnego – m.in. wady macicy, wady w budowie jajników, niewykształcone jajowody, podwójna szyjka macicy. Wady te powstają w okresie życia płodowego i mogą uniemożliwiać zapłodnienie lub zagnieżdżenie się zapłodnionej komórki jajowej w jamie macicy.
  • Problemy hormonalne – m.in. niedobór żeńskich hormonów płciowych (estrogenu i progesteronu) lub nadmierne wydzielanie męskiego hormonu (testosteronu). Nieprawidłowe wydzielanie hormonów to częsta przyczyna trudności z zajściem w ciążę.
  • Niedrożność jajowodów – wynika najczęściej z przebytych przez kobiety stanów zapalnych dróg rodnych. Zrosty powstałe w niedrożnych jajowodach odcinają plemnikom drogę do komórki jajowej.
  • Niepłodność wynikająca z działania systemu immunologicznego – polega ona na tym, że układ odpornościowy kobiety rozpoznaje męskie nasienie jako obce białko i wysyła w jego kierunku przeciwciała, które skutecznie je niszczą.
  • Stres – może być przyczyną bezowulacyjnych cykli, a także zaniku miesiączki.
  • Wiek – po trzydziestce znacznie spada płodność kobiety.

Czytaj również: Jakie badania warto wykonać przed ciążą

Endometrioza - objawy i leczenie endometriozy

Witaminy i minerały na męską płodność - które składniki sprzyjają zapłodnieniu?

Diagnostyka niepłodności

Możliwe przyczyny niepłodności u mężczyzn

  • Zła jakość nasienia – niewłaściwa ilość lub budowa plemników. Za normę przyjmuje się 40-60 mln plemników w jednym mililitrze spermy. Jeśli liczba ta jest mniejsza, zmniejszają się szanse na zapłodnienie. Trudności z zapłodnieniem mogą być również spowodowane wadą w budowie plemników i ich małą ruchliwością.
  • Niepłodność wynikająca z działania systemu immunologicznego – zdarza się, że system immunologiczny mężczyzny niszczy własne plemniki.
  • Stres – może mieć wpływ na sprawność seksualną mężczyzny. Ponadto udowodniono, że wysoki poziom stresu może się przyczynić do obniżenia jakości nasienia.
  • Niektóre leki, sterydy, alkohol, narkotyki – mogą znacznie obniżyć stężenie hormonów, a tym samym męską sprawność seksualną.

Polecamy: Dawcy nasienia: 7 faktów, które warto o nich wiedzieć

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza