PÓŁPASIEC W CIĄŻY - objawy, leczenie. Czy półpasiec jest groźny dla kobiet w ciąży?

polpasiec-w-ciazy

Czy półpasiec w ciąży - jest groźny dla mamy i dziecka? Jeśli kobieta, która jest w ciąży przechorowała w dzieciństwie ospę, nie zachoruje na nią już więcej. Nie oznacza to jednak, że nie jest narażona na półpaśca, wywołanego tym samym co ospa, wysoce zakaźnym wirusem.  

Półpasiec jest efektem reaktywacji wirusa, który po przechorowaniu ospy cały czas pozostawał w stanie latencji (uśpienia) w zwojach grzbietowych korzeni nerwowych. Choć może się uaktywnić w każdym momencie życia, to na szczęście stanowi rzadkość w okresie ciąży. Może jednak budzić szczególny niepokój kobiety. Czy półpasiec w ciąży może mieć negatywny wpływ na dziecko?

Półpasiec w ciąży - badania

W badaniu prospektywnym obejmującym 474 kobiet z półpaścem rozpoznanym podczas ciąży, odnotowano 466 żywych urodzeń, 5 poronień i 3 aborcje terapeutyczne. Dwójka noworodków urodziła się z wadami rozwojowymi, ale co istotne u żadnego dziecka nie stwierdzono zespołu ospy wrodzonej ani żadnych serologicznych wykładników transmisji wewnątrzmacicznej wirusa.
Inne mniejsze badanie obejmujące, 14 ciąż powikłanych półpaścem u matki, również nie wykazały zagrożeń dla płodu. Teoretycznie istnieje pewne ryzyko infekcji wewnątrzmacicznej, jeżeli półpasiec w ciąży obejmuje dermatomy Th10-L1, które unerwiają macicę. Jednak jak dotąd nie udokumentowano takiego przypadku.

Czy półpasiec w ciąży stanowi zagrożenie dla dziecka?

Z powyższych obserwacji wynika, żę półpasiec w ciąży nie wiąże się z niebezpieczeństwem dla płodu, a ryzyko wad wrodzonych jest w tej grupie równe populacyjnemu.
Wynika to z faktu, iż podczas reaktywacji wirusa nie dochodzi do wiremii, w tej sytuacji nie powinno dojść do zakażenia matczyno-płodowego. Dlatego nie ma potrzeby rutynowego podawania noworodkom acyklowiru, chyba że wystąpią objawy zakażenia.

Każda ciężarna podejrzewająca u siebie półpaśca powinna udać się do lekarza! Jakie objawy sugerują takie rozpoznanie?

Jako pierwsze pojawiają się niespecyficzne objawy, podobne do zwykłego przeziębienia: ogólne złe samopoczucie, ból głowy i gorączka. Następnie dołączają się: nadwrażliwość, przeczulenie (mrowienie, swędzenie i pieczenie) skóry oraz bardzo ostry ból. Charakterystyczna wysypka, która stanowi podstawę do zdiagnozowania choroby, pojawia się w miejscu wystąpienia bólu dopiero 2-3 dni później. Wysypka jest podobna jak w ospie wietrznej, ale zlokalizowana tylko w ograniczonym obszarze zajętego nerwu, zazwyczaj po jednej stronie ciała – stąd pochodzi nazwa choroby - półpasiec.

Półpasiec w ciąży - leczenie

Decyzję o leczeniu lekarz podejmuje indywidualnie. Zwykle opiera się na działaniu objawowym. Zaleca się szczególną dbałość o higienę w trakcie choroby. Zmiany należy codziennie myć przy pomocy delikatnych środków czystości, stosować miejscowe środki odkażające. W przypadku gorączki rekomenduje się podawanie paracetamolu, ale mimo że jest to lek bez recepty, ciężarna zawsze powinna skonsultować dawkowanie z lekarzem.
Jeśli chodzi o leki przeciwwirusowe, badania obserwacyjne wskazują na bezpieczeństwo leczenia acyklowirem w ciąży. Brak jednak wiarygodnych badań z grupą kontrolną, oceniających skuteczność i bezpieczeństwo stosowania acyklowiru w ciąży. Dlatego podaje się go tylko gdy spodziewane korzyści przeważają potencjalne ryzyko działań niepożądanych. Jest tak zwłaszcza w przypadku: półpaśca ocznego, usznego, rozsianego charakteru zmian, silnego bólu oraz u osób z niedoborem odporności. Zalecana dawka to 800 mg 5 razy/24 h przez 7–10 dni, a leczenie należy rozpocząć jak najszybciej.

Należy pamiętać, że choć półpasiec w ciąży nie jest szkodliwy dla płodu, to chora kobieta może zarazić innych ospą. Dlatego w okresie zakaźności, czyli od pojawienia się zmian skórnych do ich ustąpienia, trzeba uważać. W szczególnym niebezpieczeństwie są inne ciężarne, ponieważ zarażenie się ospą może wyrządzić poważne szkody dla płodu.

Aktualizacja: 2017-06-21 Publikacja: 2017-06-21
Ocena: 5
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.