Niepłodność: medycyna naturalna pomoże ci zajść w ciążę

2021-04-02 14:46

Przy problemie niepłodności warto wypróbować naturalne terapie, stosowane w medycynie Wschodu od tysięcy lat. Przedstawiamy sposoby walki z niepłodnością proponowane przez specjalistów medycyny naturalnej: akupunkturę, akupresurę, su dżok, moksę i masaż ajurwedyjski.

akupresura
Autor: Getty images Akupresura to jedna z metod medycyny Wschodu, którą stosuje się przy niepłodności

Medycyna naturalna może pomóc w walce z niepłodnością. Bywa, że oczekiwanie na ciążę się przedłuża, choć badania nie wykazują poważniejszych anomalii. Wtedy zwykle radzi się przyszłym rodzicom, aby odpoczęli, wyjechali, prowadzili zdrowszy i mniej stresujący tryb życia. To taki czas, który daje się parze na próby naturalnego poczęcia, zanim rozpocznie się leczenie niepłodności metodami wspomaganego rozrodu.

Dla takich osób, u których nie rozpoznano przyczyny kłopotów z poczęciem, medycyna konwencjonalna nie ma wiele do zaoferowania. Niemożność zajścia w ciążę jest problemem złożonym, ma związek z wieloma aspektami naszego życia. W ośrodkach zajmujących się leczeniem niepłodności zwykle brakuje oferty, która uwzględnia aspekty psychosomatyczne, immunologiczne, sposób odżywiania, tryb życia itd. Bardzo cenną propozycją jest podejście holistyczne, które łączy w sobie najnowsze osiągnięcia medycyny zachodniej i sprawdzone metody zaczerpnięte z medycyny chińskiej.

Spis treści

  1. Metody medycyny naturalnej przy niepłodności 
  2. Akupunktura na niepłodność
  3. Akupresura w walce z niepłodnością
  4. Su dżok - naturalna metoda na niepłodność
  5. Moksa na kłopoty z zajściem w ciążę
  6. Masaż ajurwedyjski wzmocni płodność

Metody medycyny naturalnej przy niepłodności 

Kluczowe znaczenie ma wybór właściwych metod medycyny naturalnej. Inaczej będzie wyglądał wybór terapii alternatywnych, jeśli główną przeszkodą jest niska jakość męskiego nasienia, a inaczej wówczas, gdy przeszkoda jest po stronie partnerki: słabe jajeczkowanie, zaburzenia miesiączki bądź problemy emocjonalne. Holistyczne podejście obejmuje konsultacje i leczenie medyczne oraz naturalne terapie wzmacniające płodność, np. dietę, masaże lecznicze, refleksologię, akupunkturę i inne. Wszystkie działania terapeutyczne są zharmonizowane i pod stałą kontrolą lekarską (więcej informacji na: www.preetigin.pl).

Naturalne metody wzmocnienia organizmu pod kątem płodności nie zawsze są udowodnione naukowo, jednak bywają skuteczne. Poza tym są w pełni naturalne i nieinwazyjne, więc nawet jeśli nie pomogą, to też nie zaszkodzą. Z pewnością natomiast poprawią stan zdrowia. Z naturalnych terapii mogą skorzystać osoby z niepłodnością idiopatyczną (niewiadomego pochodzenia), pary, które przeżyły już poronienie albo nieudane próby zapłodnienia in vitro oraz kobiety, które chcą przed zajściem w ciążę oczyścić i wzmocnić swój organizm, usprawniając w nim przepływ energii życiowej.

Przypomnijmy: w tradycyjnej medycynie wschodniej zdrowie rozumie się jako nieprzerwany dopływ energii życiowej do każdego narządu wewnętrznego, ponieważ gdy ten przepływ jest zaburzony, ciało nie funkcjonuje prawidłowo. W jaki sposób można wspomóc organizm, by poprawić jego siły witalne i zdolność do prokreacji?

Polecamy: Dlaczego nie mogę zajść w ciążę? Najczęstsze przyczyny niepłodności

Akupunktura na niepłodność

Jest starożytną, chińską metodą leczenia, polegającą na wkłuwaniu specjalnych igieł w odpowiednie punkty na ciele. Podstawą akupunktury jest teoria współistnienia w świecie dwóch przeciwstawnych energii – yang i yin. Obie te energie, obecne także w ludzkich organizmach, równoważą się, tworząc energię życia Qi, która krąży w kanałach energetycznych nazywanych meridianami. Na przebiegu meridianów istnieją miejsca koncentracji energii nazywane punktami aktywnymi, inaczej punktami akupunkturowymi. Akupunktura poprzez oddziaływanie na te punkty przywraca równowagę energetyczną w ciele, działając leczniczo na organizm. Opisanych jest ok. 700 punktów akupunkturowych, które są rozmieszczone na całym ciele. Obecnie w wielu krajach, także w Polsce, akupunktura jest uznanym zabiegiem medycznym i może być wykonywana wyłącznie przez lekarza medycyny.

Akupresura w walce z niepłodnością

To system leczenia całego organizmu za pomocą masażu stopy (inna nazwa: refleksologia). Akupresura oparta jest na przekonaniu, że narządy wewnętrzne naszego ciała mają swoje odzwierciedlenie na powierzchni stopy. Innymi słowy – konkretne punkty na stopie reprezentują poszczególne narządy wewnętrzne. Dlatego oddziałując na te punkty poprzez masaż czy ucisk, można skutecznie zapobiegać chorobom, a nawet leczyć niektóre problemy zdrowotne. Akupresura może być bardzo pomocna w przygotowaniach do ciąży. Trzeba tylko wiedzieć, które punkty refleksyjne należy stymulować, żeby uzyskać pożądane efekty. Zabiegi powinien więc przeprowadzać doświadczony specjalista.

Su dżok - naturalna metoda na niepłodność

Su dżok to kolejna wschodnia metoda, oparta na podobnych zasadach co akupresura. Zakłada ona, że dłoń człowieka jest zminiaturyzowanym odzwierciedleniem jego ciała. Stymulacja odpowiednich obszarów na rękach, poza szybką likwidacją bólu, likwiduje też przyczynę jego powstawania i stabilizuje przepływ energii w zaatakowanym organie lub partii ciała, powodując ich uzdrowienie. W systemie su dżok można przywracać utraconą równowagę organizmu na czterech poziomach: fizycznym, energetycznym, emocjonalnym i mentalnym. Leczenie na jednym z poziomów pociąga za sobą uzdrawiające zmiany na pozostałych poziomach. Niektórzy terapeuci uważają, że su dżok jest jedną z najlepszych metod leczenia ze względu na bezpieczeństwo, szybkość osiągania efektów i szeroki zakres możliwości oddziaływania – od lekkiego niedomagania do ciężkich uszkodzeń narządów wewnętrznych i stanów krytycznych.

Przeczytaj także: Niepłodność wtórna: przyczyny. Kiedy nie można zajść w następną ciążę

Diagnostyka niepłodności

Moksa na kłopoty z zajściem w ciążę

To jeden z podstawowych zabiegów tradycyjnej medycyny Dalekiego Wschodu. Swoją nazwę zawdzięcza roślinie Artemisia moxa (chiński piołun). Ze sproszkowanych liści tej rośliny sporządza się cygara o długości 20 cm i średnicy 1,5 cm. Zapalone, gorące cygaro terapeuta trzyma w odległości 1–1,5 cm od ciała nad określonymi punktami – aż do momentu odczucia głębokiego ciepła. Punkty należy nagrzewać według określonej kolejności. Ogrzewanie punktów na skórze rozżarzonym zielem przynosi efekt leczniczy dzięki działaniu wysokiej temperatury, która rozszerza naczynia krwionośne, powodując szybszy obieg krwi. Dodatkowo w czasie zabiegu ze spalającej się rośliny uwalniają się różne związki chemiczne o właściwościach leczniczych, a nawet sam aromat działa terapeutycznie. Moksa normalizuje krążenie krwi i przepływ energii w całym organizmie. Zwiększa siły, poprawia sen, wzmacnia system odpornościowy.

Masaż ajurwedyjski wzmocni płodność

Masaż jest znanym od tysięcy lat zabiegiem uzdrawiającym, wywodzącym się z Dalekiego Wschodu, który polega na oddziaływaniu na tkanki i układy ciała człowieka poprzez bodźce mechaniczne. Masowanie jest też jednym ze sposobów uwalniania i ukierunkowania przepływu energii przez ciało osoby masowanej, poprawia nastrój i przyspiesza zdrowienie. Wywodzący się z Indii masaż ajurwedyjski pozytywnie wpływa na wszystkie układy naszego organizmu, działając równocześnie na trzech poziomach: fizycznym, psychicznym i duchowym.

W starohinduskich technikach masażu najistotniejszy jest ruch energii życiowej w ciele człowieka (tzw. prana), którą trzeba przywrócić do równowagi, gdy jest zachwiana. Wykonuje się wówczas m.in. stymulację punktów akupresurowych, która sprzyja samoregulacji i samoregeneracji organizmu. Masaż odgrywa też ważną rolę w terapii oczyszczającej, gdyż pomaga oczyścić organizm z toksyn, reguluje metabolizm i krążenie, otwiera i oczyszcza pory skóry. W masażu ajurwedyjskim stosuje się oleje, pozyskiwane z naturalnie uprawianych ziół, bez chemicznych nawozów. Rodzaj masażu i oleju zawsze jest dostosowany indywidualnie do konstytucji osoby masowanej i charakteru jej dolegliwości.

Polecamy: Dobry lekarz leczenia niepłodności - jak go znaleźć?

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza