Jak rozpoznać ciążę? Objawy ciąży w pierwszych tygodniach

Test ciążowy
fot.: Jupiterimages

Jak rozpoznać, że to ciąża? Wczesna ciąża jest trudna do wykrycia na podstawie samych objawów, bez dokładnych badań, na przykład testu ciążowego. Często wczesne objawy, które obserwujemy w pierwszych tygodniach, mają inne źródło. W jaki sposób możesz nabyć 100 proc. przekonania, że jesteś w ciąży?

Wiele kobiet myli pewne dolegliwości i schorzenia z wczesnymi objawami ciąży. Pierwsze sygnały wysyłane przez organizm nie wskazują jednoznacznie ciąży, choć mogą nimi być. Oto prawdopodobne objawy ciąży, które jednak mogą mieć całkiem inne źródło pochodzenia.

Przeczytaj również: >>Jak rozpoznać pierwsze objawy ciąży. PORADNIK<<

Jak rozpoznać ciążę: czy to wczesne objawy ciąży?

  1. Zatrzymanie miesiączki. To podstawa do myślenia o ciąży, ale nie zawsze trafna. Zaburzenia cyklu miesiączkowego mogą wynikać  również z zachwiania równowagi hormonalnej w organizmie, sytuacji stresowych, diet itd.
  2. Powiększone i bolesne piersi. Mogą mieć podłoże zaburzeń hormonalnych.
  3. Częste oddawanie moczu. Może być związane z rosnącą macicą, ale może być również początkiem stanu zapalnego układu moczowego.
  4. Powiększenie brzucha. W przypadku ciąży, brzuch widocznie powiększa się w okolicach 12-14 tygodnia. Jeśli więc kobieta ma powiększony brzuch wcześniej, przyczyną mogą być nieprawidłowo pracujące narządy wewnętrzne albo rosnące guzy.
  5. Odczuwalne w brzuchu ruchy. Przyszła mama na pierwsze ruchy czeka do ok. 18 tygodnia ciąży. Wcześniejsze ruchy i odgłosy pochodzące z wnętrza brzucha przypisuje się funkcjonowaniu jelit.
  6. Zmęczenie, senność, brak koncentracji. To częsty objaw towarzyszący wczesnej ciąży, ale sam nie świadczy o stanie błogosławionym. Zmęczenie czy problem z koncentracją może pojawić się z wielu innych powodów: problemów z ciśnieniem, przepracowania itd.

Polecamy też: >>Pierwsze oznaki ciąży: senność i zmęczenie<<

Jak rozpoznać ciążę: stuprocentowe potwierdzenie

Gdy występują powyższe objawy, nie należy ich od razu brać za ciążę. Ponieważ nie są jednoznaczne, wymagają sprawdzenia ich źródła. Test ciążowy jest dobrym sprawdzianem, ale nie jest nieomylny – z różnych powodów może zafałszować wynik. Najpewniejszej odpowiedzi udzieli nam lekarz. W tym celu należy zbadać poziom beta-HCG we krwi przy pomocy badana laboratoryjnego. Poziom HCG jednoznacznie potwierdzi lub zaprzeczy ciąży.
Jednoznacznymi objawami stanu ciążowego w pierwszej fazie są słyszalne tony serca płodu oraz uwidocznienie zarodka. Sprawdzenie tych dwóch rzeczy jest możliwe jedynie w gabinecie ginekologicznym, zatem dopóki się tam nie udamy – nie będziemy mieć pewności, czy nasze przypuszczenia o ciąży są słuszne.

Nie przegap

Aktualizacja: 2016-06-26 Publikacja: 2015-08-28
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.