Nietypowe wczesne objawy ciąży: zobacz, co może cię zaskoczyć!

2020-10-05 15:09

Nudności, wymioty, brak miesiączki - powszechnie wiadomo, że te objawy mogą wskazywać na bycie w stanie błogosławionym. Jednak niektórym kobietom dokuczają także całkiem inne dolegliwości. Poznaj nietypowe wczesne objawy ciąży!

Objawy ciąży
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Bóle głowy, chrapanie, ślinotok, ciemne plamki na ciele - to tylko niektóre z nietypowych wczesnych objawów ciąży.

Nietypowe objawy ciąży mogą zdziwić niejedną kobietę. Każda przyszła mama wie, że już na samym początku ciąży może spodziewać się mdłości, senności, tego, że jej piersi staną się bardziej tkliwe i zacznie pobolewać ją kręgosłup.

Jednak już nie wszystkie panie spodziewające się dziecka zdają sobie sprawę, że do tej listy można też dorzucić ślinotok, chrapanie i wiele innych niedogodności. Dobrze się więc przygotować i poznać nietypowe wczesne objawy ciąży.

Przeczytaj również: Jak rozpoznać pierwsze objawy ciąży. PORADNIK

Poznaj przyczyny migreny w ciąży i dowiedz się, jak ją leczyć i czy można jej zapobiegać

Spis treści:

  1. Nietypowe wczesne objawy ciąży: bóle głowy
  2. Nietypowe wczesne objawy ciąży: ślinotok
  3. Nietypowe wczesne objawy ciąży: chrapanie
  4. Nietypowe wczesne objawy ciąży: zapchany nos
  5. Nietypowe wczesne objawy ciąży: ciemne plamki
  6. Nietypowe wczesne objawy ciąży: pajączki

Nietypowe wczesne objawy ciąży: bóle głowy

Wiele kobiet, zanim jeszcze dowie się, że jest w ciąży, skarży się na silne bóle głowy. Już w pierwszych dniach po zapłodnieniu czują silny nacisk na skronie lub ból z tyłu głowy.

Winne są hormony. Organizm produkuje progesteron i estrogeny w zwiększonej ilości. Są one niezbędne dla prawidłowego rozwoju dziecka, ale powodują również zatrzymanie wody w tkankach. Ona z kolei jest przyczyną powstania obrzęków, dotyczących także tkanki mózgowej. W tkance znajdują się receptory nerwowe, reagujące bólem na ucisk.

Z nietypowymi wczesnymi objawami ciąży, jakimi są bóle głowy, można poradzić sobie, stosując zimne okłady na czoło, relaksując się w ciepłej - ale nie gorącej - kąpieli. Przydatny będzie również odpoczynek w ciemnym i chłodnym pokoju. Możesz również wypróbować masaż: wykonywać koliste ruchy od czoła ku skroni.

Jakie są inne wczesne objawy ciąży? Zobacz film

Wczesne objawy ciąży

Nietypowe wczesne objawy ciąży: ślinotok

Ślinotok należy do nietypowych wczesnych objawów ciąży i powinien samoistnie zniknąć po pierwszym trymestrze. Lekarze do dzisiaj nie potrafią z całą pewnością stwierdzić, co go wywołuje, ale prawdopodobnie odpowiedzialne są hormony.

Nie każda ciężarna musi się z nim mierzyć, najczęściej towarzyszy on paniom, które cierpią także na mdłości. Ślinotok może również powodować pojawienie się nudności.

Oprócz zwiększonej produkcji śliny, przyszła mama za ślinotokiem może się również spodziewać, że będzie mieć obrzmiałe policzki i obłożony język. Ślinotokowi nie da się zapobiec. Jego objawy zmniejszy ssanie cytrynowych cukierków i częste mycie zębów oraz żucie gumy.

Nietypowe wczesne objawy ciąży: chrapanie

Wśród nietypowych wczesnych objawów ciąży wymienić można również chrapanie. Wszystko przez większe niż zazwyczaj ukrwienie błon śluzowych w nosie. Przez to ukrwienie nozdrza stają się opuchnięte, a co za tym idzie - kobiecie trudniej oddychać przez nos. Zaczyna więc oddychać ustami i chrapać.

Chrapanie w ciąży nie jest żadnym zagrożeniem dla matki i dziecka. Aby pozbyć się tej nieprzyjemnej dolegliwości, można stosować specjalne spraye do nosa z roztworem z soli fizjologicznej.

Pomocne okaże się także zmniejszenie wysokości poduszek - im wyżej śpimy, tym powietrze mniej swobodnie przez nos przepływa - oraz odpowiednie nawilżenie pomieszczenia.

Nietypowe wczesne objawy ciąży: zapchany nos

Kobieta w ciąży już na samym jej początku może stwierdzić, że ma wiecznie zapchany nos. Przyczyną nie jest jednak katar, a to samo, co w przypadku chrapania - opuchnięte nozdrza. Co gorsza, zwiększony przepływ krwi może również doprowadzić do krwawienia.

Choć może to wyglądać niepokojąco, tak naprawdę, jeśli krwawienia się nie przedłużają, powodów do obaw nie ma. Pomocne mogą okazać się, jak w przypadku chrapania: spray do nosa, odpowiednie nawilżenie powietrza w pokoju oraz spożywanie dużej ilości płynów.

Nietypowe wczesne objawy ciąży: ciemne plamki

Już na samym początku ciąży na ciele przyszłej mamy mogą pojawić się nietypowe wczesne objawy ciąży - zmiany skórne. Choć czasem, zwłaszcza jeśli występują w dużej ilości na twarzy, są dla kobiet prawdziwą zmorą, nie ma powodu się nimi przejmować - samoistnie znikają już po porodzie.

Organizm przyszłej matki produkuje zwiększoną ilość melaniny, głównej odpowiedzialnej za powstawanie tych plam, nazywanych również ciążową maską. Plamy te są niedużymi, ciemnymi przebarwieniami. Ich powstawaniu nie da się zapobiegać - kobietom, które bardzo się nimi przejmują, z pomocą przyjdzie makijaż.

Nietypowe wczesne objawy ciąży: pajączki

Kolejnym, obok pojawiających się na ciele małych czarnych plamek, objawem, który może się pojawić na ciele kobiety w ciąży, są pajączki. Przyczyną ich pojawienia się jest fakt, że w krwiobiegu kobiety w ciąży znajduje się zwiększona ilość krwi.

Jeśli chcesz uniknąć ich pojawienia się, jak najczęściej pozostawaj w ruchu. Pajączki są bowiem nietypowymi wczesnymi objawami ciąży, które lubią bezruch. Nie chodzi o bardzo wzmożoną aktywność fizyczną, ale na pewno pomogą spacery i gimnastyka.

Warto wiedzieć

Inne nietypowe oznaki ciąży

  • odmienny stan powoduje, że nagle zaczynasz bardziej się pocić (więcej ważysz, masz więcej krwi, przez co temperatura ciała wzrasta)
  • na twarzy robią ci się przebarwienia (skutek działania słońca i hormonów)
  • wszystko leci ci z rąk (to efekt działania relaksyny, hormonu rozluźniającego stawy i więzadła przed porodem)
  • rosną ci stopy (winna jest relaksyna i twoja większa waga)
  • masz silniejsze upławy (to wydzielina, której zadaniem jest ochrona twojego układu rozrodczego przed drobnoustrojami)
  • drętwieją ci ręce (woda w organizmie zatrzymuje się, tworząc obrzęki, które uciskają np. nerwy nadgarstka) 
  • łatwo tracisz równowagę (punkt ciężkości twojego ciała zmienił swoje położenie)
  • twoja pochwa staje się ciemnoczerwona (efekt przekrwienia i działania estrogenów).

Czytaj: Wczesne objawy ciąży: skąd te mdłości i wymioty na początku ciąży?

Jak sobie radzić z bólem gardła w ciąży

1 miesiąc ciąży: objawy i samopoczucie w 1 miesiącu ciąży

Typowe objawy ciąży - jak sobie radzić z typowymi objawami ciąży?

Senność i zmęczenie na początku ciąży - dlaczego przesypiasz pierwsze tygodnie ciąży?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza