Pozytywny test ciążowy: i co dalej? Sprawdź, co powinnaś teraz zrobić

Test ciążowy
Test ciążowy wykazuje obecność hormonu beta-hCG, pojawiającego się już w pierwszych dniach ciąży.

Test ciążowy dał wynik pozytywny? Zauważasz u siebie wczesne objawy ciąży? Przeczytaj, co powinnaś zrobić, gdy tylko dowiesz się, że masz zostać mamą. 

Już pierwsze tygodnie ciąży są bardzo ważne dla jej dalszego rozwoju, więc warto podjąć pewne działania zaraz po uzyskaniu informacji, że doszło do zapłodnienia. Dotyczy to zwłaszcza tych kobiet, które ciąży nie planowały, a takich jest w Polsce większość. Jeśli ciąża cię zaskoczyła, prawdopodobnie nie robiłaś nic, by ułatwić swojemu przyszłemu dziecku dobry start i teraz trzeba to nadrobić.

Pozytywny test ciążowy: łykaj foliany

Kobiety, które świadomie planują ciążę, zwykle są pod opieką lekarza i wiedzą, że kwas foliowy (witamina zapobiegająca wadom wrodzonym u dziecka) trzeba przyjmować już na kilka miesięcy przed ciążą. Dlatego w chwili poczęcia mają w organizmie zapasy tej substancji. W przypadku ciąży niespodziewanej może być jej zbyt mało, więc trzeba jak najszybciej po uzyskaniu pozytywnego wyniku testu ciążowego – zanim nawet pójdziesz do lekarza – zacząć suplementować kwas foliowy. Czas jest tu bardzo ważny, ponieważ wady cewy nerwowej wynikające z niedoboru kwasu foliowego (np. bezmózgowie, wodogłowie, rozszczep kręgosłupa) powstają do 28. dnia od poczęcia. U kobiet, którym brakuje tej witaminy, wzrasta też ryzyko poronienia, przedwczesnego porodu i urodzenia dziecka o zbyt niskiej masie ciała. Tradycyjnym źródłem folianów jest kwas foliowy. Aby kwas foliowy mógł być w całości przyswojony przez ludzki organizm, musi przejść w nim szereg przemian, tak by przybrać aktywną formę. Niestety, nie u wszystkich kobiet przemiany te przebiegają prawidłowo.

Jak pokazują najnowsze badania naukowe, co druga kobieta może mieć problem z przyswajaniem zwykłego kwasu foliowego. Dlatego zdaniem ekspertów najlepszym rozwiązaniem dla wszystkich kobiet i najszybszym zabezpieczeniem przed niedoborem folianów jest przyjmowanie – oprócz zwykłego kwasu foliowego – także aktywnej formy folianów, która może być od razu w pełni wykorzystana przez organizm. Działa natychmiast, już od pierwszego podania. A zatem gdy tylko dowiesz się o ciąży, idź do apteki i kup preparat zawierający foliany w formie złożonej, w dawce łącznej 0,8 mg: 0,4 mg kwasu foliowego i 0,4 mg aktywnej formy folianów. Jeżeli nie przyjmowałaś przed ciążą żadnego źródła folianów, takie rozwiązanie jest najbardziej zalecane. O stosowaniu innych suplementów poinformuje cię ginekolog.

Czytaj także: >> Becikowe 2016: na jakich zasadach będzie przyznawane becikowe? >>

Pozytywny test ciążowy: zapisz się do lekarza

Wiele kobiet w takiej sytuacji idzie do lekarza natychmiast, bo chcą jak najszybciej potwierdzić ciążę. Tymczasem może okazać się, że przyszły za wcześnie, bo przed upływem 6. tygodnia ciąży (licząc od daty ostatniej miesiączki) lekarz często nie może jeszcze stwierdzić pęcherzyka ciążowego w macicy, dlatego najlepiej wybrać się na wizytę po 6. tygodniu (licząc od daty ostatniej miesiączki). Ale zapisać się warto już teraz, zwłaszcza gdy ma to być wizyta refundowana przez NFZ, bo czasem trzeba na nią długo czekać. Uwaga: dopilnuj, by wizyta odbyła się do 10. tygodnia ciąży, bo gdy przekroczysz ten termin, nie otrzymasz becikowego.

Pozytywny test ciążowy: odstaw używki

Wszelkie używki, a więc alkohol, papierosy i substancje narkotyczne mają szkodliwy wpływ na płód. Alkohol – w każdej postaci – wyeliminuj od razu i zupełnie. Zwiększa on ryzyko wystąpienia wad ośrodkowego układu nerwowego, serca i kończyn oraz upośledzenia umysłowego. Zapomnij też o marihuanie i innych tego typu „rozrywkach”. Badania wykazują, że dzieci matek palących marihuanę w ciąży są mniejsze, słabsze i o wiele bardziej podatne na infekcje. Jeśli zaś jesteś uzależniona – potrzebujesz specjalistycznej pomocy. Także palenie papierosów postaraj się rzucić jak najszybciej. Palenie zmniejsza ilość tlenu we krwi, który jest niezbędny do prawidłowego wzrostu i rozwoju embrionu i płodu. Palenie w pierwszych tygodniach ciąży znacznie zwiększa też ryzyko poronienia. Jeżeli trudno ci porzucić nałóg zupełnie, to przynajmniej ogranicz liczbę wypalanych papierosów do kilku na dobę. Ale gdy uda ci się szybko zerwać z nałogiem, dostaniesz wspaniałą premię: jeśli przestaniesz palić w pierwszym trymestrze, to ryzyko niskiej wagi urodzeniowej dziecka, wcześniactwa, krwawień podczas ciąży lub urodzenia martwego płodu będzie tak samo niskie jak u kobiet, które nigdy nie paliły!

Czytaj także: >> Czego nie wolno robić ci w pierwszym trymestrze ciąży? [10 absolutnie zakazanych rzeczy] >>

Pozytywny test ciążowy: nie przyjmuj leków

W pierwszym, najbardziej newralgicznym dla rozwoju embrionu okresie, niektóre farmaceutyki mogą powodować uszkodzenie płodu, dlatego nie bierz niczego bez zgody lekarza. Jeśli jesteś przewlekle chora i stale przyjmujesz leki, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem prowadzącym i powiedz mu o ciąży – być może trzeba będzie zmienić lek albo jego dawkę. Nie zażywaj na własną rękę żadnych środków z apteki, nawet preparatów multiwitaminowych, tabletek od bólu głowy czy aspiryny. A nawet jeśli w ulotce jest informacja, że lek można w ciąży przyjmować, to lepiej skonsultować się z lekarzem. Tylko on może ocenić, na ile duże jest ryzyko zastosowania leku.

Pozytywny test ciążowy: unikaj zagrożeń

Płód jest najbardziej wrażliwy na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych między 17. a 56. dniem po zapłodnieniu. W tym czasie staraj się unikać wszystkiego, co mogłoby mu zaszkodzić. Groźne są naświetlania promieniami Roentgena – przy badaniach wymagających dużych dawek RTG istnieje ryzyko uszkodzenia centralnego układu nerwowego płodu. Powinnaś unikać również: kontaktu z farbami, chemikaliami i środkami ochrony roślin, sauny i solarium, forsownego wysiłku, dźwigania ciężarów, hałasu, a także osób chorych. Najlepiej w ogóle omijaj miejsca, gdzie możesz spotkać dużo ludzi, bo łatwo tam złapać jakąś infekcję. Podczas wizyt u lekarzy – także u stomatologa – zawsze informuj, że jesteś w ciąży, bo od tego może zależeć sposób leczenia lub badania.

Ekspert wyjaśnia, w jaki sposób objawia się niedobór żelaza, jak on wpływa na ciążę, a także radzi, jak suplementować żelazo w ciąży.

Aktualizacja: 2017-03-09 Publikacja: 2016-01-18
Ocena: 5
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.