Śluz po zapłodnieniu a śluz w ciąży - jak wygląda?

upławy w ciąży

Śluz odgrywa bardzo ważną w rolę w zapłodnieniu, ale także już w samej ciąży. Obserwuj wydzielinę przez całą ciążę, bo upławy w ciąży mogą być niepokojące. Jak wygląda prawidłowy śluz w ciąży?

Śluz szyjkowy najlepiej obrazuje etapy cyklu miesięcznego. Obecność śluzu szyjkowego w pochwie jest dowodem na prawidłową pracę układu rozrodczego. Sam śluz spełnia wiele zadań i jest niezbędny nie tylko dla kobiecego komfortu, ale i zdrowia. Szczególne znaczenie ma śluz w ciąży. Normalny śluz szyjkowy może być przezroczysty lub mieć kolor mleczny, może być gęsty i ciągnący się albo rozrzedzony.

Śluz po zapłodnieniu

Konsystencja i kolor śluzu szyjkowego zmienia się w ciągu trwania cyklu miesięcznego – inny jest podczas dni płodnym, inny występuje w okresie niepłodnym. Śluz w pochwie jest niezbędny, by ją nawilżać i tym samym – nie doprowadzać do otarć, które mogłyby kończyć się infekcją. Śluz tworzy barierę ochronną dla śluzówki i jest naturalnym nawilżeniem podczas stosunku, dzięki czemu penetracja nie sprawia kobiecie bólu. W momencie planowania rodziny, śluz jest wyznacznikiem płodności i sprzyja poczęciu. Pozwala między innymi doprowadzić plemniki do komórki jajowej. Dlatego w czasie dni płodnych śluz jest przezroczysty, klarowny, ciągnący.

Śluz w ciąży - jaki powinien być?

Rola śluzu nie kończy się na zapłodnieniu. Mimo udanego poczęcia, śluz szyjkowy nadal występuje – ma on za zadanie uchronić ciężarną przed infekcjami pochwy, a tym samym – ochronić również dziecko. Ze śluzu powstaje czop, który zamyka szyjkę macicy i broni dostępu do rozwijającego się płodu. Przed samym porodem czop naturalnie odpada, otwierając tym samym drogę dziecku na świat. Normalnym zjawiskiem jest to, że śluz w ciąży jest przez większą część tego okresu dość obfity, a konsystencją przypomina śluz płodny. Może być on przezroczysty lub lekko biały, a nawet jasnożółty. Jego zapach jest raczej neutralny.

Zobacz także: Wczesne objawy ciąży

Śluz w ciąży jest bardziej obfity niż normalnie

W ciąży warto nosić wkładki, które będą chroniły bieliznę przed tymi obfitszymi upławami. Przy odejściu czopa śluzowego śluz może zmienić konsystencję i stać się gęstszy, wręcz galaretowaty. Jest to oznaka, że poród jest coraz bliżej. Na tym etapie śluz może mieć różowe zabarwienie, może być wręcz podbarwiony krwią. To tylko dowód na odejście czopa i jeśli jest to jedyny objaw, który się wówczas obserwuje – nie oznacza jeszcze rozpoczęcia akcji porodowej. Czop bowiem może odejść nawet kilkanaście dni przed rozwiązaniem.

Upławy w ciąży - kiedy powinny wzbudzić nasz niepokój

Niepokojącym objawem jest inna niż zwykle konsystencja, zapach czy kolor upławów. Jeśli śluz w ciąży staje się zielonkawy, szarawy, brunatny lub widać w nim krew – to sygnał, by sprawdzić stan zdrowia ciężarnej. Zielonkawe lub serkowate (grudkowate) białe upławy, a także towarzyszący im świąd, pieczenie czy nieprzyjemny zapach, zwykle są oznaką infekcji dróg rodnych. To powód, dla którego należy udać się do lekarza, bo nieleczone infekcje mogą zagrażać również dziecku. 

Kolor śluzu w ciąży - brunatny może oznaczać krew

Jeśli śluz w ciąży jest brunatny lub zawiera krew, natychmiast powinien być skonsultowany z ginekologiem prowadzącym ciążę. Krwawienie z pochwy może być oznaką nieprawidłowości w rozwoju płodu czy w obrębie łożyska. Jeśli występuje na początku ciąży, może mieć to związek z hormonami tarczycy.

Wodnisty śluz w ciąży - jak sprawdzić czy to wody płodowe?

Niepokój powinny wzbudzać również upławy wodniste, przezroczyste i bardzo obfite. Jeśli ciężarna obserwuje u siebie często mokrą bieliznę, a zapach nie świadczy o tym, że to mocz – warto sprawdzić czy nie są to sączące się wody płodowe. Najłatwiej można to zrobić przy pomocy testu na wody płodowe dostępnego bez recepty w aptece. Jeśli takiego testu nie ma pod ręką, należy udać się do szpitala, by sprawdzić czy stan wód płodowych jest odpowiedni i nie doszło do wycieku.

Prawidłowy śluz w ciąży = prawidłowe ph

By śluz w ciąży nie sprawiał problemów, należy zadbać o właściwe pH w pochwie. Odczyn powinien być kwaśny, by nie dopuszczać do rozwoju patogenów w obrębie pochwy. Kwaśny odczyn pochwy można osiągnąć m. in. właściwą dietą czy stosowaniem odpowiednich preparatów do higieny intymnej. Ciężarna powinna dbać szczególnie o swoje miejsca intymne, bo ryzyko infekcji jest większe. Regularna dbałość o higienę (podmywanie się bezzapachowym płynem i dokładne podcieranie w odpowiednim kierunku po wypróżnieniu), noszenie przewiewnej i bawełnianej bielizny, rezygnacja z kąpieli w wannie i kąpieliskach, używanie wkładek higienicznych - to najlepsza inwestycja w zdrowie intymne. Na czas ciąży należy zrezygnować z irygacji i być ostrożnym podczas seksu analnego (by nie przenieść bakterii z odbytu do pochwy). To znacząco zminimalizuje ryzyko infekcji.

Ogromnie ważne jest też obserwowanie, jak wygląda śluz w ciąży. Śluz często jest tym pierwszym symptomem zwiastującym nieprawidłowości w układzie rozrodczym, dlatego nie wolno go bagatelizować. Każda nagła zmiana śluzu wydostającego się z pochwy powinna być skonsultowana z lekarzem prowadzącym ciążę.

Aktualizacja: 2016-10-18 Publikacja: 2016-10-14
Ocena: 3
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.