1 trymestr ciąży: czego nie wolno?

Bakterie w ciąży
fot.: thinkstockphotos.com
W 1 trymestrze ciąży przyszła mama powinna byc wyjątkowo ostrożna. Czego nie wolno robic w tym czasie?  

Czego nie wolno robić 1 trymestrze ciąży? Jest to okres, w którym dochodzi do najbardziej dynamicznego rozwoju płodu: wtedy przybiera on ludzkie kształty, pojawiają się narządy wewnętrzne. To również etap, w którym istnieje największe ryzyko wystąpienia wad rozwojowych. Z tego powodu przyszła mama musi być w 1 trymestrze wyjątkowo ostrożna. Wszystko po to, by zagwarantować swojemu dziecku warunki do prawidłowego rozwoju.

 Kalendarz ciąży: 1 trymestr ciąży trwa od 1 do 3 miesiąca ciąży i od 1 do 13 tygodnia ciąży

1 trymestr ciąży: co się dzieje?

1 trymestr ciąży to ogromne przemiany w kobiecym organizmie. Rozpoczynająca się ciąża wymusza pewne zmiany. Odpowiedzialne są za to hormony, których zadaniem jest przygotowanie organizmu na ciążę. W piersiach odczuwana jest bolesność na skutek rozrastania się gruczołów mlekowych, pojawiają się typowe objawy ciąży np. senność, pogorszone samopoczucie, czasem mdłości, rozrasta się macica. Ze względu na uciążliwość niektórych objawów, początek ciąży bywa dla kobiet trudnym okresem. Niemniej, jest to najistotniejszy czas dla rozwoju dziecka, bo właśnie wtedy kształtuje się płód. Podstawą postępowania w pierwszym okresie ciąży powinno być słuchanie swojego organizmu, który będzie dawał wyraźne sygnały, czego mu potrzeba a czego nie akceptuje.

>> Jakie badania należy wykonać w 1 trymestrze ciąży?

 

Dobrze wiedzieć

1 trymestr ciąży: czego nie wolno jeść?

1 trymestr ciąży to dobry czas na zweryfikowanie swojego jadłospisu. Istnieją produkty, których przyszłej mamie się nie zaleca i powinny być one wyeliminowane z diety. Podstawą jest zdrowe jedzenie – pozbawione chemii, nieprzetworzone.

Produkty, które należy ograniczyć w ciąży:

 • słodkie napoje

 • ryby, które zawierają duże ilości rtęci (makrela, tuńczyk, miecznik, rekin),
 • fastfoody,
 • wątróbka (wątróbka zawiera retinol, który w dużej ilości może zahamować rozwój dziecka),
 • sól,
 • smażone i ciężkostrawne potrawy.

Bezwzględnie z diety przyszłej mamy powinny zniknąć produkty, które mogą powodować rozwój szkodliwych bakterii lub być źródłem zagrażających ciąży chorób takich jak np. toksoplazmoza.

W ciąży należy wykluczyć z diety:

 • sery pleśniowe na bazie mleka niepasteryzowanego,

 • niepasteryzowany miód,
 • słodzik na bazie aspartamu (dotyczy kobiet chorych na fenyloketonurię),
 • surowe ryby, niedogotowane owoce morza,
 • surowe mięso (ryzyko toksoplazmozy),
 • surowe jajka (ryzyko salmonelli).

I trymestr ciąży: co należy wyeliminować?

 • Używki

1 trymestr ciąży to czas, gdy trzeba porzucić niezdrowy tryb życia i wykluczyć z niego wszystko, co może zaszkodzić dziecku. Od teraz kobieta jest już nie tylko odpowiedzialna za swoje życie i zdrowie, ale i swojego dziecka. Podstawową rzeczą jest rezygnacja z używek takich jak: alkohol, narkotyki czy papierosy. Również należy ograniczyć spożywanie kawy czy mocnej herbaty.

>> Jak palenie w ciąży wpływa na dziecko?

 • Stres

Jeśli przyszła mama do tej pory żyła w dużym stresie, w tym czasie powinna skupić się na odpoczynku i odsunięciu od siebie problemów. Warto w tym czasie poszukać jakiejś alternatywy, która np. pozwoli zająć głowę czymś innym. Czasem sam fakt ciąży jest w stanie odsunąć na dalszy plan niektóre zmartwienia i pozwolić się skupić na tym, co teraz najistotniejsze.

>> Jak relaksować się w ciąży?

 • Ciężka fizyczna praca

Kobiety, które do tej pory wykonywały ciężką fizyczną pracę, teraz powinny z niej zrezygnować. Wsparciem są tutaj przepisy kodeksu pracy, które chronią kobiety przed wysiłkiem, który może zaszkodzić ciąży. Pracodawca poinformowany o ciąży swojej pracownicy, nie może wymagać od niej szkodliwej dla jej organizmu fizycznej pracy i powinien zapewnić inne stanowisko. Jeśli pracodawca mimo wszystko wymaga ciężkiej pracy, należy poprosić lekarza o zwolnienie lekarskie.

Sprawdź, jaką będziesz mamą!
 • Sport wyczynowy

Jeżeli przed ciążą kobieta uprawiała sport, ciąża nie musi wiązać się z rezygnacją z tej formy aktywności, o ile nie jest to sport zagrażający ciąży np. boks i przyszła mama dobrze się czuje. Organizm nie lubi drastycznych zmian, dlatego jeśli przyszła mama do tej pory regularnie trenowała, nie powinna tego porzucać. W większości przypadków ciąża nie jest powodem dla zaprzestania ćwiczeń. Często aktywność wręcz pomaga przetrwać ten pierwszy okres ciąży i np. poprawić przyszłej mamie samopoczucie. Wystarczy tylko nieco zmodyfikować treningi, zmniejszając ich intensywność i wykluczając ryzykowne ćwiczenia.

 • Leki, badania

Jeśli przyszła mama choruje i wymaga leczenia lub zaawansowanej diagnostyki, musi poinformować każdego lekarza o ciąży. Wiele leków jest zabronionych w ciąży, bo mogą wywołać komplikacje, łącznie z poronieniem. Na tym etapie ciąży jest to najłatwiejsze, bo zarodek jest bardzo mały i bezbronny. Czasem niezbędne jest odłożenie leczenia do kolejnego trymestru (II trymestr ciąży jest bezpieczniejszym dla dziecka okresem). Podobnie jest z niektórymi badaniami, które mogą mieć szkodliwy wpływ na dziecko. W ciąży nie powinno się m.in. wykonywać badania rentgenowskiego.

1 trymestr ciąży: na co zwrócić uwagę?

W 1 trymestrze ciąży powinno się wsłuchiwać w swój organizm szczególnie, bo każdy niepokojący objaw może zwiastować problemy. Nie wolno bagatelizować m. in. dziwnego bólu w podbrzuszu, fatalnego samopoczucia, gorączki, skoków ciśnienia, krwawienia lub plamienia. To czas, gdy ryzyko utraty ciąży jest duże, dlatego nie należy zwlekać z wizytą w szpitalu, gdy mamy podejrzenie, że dzieje się coś złego.

Aktualizacja: 2016-08-26 Publikacja: 2016-08-26
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.