Objawy ciąży podczas karmienia piersią – co może oznaczać kolejną ciążę?

Karmienie niemowlaka, wczesne objawy ciąży
fot.: thinkstockphotos.com
Objawy ciąży podczas karmienia piersią są klasyczne: ból piersi, mdłości, zmiana upodobań kulinarnych.

Objawy ciąży podczas karmienia piersią? Tak, zajście w ciążę podczas karmienia piersią jest możliwe. Niepłodność laktacyjna jest zwykle tylko częściowa. Jak rozpoznać wczesne objawy ciąży podczas karmienia piersią? 

Rozpoznanie ciąży w trakcie karmienia piersią nie jest łatwe. W końcu, najbardziej charakterystyczny wczesny objaw ciąży, jakim jest ustanie krwawienia miesiączkowego, w tym przypadku nie występuje. Wiele kobiet, które zaszły w ciążę w trakcie karmienia piersią, zwykle dowiaduje się o tym później. Czy zatem jedynym sposobem rozpoznania ciąży jest wykonanie testu ciążowego? Jakie objawy mogą świadczyć o kolejnej ciąży?

Czytaj także: >> Bardzo jasna kreska na teście ciążowym. Test ciążowy pozytywny czy negatywny? Sprawdź, czy jesteś w ciąży<<

Objawy ciąży podczas karmienia piersią: co może oznaczać kolejną ciążę?

Szybciej o ciąży dowiedzą się z pewnością te mamy, które wsłuchują się w swój organizm i potrafią rozpoznać, że jakoś „inaczej” się czują. Bo objawy ciąży podczas karmienia piersią są podobne do tych objawów, które zwykle występują przy każdej innej ciąży.

Przyszła mama może więc odczuwać ból piersi i być pewna, że nie jest związany z karmieniem dziecka. Jeżeli laktacja się już wyregulowała, piersi produkują pokarm w równej ilości, nie dochodzi do stanów zapalnych czy zastojów, ból piersi może nie być związany z laktacją, a właśnie ze zmianami hormonalnymi na skutek ciąży.

Charakterystycznym objawem ciąży podczas karmienia piersią może być nagłe uczucie zmęczenia, którego nie da się powiązać z nieprzespanymi nocami. Wczesnej ciąży zwykle towarzyszy duża senność, zmuszająca kobietę do drzemki w ciągu dnia. Jeśli więc zmęczenie pojawia się nagle i jest wyjątkowo odczuwalne bez względu na ilość nocnych pobudek – warto zastanowić się, czy nie wynika ono właśnie z ciąży.

Czytaj także: >> Nietypowe wczesne objawy ciąży: zobacz, co może cię zaskoczyć >>

Objawy ciąży podczas karmienia piersią: obserwuj swoje... upodobania kulinarne

Innym symptomem, który może wskazywać na ciążę, jest zmiana gustów kulinarnych. Kobietom karmiącym zwykle dopisuje duży apetyt, więc to nie budzi ich niepokoju. Podejrzenia mogą zaś wzbudzić nagłe zmiany smaków – np. ogromna ochota na słodkie, kwaśne lub pikantne czy odrzucenie do tej pory jedzonych rzeczy. Mogą też pojawić się charakterystyczne mdłości, a nawet wymioty.

Podwyższona temperatura ciała (mierzona rano) to kolejny objaw, który może świadczyć o ciąży. W stanie błogosławionym temperatura ciała bywa ciut wyższa. Przyda się więc bardzo dokładny termometr, który tę nieznacznie podwyższoną temperaturę wyczuje. Jeśli mamie nie towarzyszą objawy, które mogą wskazywać na infekcję – podwyższona temperatura ciała może mieć związek z kolejną ciążą.

Czytaj także: >> Beta hCG w ciąży. Co oznacza poziom hCG i jakie są normy hCG? >>

Objawy ciąży podczas karmienia piersią: zaufaj intuicji

Poza typowymi objawami ciąży, istnieje jeszcze coś takiego jak kobieca intuicja. Czasem po prostu kobieta czuje, że jest w ciąży, choć nie dostrzega żadnych symptomów. Czasem to sprawka nagłej zmiany samopoczucia na skutek hormonów ciążowych i takiego poczucia, że jest inaczej niż zwykle. Tu potrzeba jednak ogromnego skupienia na sobie i wsłuchiwania się w swój organizm.

Należy podkreślić, że objawy ciąży – takie charakterystyczne jak te powyżej, nie zawsze występują. Niektóre kobiety nie odczuwają żadnych dolegliwości, które mogłyby wskazywać, że są w ciąży. Szczególnie dzieje się tak u pań, które o swej wcześniejszej ciąży dowiedziały się tylko dzięki zatrzymaniu miesiączki, nie miały też potem żadnych uciążliwych dolegliwości. W ich przypadku jedynym sposobem na sprawdzenie, czy jest się w ciąży, jest wykonanie ciążowego testu. To czasem jedyna metoda, by o ewentualnym zajściu w ciążę dowiedzieć się, zanim zacznie rosnąć ciążowy brzuch.

Nie przegap

Aktualizacja: 2016-06-26 Publikacja: 2015-10-16
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.