In vitro za i przeciw: lekarze pomylili zarodki, kobieta urodziła nie swoje dziecko. Co na to przepisy?

2015-02-05 9:55

In vitro za i przeciw: zapłodnienie pozaustrojowe jest w Polsce drażliwym tematem, którego ocena zależy od światopoglądu i przekonań etycznych. Ze względu na konserwatywne poglądy wiele Polaków jest przeciwnych sztucznemu zapłodnieniu, a ostatnia pomyłka przy in vitro w Policach z wszczepieniem błędnych zarodków, tylko pogłębiła ich przekonania. Co o zamienianiu zarodków mówią przepisy? Sprawdź in vitro za i przeciw.

In vitro, sztuczne zapłodnienie
Autor: thinkstockphotos.com In vitro w Polsce jest kwestią sporną, wciąż nieuregulowaną prawnie.

Spis treści

  1. In vitro za i przeciw: lekarze omyłkowo zamienili zarodki?
  2. In vitro za i przeciw: czy matka biologiczna ma prawo do dziecka?
  3. In vitro za i przeciw: luki w prawie
  4. In vitro za i przeciw: kiedy rząd przyjmie ustawę o in vitro?
  5. In vitro za i przeciw: sztuczne zapłodnienie a kwestia światopoglądowa

W Laboratorium Wspomaganego Rozrodu w szpitalu w Policach, będącym częścią Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego przy ul. Unii Lubelskiej w Szczecinie, 30-letnia kobieta urodziła nie swoje dziecko. Para, która zdecydowała się na zapłodnienie pozaustrojowe, skorzystała z rządowego programu in vitro. Dziecko urodziło się z wadami rozwojowymi, lekarze wykonali więc badania genetyczne. Te wykazały, że kobieta nie jest biologiczną matką noworodka.

In vitro za i przeciw: lekarze omyłkowo zamienili zarodki?

Sprawą tragicznej pomyłki przy in vitro żyje cała Polska. Najprawdopodobniej był to błąd ludzki - lekarze omyłkowo połączyli nasienie męża 30-latki z komórką jajową innej kobiety. W tej chwili sprawę bada prokuratura. Gdyby dziecko urodziło się zdrowe, lekarze nie przeprowadziliby badań genetycznych i być może nigdy nie wyszłoby na jaw, że kobieta nie jest jego biologiczną mamą.

In vitro za i przeciw: czy matka biologiczna ma prawo do dziecka?

W tej chwili nie ma żadnych informacji na temat kobiety, której komórkę jajową wykorzystano przy in vitro. Gdyby jednak się odnalazła i chciała odzyskać dziecko, nie ma takiej możliwości. Zgodnie z polskim prawem, matką jest ta, która urodziła dziecko, a nie ta, której materiał genetyczny wykorzystano.

To automatycznie oznacza, że 30-letnia ofiara tragicznej pomyłki, jest matką dziecka ze wszystkimi tego konsekwencjami, niezależnie od tego, że nie jest z nim spokrewniona. Znalazła się teraz w bardzo trudnej sytuacji sprawowania opieki nad poważnie chorym i cudzym dzieckiem - i znikąd nie ma pomocy. Bo regulacje prawe rządowego programu in vitro nie przewidziały takiej sytuacji, a ustawy o in vitro wciąż nie ma.

A ty co sądzisz o in vitro? Weź udział w dyskusji mam na forum Mjakmama24.pl

In vitro za i przeciw: luki w prawie

Po nagłośnieniu przypadku ze Szczecina pojawiły się głosy, że być może by do tego nie doszło, gdyby istniały odpowiednie procedury prawne, a rządowy program in vitro był lepiej dopracowany. Przeciwnicy in vitro natychmiast wytknęli prawną fuszerkę i zaczęli się ponownie zastanawiać nad tym, czy sztuczne zapłodnienie powinno być legalną i dofinansowywaną przez państwo metodą leczenia niepłodności.

- To, co się wydarzyło jest zjawiskiem losowym, związanym z nieprawidłową funkcją laboratorium bądź części zabiegowej, ale nie podważa to całej idei. Policzmy tysiące dzieci, które się urodzą dzięki tym procedurom, pary które będą szczęśliwymi rodzicami dzięki metodzie in vitro. Przestańmy patrzeć na jeden kuriozalny w mojej opinii przypadek jako na ten, który gubi całą metodę. To jest skandaliczny sposób myślenia. Pora sobie powiedzieć, że za cudze bałaganiarstwo i nieodpowiedzialność, przypadek, nie może odpowiadać wiele klinik pracujących w sposób perfekcyjny w Polsce - skomentował Medexpress ginekolog, położnik i specjalista od niepłodności dr Grzegorz Południewski.

Naprotechnologia odpowiednikiem in vitro. Akceptuje ją Kościół Katolicki

In vitro za i przeciw: kiedy rząd przyjmie ustawę o in vitro?

Po sytuacji w Szczecinie minister zdrowia Bartosz Arłukowicz zapowiedział przyspieszenie prac nad ustawą o in vitro. Jeszcze dziś komitet stały Rady Ministrów zajmie się projektem rozporządzenia. Ma on regulować kwestię in vitro w Polsce, ale nie odnosić się do refundowanego programu.

In vitro za i przeciw: sztuczne zapłodnienie a kwestia światopoglądowa

Jak można się było tego spodziewać, pomyłka przy in vitro rozpoczęła społeczną dyskusję na temat ideologii zapłodnienia pozaustrojowego. Przeciwnicy natychmiast podnieśli głosy, że zabawa ludzkimi embrionami jest nieetyczna, a człowiek nie jest Bogiem i nie ma prawa w sztuczny sposób powoływać nowych istnień.

Wysunęli również teorię, że przy zapłodnieniu in vitro wzrasta ryzyko wystąpienia wad rozwojowych u dziecka. Lekarze jednak zwracają uwagę, że jest ono niewiele wyższe niż w przypadku ciąż naturalnych - zaledwie o 2-3 procent. Przypomnieli również, że osoby, które korzystają z in vitro, przez lata różnymi środkami leczyły niepłodność. Trzeba więc wziąć pod uwagę, że stan zdrowia dziecka zależy również od stanu zdrowia rodziców.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza